ALUMISTR SE

Pandémia zmenila správanie sa spotrebiteľov, ktorí sa ďaleko viac ako predtým zameriavajú na svoje bývanie a neváhajú investovať do čiastkových vylepšení ako aj celkovej rekonštrukcie. Týka sa to aj bytov v panelových domoch, ktoré stratili punc lacného riešenia a naplno ťažia zo svojich výhod. K tým patrí napríklad kvalitná infraštruktúra, občianska vybavenosť alebo urastená zeleň. Zároveň rastie aj význam balkónov, ktoré sú v panelových domoch takmer pravidlom. Práve balkóny alebo lodžie totiž dnes pri výbere bytu patria k najčastejším požiadavkám.

Moderný balkón? Bezpečnosť, kvalita aj elegancia

Štandardy bývania na sídliskách sú dnes úplne iné ako pred pár desaťročiami. Platí to pre balkóny aj lodžie, ktoré už vo svojom pôvodnom stave absolútne nezodpovedajú súčasným nárokom. Preto po zateplení fasády spravidla nastáva čas na ďalšiu fázu revitalizácie, ktorá sa týka práve balkónov a často aj ich zasklenia. Sídliskové balkóny sú po rekonštrukcii nielen väčšie a s vyššou úžitkovou hodnotou, ale aj celkovo krajšie.

Kľúčovým a zároveň dominantným prvkom celého riešenia je zábradlie. Je viditeľné z interiéru aj exteriéru, preto by malo byť z materiálu, ktorý zachováva pôvodný vzhľad a nevyžaduje údržbu. Popri estetike je potrebné myslieť hlavne na bezpečnosť, pretože zábradlie plní predovšetkým bezpečnostnú funkciu. Z tohoto dôvodu musí spĺňať bezpečnostné normy a investor by vo vlastnom záujme mal po realizácii revitalizácie požadovať predovšetkým príslušné certifikáty.

Kde sa šetriť nevyplatí?

Konštrukcie hliníkového zábradlia sa postupne zdokonaľujú tak, aby lepšie zodpovedali rôznym typom realizácii a tiež meniacim sa požiadavkám trhu. Vývoj hliníkových stavebných systémov a konštrukčných prvkov sa zameriava na zvýšenie bezpečnosti, a to ako v zmysle prevencie zranenia užívateľov bytu, tak aj z pohľadu zabezpečenia ich majetku. Ďalším významným motorom inovácií je zmena klimatických podmienok sprevádzaná extrémnymi výkyvmi počasia. V neposlednom rade vývoj nových výrobkov akcentuje dizajnové stvárnenie a ergonómiu.

Aby balkón v panelovom dome uspokojil požiadavky na moderné bývanie, malo by sa k jeho revitalizácii pristupovať premyslene a s dôrazom na kvalitu všetkých materiálov. Nejde pritom iba o hliníkové zábradlie a zasklený systém. O životnosti celého riešenia môžu rozhodnúť zdanlivé maličkosti, napríklad použitie kvalitných skrutiek na kotvenie zábradlí a striešok. Šetrenie pri montáži taktiež môže znehodnotiť celú investíciu a skrátiť jej životnosť. Krásne opravený balkón v kombinácii bezúdržbového hliníka a skla je navyše škoda špatiť pozinkovanými skrutkami a železnými konzolami, pri ktorých môže časom dôjsť k chemickej korózii. Dodávateľ by mal investorovi vysvetliť, že používa kotviace skrutky a materiály vhodné pre kontakt s hliníkom a prípadne i sklom.

Výber dodávateľa

V každom prípade je potrebné nepodceniť fázu prípravy a starostlivo vyberať dodávateľa. Pri rekonštrukcii balkónov či lodžií by si investor mal dať pozor, aby od dodávateľa dostal kvalitný tovar vrátane kvalitnej montáže. Spoľahlivý dodávateľ neukazuje ponuku len na obrázku, ale privezie vzorky v reálnej podobe a umožní prehliadku referenčných stavieb s rovnakou alebo podobnou realizáciou. Pre overenie správneho výberu je možné tiež realizovať jeden vzorový balkón bez výplne, ktorý je možné dodatočne demontovať alebo upraviť.