VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Sortiment značky VELUX sa rozširuje o nové strešné okno s trojsklom a prémiovými benefitmi za dostupnú cenu. Tepelnoizolačné parametre novinky vyhovujú prísnejším požiadavkám stavebnej legislatívy po roku 2020. Zlepšila sa aj zvuková izolácia a schopnosť znížiť hluk z dažďa, štvrtým benefitom je špeciálna samočistiaca vrstva, ktorá uľahčuje údržbu. Nové strešné okno zvyšuje latku kvality v cenovo dostupnej kategórii Štandard Plus.

Vyrobené pre udržateľné stavebníctvo

Spoločnosť VELUX opäť nastavuje nový štandard výrobkov pre moderné a udržateľné stavebníctvo. Reaguje na prísnejšie požiadavky nielen slovenskej legislatívy a uvádza na trh energeticky úsporné okno s lepším tlmením hluku. Novinka okrem iného, umožní inštalovať väčší počet strešných okien a vyhovieť tak nárokom na rovnomernejšie presvetlenie.

Rok 2020 bol dlhodobo vnímaný ako zlomový v oblasti udržateľnosti a tepelnej ochrany budov. Spolu so sprísňovaním hlukových máp ide o celkové zvýšenie požiadaviek na strešné okná. Nové okno VELUX dosahuje Uw = 1,0 W / m2K, pri zapustenej montáži dokonca len Uw = 0,94 W / m2K, a zároveň je k dispozícii za dostupnú cenu.

Vyššia tepelná aj zvuková izolácia

Lepšie parametre nového okna sú dané špeciálne upraveným trojsklom. Nové zasklenie 64 má hrúbku jednotlivých tabúľ 6-3-4 mm, pokročilejšiu nízkoemisnú vrstvu V11 a vylepšený termoplastický dištančný rámik SAG (TPS). Ako medziskelný plyn bol použitý argón. Výsledkom je úroveň tepelnej izolácie, akú doteraz dosahovali len prémiové zasklenia VELUX.

Hrúbka skiel a ich usporiadanie sú dôležité aj pre akustický komfort. Tabule skla v rôznych hrúbkach účinnejšie absorbujú hluk rôznych frekvencií. Hodnota zvukového útlmu sa pri novom okne zvýšila na Rw = 35 dB. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou cenovo dostupného trojskla – zasklením 61 s Rw = 32 dB – sa tlmenie hluku z vonkajšieho prostredia približne zdvojnásobil. Lepšia zvuková izolácia sa prejaví tiež tretím benefitom – redukciou hluku z dažďa.

Samočistiaci vrstva

Štvrtým benefitom nového okna je ľahká údržba. Vonkajšie sklo je opatrené samočistiacou vrstvou N2 s hrúbkou len 10 mikrónov. Tento špeciálny umývateľný povlak sa aktivuje až na streche vplyvom slnka a dažďa, po aktivácii už funguje trvalo. Pri daždi kvapky vytvoria jednoliatu vrstvu a zo skla stečú nielen samy, ale vezmú so sebou aj nečistoty.

Ekologický obal

Nové okno bude dodávané v 100 % recyklovateľnom obale, na ktorý postupne prejdú aj ďalšie výrobky VELUX. Prechod na nový spôsob balenia je jedným z krokov, ktorými chce spoločnosť VELUX splniť svoj globálny záväzok: Do roku 2041, k stému výročiu svojho založenia, sa zaviazala dosiahnuť celoživotnú uhlíkovú neutralitu, a to ako prvá spoločnosť v stavebníctve. Cieľom je znížiť uhlíkovú stopu výrobkov o 50 %, okrem iného práve vďaka ekologickejšiemu baleniu a doprave. Zároveň chce VELUX vymazať svoju historickú uhlíkovú stopu. V praxi ide o zachytenie 5,6 milióna ton CO2, čo zodpovedá uhlíkovým emisiám spoločnosti VELUX v rokoch 1941 až 2041. Zachytené budú prostredníctvom projektov na obnovu lesov a biodiverzity, na ktorých VELUX spolupracuje so Svetovým fondom na ochranu prírody WWF.

Dostupné od 1. 1. 2021

Okno s novým zasklením bude k dispozícii vo všetkých bežných veľkostiach, v celodrevenej aj bezúdržbovej úprave, s horným a spodným ovládaním. Z pohľadu inštalácie sa nič nemení, okno je pripravené na štandardnú aj zapustenú montáž a kompatibilné s montážnymi doplnkami VELUX.

Nové okno možno doplniť motorom na elektrický či solárny pohon a diaľkovo ovládať. Následne sa môže napojiť aj na inteligentný systém riadenia zdravého vnútorného prostredia VELUX ACTIVE with NETATMO alebo inteligentnú domácnosť. Okno je kompatibilné so všetkými vnútornými aj vonkajšími doplnkami VELUX.

Novinka je odpoveďou na sprísňujúcu sa legislatívu, aktuálne výzvy dneška aj najčastejšie požiadavky zákazníkov. Súčasne ide o ďalší medzník vo vývoji strešných okien VELUX. Hoci dánska značka ponúka trojsklá už celú dekádu, až zníženie ich cien v roku 2017 prinieslo prielom v dopyte. Za posledné tri roky sa podiel trojskiel v predaji okien značky VELUX zvýšil z 15 % na 80 %. Nové zasklenie 64 chce tento proces ďalej akcelerovať a umožniť zákazníkom, aby si zaobstarali strešné okno vyššej kategórie a prispeli tak k vyššej kvalite stavieb.