Tipy, ako začať a aké náradie si zadovážiť, aby ste si vypestovali svoju prvú úrodu

V dnešnom uponáhľanom svete sa všetci snažíme nájsť malé tiché miesto, kde nájdeme pokoj a získame čas len a len pre seba. Je vedecky dokázané, že napríklad také kvety uvoľňujú napätie našej mysle a spríjemňujú prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Niektoré zelené rastliny nám navyše prečisťujú vzduch. A to nevravíme o úžitkových plodinách, ktoré nás nasýtia a rozdiel v chuti oproti kupovaným vás prekvapí. Potrebujete ešte viac dôvodov, prečo začať s pestovaním?

Menej je určite viac

Ak sa radíte medzi záhradkárov – laikov a nie každá rastlina zatiaľ prežila spolužitie s vami, treba s touto novou vášňou radšej začať zľahka. Na začiatok vám namiesto drahých dizajnových kvetináčov postačia lacnejšie začiatočnícke plastové kvetináče, ktoré vám nebude ľúto po čase vyhodiť. Najviac dokáže človeka nakopnúť, ak vidí plody svojej práce čo najskôr. Napríklad v podobe klíčenia nových rastliniek, a to v niektorých prípadoch nastane už po pár dňoch. Preto si na začiatok treba vyberať rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť, určiť si, na ktorom okne im nájdete priestor na klíčenie a všetko okolo nich robiť s láskou. Aj keď sa to zdá byť nemožné, všetko, čomu sa venujeme s láskou, tak aj nakoniec vyzerá.

Základná výbava záhradkára

Na začiatku nie je potrebné zadovážiť si UV lampy a špeciálne zavlažovanie. Postačí vám ručné náradie, ktoré využijete či už na balkóne, alebo v záhrade. Ušetríte si tak špinavé ruky a drobné ranky na rukách. Základ vašej výbavy by mali tvoriť Wolf-Garten rukavice, či už univerzálne, alebo na presádzanie či na záhony. Každý tip rukavíc má iné vlastnosti a povrch prispôsobený konkrétnej činnosti. Nenahraditeľnými pomocníkmi sa vám stanú aj lopatky Wolf-Garten, ktoré majú takisto viacero využití a veľkostí a Wolf-Garten motyčka, hrabličky či kyprič. Ak chcete ušetriť priestor môžete si zadovážiť verziu, kde vám postačí jedna rúčka s viacerými nadstavcami – dva druhy hrablí a kyprič.

Tipy pre začiatočníkov

Ak by vám ani toto nepomohlo zorientovať sa vo vašom novom hobby, prinášame zopár tipov, ktoré vám zaručene pomôžu:

  1. Vždy majte na pamäti zalievanie. Ak si nie ste istí, či je substrát vlhký, pokojne doň ponorte prst a neriaďte sa vlhkosťou len na povrchu.
  2. Starajte sa rovnako starostlivo aj o pôdu. Burinu vytrhajte a ak sa na povrchu vytvorí pleseň, substrát prekyprite paličkou alebo aj prstom.
  3. Správne zhodnoťte svoje možnosti. Menej je niekedy viac. Preto najprv začnite s menšou plochou alebo menších počtom rastlín a kvetináčov a postupne pridávajte, keď si budete istí, že sa dokážete postarať o všetky rastliny primerane.
  4. Pestujte len rastliny, ktoré vás naozaj tešia alebo z nich viete mať úžitok. Nenúťte sa do pestovania plodín a kvetov, ktoré napríklad pestujú vaši známi. Nebudete z nich mať takú radosť.
  5. Začnite najprv s menej náročnými rastlinami, aby vás na začiatku neodradil prípadný neúspech. Keď vychytáte prvé chybičky, z pestovania sa stane láska.
  6. Ak si nie ste istí, či zvládnete predpestovanie priesad, nebojte sa kúpiť si ich na trhu. Dobrý predajca vám aj rád poradí, ako sa o ne starať, prípadne čomu sa vyvarovať.
  7. Ak nie ste milovník kvetov ani zeleniny, začnite napríklad s bylinkami. Viete ich využiť pri varení, do čajov či koktejlov, alebo na prípravu domácich nátierok. Ideálna je mäta, pažítka, či levanduľa. Niektoré dokonca dokážu prezimovať, alebo si ich môžete usušiť a uskladniť.
  8. Rýchlo rastúce plodiny nesaďte všetky naraz, ale radšej postupne. Napríklad taká reďkovka sa raz vytiahne zo zeme a viac plodov neurodí, preto si ich saďte s časovým odstupom cca 3 týždne- mesiac. A nikdy sa nestane, že budete bez úrody.