Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

 

Energia zo slnka je zadarmo. A vďaka solárnym systémom so solárnymi kolektormi ju aj vy môžete využívať jednoducho a efektívne. Prinášame vám niekoľko praktických riešení pre bytové, rodinné či energeticky pasívne domy:

1.Najjednoduchšie riešenie

Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém do už existujúcej vykurovacej sústavy. Musíte sa však poradiť s odborníkom, či to bude možné aj vo vašom prípade. Nie všetci výrobcovia vykurovacích zariadení totiž u svojich produktov rátali s takýmito možnosťami. Dobrou správou je, že napríklad všetky kondenzačné kotly značky Vaillant môžete skombinovať s tlakovými i beztlakovými solárnymi kolektormi, s viacerými typmi solárnych modulov a zásobníkmi teplej vody.

 

auroco

Kondenzačný kotol Vaillant auroCOMPACT

2.Riešenie so špeciálnym kotlom

Ďalšou z možností je kondenzačný kotol so zabudovaným solárnym zásobníkom a plochými solárnymi panelmi. Jednou z najúčinnejších je kombinácia stacionárneho kotla Vaillant auroCOMPACT  s vrstveným ukladaním teplej vody a solárneho beztlakového (drain-back) systému. Zariadenie zaberie minimálny priestor a jeho inštalácia je rýchla. Ak chcete so solárnymi kolektormi ešte chvíľu počkať, môžete auroCOMPACT prevádzkovať najprv iba ako kondenzačný kotol. Neskôr je možné pripojiť solárne kolektory a tým ho začať využívať so všetkými jeho funkciami.

 

aurostep

Solárna zostava Vaillant auroSTEP plus

3.Samostatná zostava na teplú vodu

Jedným z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu je solárna zostava Vaillant auroSTEP plus (s energetickou triedou B). Pre domácnosť dokáže počas roka zabezpečiť až 70 % teplej vody. Je spoľahlivá, umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu i servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Inštaluje sa jednoducho a je vhodná pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l bivalentného zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je v ponuke aj doplnkový elektrický ohrev. Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému.

 

4.Beztlakové solárne kolektory

Obľúbeným riešením sú solárne kolektory typu drain-back. Pracujú na beztlakovom princípe, umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Oproti konkurencii tak technológia drain-back prináša viaceré výhody. Zvyšuje životnosť kolektorov a v domácnosti sa vyhnete problémom s prehrievaním kolektorov, ako aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia týchto solárnych kolektorov jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Aj tieto solárne kolektory sa zvyknú umiestniť v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh), na fasádu, na plochú či šikmú strechu rodinného domu či inej budovy.