V pondelok, dňa 28. 5. 2018 prebehlo vo Viedni slávnostné odovzdávanie cien prestížnej súťaže architektov, Wienerberger Brick Award 2018. Architekti z prakticky všetkých kontinentov v nej predstavili svoje moderné a inovatívne koncepty z keramických materiálov. Skúsená porota vyberala z takmer 600 predložených projektov zo 44 krajín. Víťazi ocenenia Wienerberger Brick Award 2018 zaujali odvážnymi a kreatívnymi architektonickými konceptmi pre udržateľné a perspektívne obytné priestory.

 

outside

 

Architektúra má dôležitú sprostredkovateľskú úlohu, ktorou spája ľudí s okolitým prostredím. Najmä v mestských oblastiach dnes preto vidíme a cítime potrebu inovatívnych prístupov k vytváraniu atraktívneho obytného a pracovného prostredia. Okrem estetických prvkov ale existujú aj prísne technické predpisy a čoraz vyššie požiadavky na kvalitu, energetickú efektívnosť budov, či recyklovateľnosť, no netreba zabúdať ani na cenovú dostupnosť bývania, ktorá je čoraz dôležitejším aspektom.

 

athome

 

Wienerberger Brick Award poskytuje architektom z celého sveta príležitosť prezentovať modernú a inovatívnu architektúru s tradičnými, keramickými materiálmi. Cieľom je inšpirovať architektov a ľudí, ale predovšetkým objavovať, zdieľať a rozvíjať koncepcie dizajnu. V roku 2018 prezentuje spoločnosť Wienerberger toto medzinárodné ocenenie už po ôsmykrát. Z  takmer 600 projektov zo 44 krajín bolo v tomto roku veľmi silné Európske zameranie. „Projekty predložené v roku 2018, zapôsobili na porotu inovatívnym duchom a kvalitou. Predstavujú odvážne a tvorivé architektonické koncepty pre trvalo udržateľné a perspektívne vyzerajúce priestory. V architektúre je najdôležitejšie sledovať jednotlivca a práve jednotlivec a jeho potreby musí byť pri vytváraní nového obytného priestoru stredom vesmíru,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Wienerberger AG Heimo Scheuch. „Sme hrdí na to, že toľko inovatívnych projektov v mestách spĺňa aktuálne spoločenské výzvy použitím prírodných keramických stavebných materiálov, aby tak vytvorili cenovo dostupné a kvalitné životné prostredie,“ dodáva Heimo Scheuch.

 

working

 

Až sedem projektov s ocenením Wienerberger Brick Award.

Z prihlásených projektov vybrali nezávislí odborníci 50 finálových nominácií, ktoré súťažili v kategóriách Pocit domova, Život spolu, Spolupráca, Zdieľanie verejných priestorov a Budovanie mimo škatuľky. Posledná kategória je pritom zameraná na nové stavebné technológie a inovatívne koncepty, či spôsoby využitia tehál a zdobení v projekte. Finalistov hodnotila porota zložená piatich medzinárodne uznávaných architektov – Anne Kaestle, Jonathan Sergison, Marc Mimram, Stephan Ferenczy a Vladimir Arsene.

 

V roku 2018 získali Grand Prix až dva projekty. Jedna z nich putovala projektu Westkaai Towers 5 & 6 z pera Tony Fretton Architects. Belgické veže sú súčasťou väčšieho rezidenčného projektu novej zmiešanej štvrte. Vďaka práci s tehlou sa kombinuje celkový monumentálny výraz s individuálnou fasádou. Projekt Westkaai Towers 5 & 6 je tiež víťazom kategórie „Život spolu“.

 

living

 

Druhým laureátom Grand Prix je budova Kunstmuseum Basel Extension z dielne Christ & Gantenbein. Fasáda budovy múzea vo Švajčiarsku je z vypálených tehál, ktorých pôvodné červené a žlté tóny sa vplyvom dusíka zmenili na šedé odtiene. Osamelá, šedá murovaná stavba je prepojená s hlavnou budovou podzemnou halou. LED svetlá integrované v reliéfnych drážkach z tvarovaných tehál na fasáde informujú okoloidúcich o aktuálnych výstavách. Kunstmuseum Basel Extension zvíťazila aj v kategórii „Zdieľanie verejných priestorov.“

 

V kategórii „Pocit domova“ vyhral holandský projekt Atlas House z dielne Monadnock. Priestranný, trojpodlažný, obytný priestor na malom pozemku je ukážkou kvalitného súkromného bývania. Tehly v interiéri a exteriéri zvýrazňujú detaily a dokonale sa hodia do domu.

 

 

Víťazom kategórie „Spolupráca“ je štúdio Terra Cotta z dielne Tropical Space. Tehlová kocka na úpätí rieky je dnes domovom známeho vietnamského keramikára a spája výrobné priestory s domácnosťou. Bambusové police vo vnútri budovy chránia keramické výrobky pri občasných záplavách. Nezvyčajná perforácia fasády zasa priťahuje pozornosť okoloidúcich a umožňuje vetru prefukovať a prirodzene chladiť pracovný priestor.

 

sharing

 

Víťazom kategórie „Budovanie mimo škatuľky“ sa stal projekt Värtan Bioenergy CHP Plant od U.D. Urban De-sign & Gottlieb Paludan Architects v Štokholme. Projekt zahŕňa najväčšiu mestskú bioplynovú kogeneračnú stanicu na svete a významne prispieva k zníženiu emisií CO2 v švédskom veľkomeste. Nadzemná časť závodu je obalená zakrivenou fasádou z vertikálnych keramických prvkov, ktorá spája rôzne časti zariadenia a zároveň znižuje jeho akustické a vizuálne vplyvy.

 

bernardo

 

Porota udelila aj dve špeciálne ceny. Prvú získala kaplnka San Bernardo od Nicolás Campodonico Estudio v argentínskej pampe, ktorá je malým majstrovským dielom, postaveným výhradne z tehly. Dielo súťažiace v kategórii „Zdieľanie verejných priestorov“ je venované patrónovi malého spoločenstva, v blízkosti miesta, kde bola postavená. V samotnej lokalite nie je tečúca voda ani elektrina, tie nahrádza iba svetlo slnka a príroda.

 

chruch

 

Druhú špeciálnu cenu získala revitalizácia starého kostola Vilanova de la Barca by AleaOlea architecture & landscape z kategórie „Budovanie mimo škatuľky.“ Pôvodná stavba z 13. storočia bola počas španielskej občianskej vojny zničená. Strecha a časti fasády starého kostola Vilanova de la Barca museli byť novo postavené a chýbajúce steny sú dorobené veľmi citlivým použitím tehál. Renovácia je ukážkou nezvyčajného prístupu k riešeniu historických stavieb. Projekt ukazuje všestrannosť a prispôsobivosť tehál vytvorením jedinečného dialógu medzi súčasnosťou a históriou.

 

Viac informácií nájdete na www.brickaward.com