Rozhodli ste sa vybrať si podlahu pre svoje nové bývanie. Kto by povedal, že to bude taká veda? Laminát, drevo, moderné materiály, s kúrením alebo bez… Ľahko sa vám z toho môže zatočiť hlava. Prečítajte si náš výber vlastností, ktoré by ste mali pri kúpe podlahy vziať do úvahy.

Drevené podlahy

Drevené podlahy disponujú viacerými vlastnosťami, ktoré sú pre obyvateľov dôležité. Napríklad,  teplota stien a podlahy v miestnosti sú dôležitejšie, ako teplota vzduchu.
Drevená podlaha má tiež dobrú tepelnú priepustnosť, čo sa hodí najmä v prípade, že si chcete do bytu zaobstarať podlahové kúrenie. Pozor, ani to neplatí v každom prípade. Opýtajte sa výrobcu alebo predajcu, akú tepelnú priepustnosť má vami vybraná podlaha

 

Prečo drevo

Drevo odjakživa tvorilo súčasť ľudských príbytkov. Bolo nielen jedným z najdostupnejších materiálov, no spĺňalo aj vysoké nároky na funkčnosť či estetické cítenie obyvateľov. Tak je tomu dodnes. Drevo sa hodí takmer do všetkých typov interiérov a miestností. Bude sa skvelo vynímať ako v detskej izbe, tak v kuchyni alebo spálni. Zároveň je to nadčasový materiál, ktorý vyzeral dobre v minulosti a bude vyzerať dobre aj o 10 rokov.

 

 

Funkcie drevenej podlahy

Čo je pri podlahe dôležité? Okrem toho, že má byť dokonale rovná si dajte pozor na to, aby ste vybrali podlahu, o ktorú sa budete vedieť starť. Výhodou drevených podláh je ich ľahká  údržba. Zašpinili ste ju? Mop alebo vlhká handrička si s týmto problémom hravo poradia.

 

Životnosť drevených podláh

Drevené podlahy sa hodia do priestorov, ktoré nepodliehajú veľkému zaťaženiu – ideálne sú teda do izieb v interiéri. Zároveň sú náchylné na poškriabanie a mechanické poškodenie. Ak po  podlahe prejdete s kamienkom na topánke, je viac než pravdepodobné, že to už prachovkou nevyriešite.

 

 

 

Podlahové kúrenie

Existuje viacero povrchov, ktoré sú vhodné na podlahové kúrenie. Najčastejšie používané materiály sú okrem dreva vinyl, keramika, korok alebo laminát. Ak si vyberáte podlahu a viete, že pod ňu chcete inštalovať podlahové kúrenie,  je dobré poradiť sa s predajcom. Ten najlepšie pozná materiál, ktorý predáva a bude vám vedieť poradiť.

 

Koľko to bude stáť?

Cena, ako pri všetkom, sa odvíja od kvality a dostupnosti daného materiálu. Bežnú drevenú podlahu, tzv. Dlážkovicu, dokážete zohnať od 8 eur/m2. Ak chcete vyššiu kvalitu a krajší povrch, cena môže vyskočiť na 30-40 eur/m2

 

Čo sa starostlivosti o drevené podlahy týka, máme pre vás dobrú správu. Patria totiž medzi jedny z najmenej náročných povrchov. Na väčšinu nečistôt vám bude stačiť vlhká handrička a vhodný čistiaci prostriedok. Ak sa vám povrch ošúcha, stačí ho obrúsiť a nanovo natrieť. Drevená podlaha je bežec na dlhé trate a vydrží vám roky.