HORNBACH predstavuje posledný typ projektu, ktorý mu doteraz chýbal – dizajnovú ‚edíciu DIELO‘. Pre všetkých domácich majstrov, machrov a aj ostatných, ktorí chcú a veria si, pripravil uznávaný dánsky architekt v spolupráci s HORNBACHom dizajnové kreslo. Tento originálny kus nábytku má však jeden háčik – nedá sa kúpiť. Každý si ho musí vyrobiť sám. Všetko, čo potrebujete, je trocha šikovnosti a chuť tvoriť vlastnými rukami. A pretože HORNBACH je synonymom aj pre odborné poradenstvo, nechýba kniha s návodom, ani video-návod na www.hornbach.sk/dielo.

 

Záhradné domčeky, zámkové dlažby či nábytok z paliet sa stavajú bežne, ale teraz ide o dizajn! Cesta k nemu nie je jednoduchá, ale HORNBACH pripravil všetko potrebné – šablónu, knihu s návodom „krok za krokom“, video-návod a dokonca aj kovovú plaketu originality. Všetko je vysvetlené, názorne ukázané, stačí sa len pustiť do „diela“. Nech žije odvaha pre vlastnoručne vyrobené a chuť do práce!

 

larsen

 

Sigurd Larsen – dánsky architekt

Na projekte sa s nadšením podieľal Sigurd Larsen, dánsky architekt a dizajnér nábytku, ktorý okrem iného získal akademický titul na  Kráľovskej akadémii výtvarných umení v Kodani. Podmienkami pri zadaní a vzniku projektu boli pôvod a dostupnosť materiálov a náradia v HORNBACHu. Jedinečnosť celého konceptu dokazuje aj pozvanie Sigurda Larsena, z dôvodu spolupráce na ‚edícii DIELO‘, na Venice Design 2018.

 

Spolupráca renomovaného dizajnéra a maloobchodného reťazca je stále ešte ojedinelou záležitosťou a HORNBACH tým opäť udáva trend. „Navrhnúť nábytok z materiálu, ktorý možno kúpiť iba v hobby markete, bola naozaj zaujímavá výzva,“ hovorí Sigurd Larsen: „Bolo zábavné rúcať zažité konvencie stavby nábytku a uvažovať inak, s novými materiálmi pre úplne nečakané účely. A s novým cvengom pre označenie „Do-It-Yourself“, ktoré nevyzerá ako vyrobené na kolene.“

 

kreslo 

 

A prečo práve kreslo?

„Kreslo je pre dizajn ikonické. Uprostred miestnosti funguje ako socha, čo sa nedá povedať napríklad o nástennej polici. Tento pocit umocňuje aj bezprostredný kontakt kresla a človeka, ktorý v ňom sedí. Vzťah sa samozrejme ešte zintenzívni, ak si človek kreslo postaví sám,“ vysvetľuje S. Larsen. Dizajnérske kreslo je o niečo nižšie a pohodlnejšie ako bežné stoličky. Vynikne aj samostatne, čo je dôležité, pretože takéto dielo by malo v priestore upútať.

 

Originálne materiály z projektového marketu

Na výrobu dizajnérskeho kresla sú použité originálne materiály, ktoré by tradiční výrobcovia nábytku asi nepoužili. Stabilné vrstvené drevo, ktoré na rozdiel od masívu príliš nepracuje, vytvára štíhly rám. Špeciálne skrížené, široké a pevné pásy tvoria dekoratívnu sedačku i operadlo. Dôraz je kladený na detaily – napríklad pre montáž nie sú použité bežné skrutky, ale nábytkárske, ktoré kreslu dodávajú osobitý ráz. K výrobe je však potrebné iba bežné náradie, žiadne priemyselné stroje. Kreslo by si mal byť schopný postaviť doma každý, kto má aspoň menšiu dielňu.

 

Podstatou projektu ‚HORNBACH edícia DIELO‘ je nielen realizácia účelného a funkčného projektu, ako je v HORNBACHu zvykom, ale aj výroba luxusného dizajnového kusu nábytku. Ide vlastne o návod, ako sa stať jedinečným a postaviť si svoj originálny kúsok domácnosti. Výrobe treba samozrejme venovať čas a preukázať zručnosť. Úspešnou realizáciou zákazník získa originálne kreslo navrhnuté slávnym dánskym dizajnérom Sigurdom Larsenom, a zároveň skvelý pocit z vlastnoručnej práce.

 

Týmto projektom sme mysleli na všetkých ľudí, ktorí radi pracujú rukami, a ktorí dokážu oceniť dobrý výsledok. Skrátka na ľudí, ktorí vedia niečo vyrobiť, hovorí David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti HORNBACH pre Slovensko a Českú republiku. „S našou ‚HORNBACH edíciou DIELO‘ chceme ukázať, že z nášho sortimentu sa toho dá urobiť viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Jednoduché to nebude, ale my našim zákazníkom veríme,“ dodáva. Projektový market totiž vystihne svoj pravý zmysel existencie len vďaka vášni a práci svojich zákazníkov. Pretože to, čo sa dá v takom markete kúpiť, je len časťou celku. Preto HORNBACH v aktuálnej kampani nekomunikuje a nepredstavuje žiaden materiál alebo nástroj, ale dielo, ktoré si zákazník musí vyrobiť.

 

Knihu ‚HORNBACH edícia DIELO‘ s návodom na montáž, šablónou a plaketou originality je možné kúpiť za 7,90 € len v projektových marketoch Hornbach alebo on-line na www.hornbach.sk/dielo, kde nájdete aj ďalšie videá a fotografie k príbehu vzniku kresla.

 

Návod je tiež voľne dostupný on-line na: https://www.youtube.com/watch?v=QvG7hJs2beI&feature=youtu.be