VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Blíži sa najteplejšie obdobie roka, a keďže v súčasnej situácii doma trávime ešte viac času ako obvykle, je dobré myslieť na to, ako zabrániť prehrievaniu domácnosti už v predstihu. Vedeli ste, že vhodne zvolený tieniaci doplnok dokáže znížiť teplotu v interiéri až o 7 °C ?

Slnko je dobrý a viac ako potrebný sluha, ale v letných horúčavách nás ako zlý pán dokáže pekne potrápiť nielen v podkroví, ale aj napríklad v bungalovoch. Dobre zvolená kvalitná tieniaca technika na strešné okná však dokáže problém s prehrievaním vyriešiť alebo aspoň výrazne zmierniť. Ako si však správne vybrať z množstva tieniacich doplnkov ten najvhodnejší? Poradíme vám, ako postupovať v troch rôznych scenároch.

1. Potrebujem vyriešiť prehrievanie

Prehrievanie domácnosti sa najefektívnejšie rieši vonkajšími tieniacimi doplnkami. Účinok vonkajšieho tienenia spočíva v prevencii – zamedzenie prístupu tepla k okenným tabulám, ktoré by po zahriatí prenášali teplo do interiéru a vnútorné rolety či žalúzie by už v tom nedokázali zabrániť. „Keď potrebujeme tieniacim doplnkom regulovať teplotu v miestnosti, musíme teplo odraziť ešte pred okennou tabulou,“ vysvetľuje podstatu fungovania Jakub Mrázek, produktový špecialista spoločnosti VELUX.

Vonkajšie tienenie strešných okien zaisťujú buď markízy alebo rolety. Jednoduchším variantom je markíza z priehľadnej sieťoviny, ktorá zabraňuje priechodu svetelných lúčov a tým aj tepla k oknu, zároveň umožňuje výhľad von a prepúšťa do interiéru svetlo. Drahšie a komfortnejšie riešenie prináša vonkajšia roleta, ktorú oceníte celý rok. V lete výrazne zníži teplotu v interiéri a v zime naopak zabráni únikom tepla a zníži tak náklady na kúrenie. Navyše tlmí hluk z dažďa a krupobitia, chráni okno pred poškodením a vďaka 100 % zatemneniu zaisťuje aj dokonalú ochranu súkromia a nerušený spánok.

2. V interiéri mám príliš veľa svetla

Najmä pri strešných oknách, ktoré sú orientované na juh, je potrebné regulovať nielen teplo, ale aj množstvo svetla. V prípade, že máte v danej miestnosti problém aj s prehrievaním, je určite vhodné vybrať si vonkajšiu tieniacu roletu, ktorá vyrieši oba problémy. Ak však primárne chcete riešiť množstvo svetla v miestnosti, o úplné zatemnenie sa postarajú vnútorné rolety či žalúzie. Vnútorné tieniace doplnky si môžete zvoliť z množstva typov či dizajnových prevedení tak, aby sa vám čo najviac hodili do interiéru. Nová kolekcia úplne zatemňujúcich roliet Colour by You ponúka až 1800 odtieňov a hravo ju zladíte s kobercom či pohovkou.

3. Chcem vyriešiť prehrievanie na ťažko prístupnom okne

Tienenie strešných okien VELUX je možné riadiť aj na diaľku. Existujú dve možnosti takéhoto ovládania. Elektrické ovládanie, ktoré je napájané zo siete a k oknu je tak potrebné priviesť kábel. V prípade, že ste na elektrické ovládanie nemysleli v predstihu a dodatočne nechcete privádzať k oknu kábel, môžete sa zaobísť aj bez neho a využiť druhý variant. Tým je elektricky ovládané tienenie na solárny pohon. V tomto prípade je batéria motoru pravidelne dobíjaná fotovoltickým napájacím článkom rolety, ktorá funguje na báze denného svetla, úplne spoľahlivo bez ohľadu na počasie.

Úplne komfortné tienenie bez toho, aby ste sa o neho museli starať, zabezpečí inteligentný systém VELUX ACTIVE. S jeho pomocou je možné ovládať nielen tieniace doplnky, ale aj už existujúce elektricky ovládané strešné okná, a tak automaticky zabezpečiť príjemné vnútorné prostredie. Inteligentná ochrana pred teplom je založená na sledovaní miestnych online predpovedí počasia či senzorov, ktoré priebežne vyhodnocujú aktuálny stav, a rolety v prípade potreby stiahne ešte skôr, ako k prehriatiu interiéru dôjde.

Solárne ovládaná vonkajšia roleta SSL

Solárne ovládaná vonkajšia roleta SSL slnečnými lúčmi bojuje proti slnku a pomôže tak v boji s prehrievaním. Navyše v termíne od 18. mája do 18. júla môžete získať pri jej kúpe späť 80 €. Na vrátenie peňazí stačí nahrať faktúru za nákup na velux.sk/letovtieni Oslovte zákaznícke centrum VELUX, ktoré vás prepojí s kvalitnou montážnickou firmou a pomôže vám s výberom toho správneho typu tienenia pre vašu strechu.