VIADRUS a.s.

Spoločnosť VIADRUS, najväčší a najstarší český výrobca vykurovacej techniky z liatiny, pokračuje v nastolenom ekologickom trende. Svoju ponuku v rámci radu U22 Economy doplní o automatický kotol na drevené pelety VIADRUS U22 Economy Pellet. Výroba bude v bohumínskom závode zahájená v druhej polovici tohto roku.

VIADRUS počas uplynulých dvoch rokov kompletne zmenil produktové portfólio. Firma tak reagovala na emisné limity, ktoré Európska únia z roka na rok sprísňuje. V súčasnosti sa špecializuje hlavne na kotly na biomasu, t. j. na drevo a drevené pelety. A práve toto, v Českej republike stále obľúbenejšie, ekologické palivo je vyrábané výhradne z čistých pilín, ktoré sú prirodzeným odpadom z píl.

Nový automatický liatinový kotol VIADRUS U22 Economy Pellet je dostupný s výkonmi 16, 23 a 30 kW. Jeho veľkou výhodou je predovšetkým vysoká účinnosť – až 92,1 % a automatická prevádzka. Výmenník kotla vznikol na základe typu VIADRUS U22 Economy a garantuje tak vysokú trvanlivosť, ktorá je podporená desaťročnou zárukou.

„Pelety sú prirodzenou náhradou uhlia pre vykurovanie domov a jednou z možností, ako vyriešiť povinnú výmenu zastaralých kotlov s ručným prikladaním. Podľa údajov ministerstva životného prostredia je v Českej republike stále viac ako 300-tisíc nevyhovujúcich kotlov 1. a 2. triedy, ktoré musia byť do septembra 2022 odstavené z prevádzky. Náš nový kotol na pelety, ktorý vychádza z úspešného modelu U22 Economy, tiež spĺňa 5. emisnú triedu i podmienky Ekodesign, vyhovuje všetkým aktuálnym i budúcim legislatívnym požiadavkám,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti VIADRUS Petr Teichmann.

VIADRUS U22 Economy Pellet je taktiež certifikovaný pre 3. vlnu kotlíkových dotácií v ČR, pre ktorú sa ministerstvo životného prostredia kvôli mimoriadnemu záujmu občanov rozhodlo dodatočne uvoľniť ďalšie takmer dve miliardy korún. Medzi prednosti nového kotla patrí napríklad i možnosť prípravy teplej vody, jednoduchá, časovo nenáročná obsluha a údržba, nízke prevádzkové náklady či nový kompaktnejší typ zásobníka na pelety.

„Vykurovanie je bezobslužné, kotol si sám pelety prikladá, automaticky sa zapaľuje aj vypína. Kotly na pelety majú taktiež vyššiu účinnosť, takže v nich spálite menej paliva. Výhrevnosť kvalitných peliet a hnedého uhlia je porovnateľná,“ dodáva Petr Teichmann.

Portfólio tepelné techniky značky VIADRUS, ktorá sa vyznačuje vysokou kvalitou a životnosťou, ďalej tvoria kotly na plyn a olej, liatinové radiátory, odliatky, kotly a výmenníky.