Viac ako 300 odborníkov z oblastí facility, property a energy manažmentu sa stretlo v Poprade 23. a 24. mája 2024 na konferencii FM Camp 2024. Medzinárodná odborná konferencia bola aj tento rok príležitosťou na prezentáciu najnovších informácií o aktuálnych trendoch, inováciách a praktických skúsenostiach z oblasti správy nehnuteľností, facility a energetického manažmentu.

Dvojdňový intenzívny program odštartoval vo štvrtok ráno holandský inovátor a mysliteľ Aragorn Meulendijks. Vo svojej prednáške venovanej téme umelej inteligencie (AI) predstavil nové výzvy a možnosti, ktoré nás ako spoločnosť čakajú už v blízkej dobe. „Nielen vo svete FM, ale všeobecne, netreba len čakať a pozerať sa, ale je potrebné začať myslieť dopredu,“ uviedol odborník na AI, virtuálnu realitu, blockchain, NFT moderný marketing, krypto a metaverse. Podľa jeho slov nám budúcnosť, nie až tak vzdialená, prinesie mnoho príležitostí na automatizáciu rôznych procesov, čo samozrejme povedie k ich zjednodušovaniu a k vyššej efektivite.

Hlavný rečník Aragorn Meulendijks hovoril o nových možnostiach, ktoré nám prinesie umelá inteligencia.

Tento ročník ponúkol 15 zaujímavých prednášok. Na snímke Michal Hesek zo spoločnosti KOOR, ktorý sa venoval téme transformácie energetických konceptov v budovách a areáloch.

Počas dvoch dní si účastníci konferencie mohli vypočuť 15 prednášok a zúčastniť sa 3 panelových diskusií. Prednášajúci zo Slovenska a Čiech sa venovali mnohým zaujímavým témam ako napríklad transformácii energetických konceptov v budovách a areáloch v dôsledku nových technológií a požiadaviek trhu s energiami, či aký negatívny dopad má absencia odborníkov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na to, že nedokážeme využiť množstvo technologických benefitov tepelných čerpadiel. Predstavených bolo aj niekoľko inšpiratívnych príkladov z praxe, napr. ako sa rekonštruovala budova Českomoravskej Nemovitostní na Václavskom námestí alebo ako spoločnosť HERZ implementovala kotol na biomasu do už existujúceho stavebného objektu.

V programe FM Campu boli aj 3 panelové diskusie, jedna z nich sa venovala téme nájomného bývania.

Konferencia je príležitosťou aj na neformálne stretnutia a diskusie. Na snímke zľava Ondrej Zoričák a Igor Stanek zo spoločnosti CHASTIA a Stanislav Plevák zo Slovenskej sporiteľne.

Panelové diskusie otvorili témy nájomného bývania, financovania FM projektov pre samosprávy a financovania dekarbonizácie prostredníctvom zelených dlhopisov.

Tento ročník bol jubilejný, v poradí už desiaty. Budúci rok pripravujú organizátori konferenciu EnergyCamp, ktorá sa bude venovať predovšetkým energetickému manažmentu.

Autor fotografií: Peter Stas