Protherm (Vaillant Group Slovakia, s.r.o.)

O väčšine tepelných čerpadiel a zásobníkov teplej vody sa dá trochu zveličene povedať, že sú to len také „biele krabice“. V rodinných domoch však vytvárajú dôležitý tepelný komfort.

Spoľahlivé, vysoko efektívne a cenovo dostupné riešenia pre vykurovanie, chladenie a prípravu teplej vody od značky Protherm sú #viacnezbielekrabice. Sú to najmodernejšie zariadenia, ktoré myslia na udržateľnosť a na budúcnosť. Ide o technológie, ktoré sú pre všetkých, nielen pre ekologických nadšencov. Bez ohľadu na to, či ide o novostavby v energetickej triede A0 alebo renovácie, je to správne rozhodnutie pre životné prostredie aj vašu peňaženku.

Tepelné čerpadlá typu vzduch/voda sú šetrné k prírode. Využívajú až 75 % energie z obnoviteľných zdrojov, teda z energie zo vzduchu. Prinášajú úsporu hneď z viacerých strán. Nízke prevádzkové náklady dosahujú vďaka zníženej spotrebe energií a vďaka dlhej životnosti i kvalite prinášajú aj nižšie náklady na servis.

 

Ekologické chladivo

Spoľahlivo vykuruje, pripraví teplú vodu a zabezpečí i chladenie. Uplatní sa v projektoch novostavieb v energetickej triede A0 a vďaka vysokej výstupnej teplote vody aj pri renováciách v starších rodinných domoch. Zároveň je výnimočne ohľaduplné k životnému prostrediu. Ide o monoblokové tepelné čerpadlo GeniaAir Mono (3 – 12 kW, A+++) vzduch/voda značky Protherm.

Pre svoju prevádzku využíva prírodné ekologické chladivo R290, maximálne ohľaduplné k životnému prostrediu. Vďaka nízkemu potenciálu globálneho otepľovania (GWP = 3) už dnes maximálne vyhovuje potrebám budúcnosti. Systém pozostáva z tepelného čerpadla a interiérovej jednotky GeniaSet Mono. V nej je integrovaný 185 l zásobník teplej vody, ktorý vystačí pre päťčlennú rodinu. Inštalácia systému vyškolenou montážnou spoločnosťou zvyčajne trvá jeden deň, je rýchla a jednoduchá.

Jednoduché riešenie

Ďalšou možnosťou je tepelné čerpadlo GeniaAir Split (3 – 12 kW, A+++/A++) s oddeleným chladivovým okruhom. To, čo presvedčí mnohých majiteľov domov pre tento druh vykurovania, je najmä rýchla inštalácia. Systém pozostáva z tepelného čerpadla GeniaAir Split a vnútornej jednotky GeniaSet Split. Tepelné čerpadlo sa dá flexibilne umiestniť na podstavci vonku v záhrade, prípadne na strechu garáže či zavesiť na stenu domu. Vo svojom vnútri ukrýva výparník, kompresor i expanzný ventil. Dokáže spoľahlivo fungovať pri vonkajšej teplote od -20°C až do 43°C. Svojim dizajnom a malými rozmermi nezaberie veľa miesta a zároveň nenaruší ani vzhľad exteriéru.

Vnútorná jednotka tepelného čerpadla zvykne byť inštalovaná v interiéri domu, najčastejšie v pivnici alebo technickej miestnosti. Tvorí ju hydraulický modul GeniaSet, v ktorom je zabudovaný kondenzátor a tiež systémové komponenty potrebné pre jednoduché uvedenie tepelného čerpadla do prevádzky. Jeho súčasťou je aj zásobník teplej vody s objemom 185 l. Pri vyšších nárokoch na teplú vodu sa namiesto vnútornej jednotky inštaluje závesný hydraulický modul, ku ktorému je vďaka trojcestnému ventilu možné pripojiť externý zásobník s objemom podľa výberu (až do 500 l). A čo je dôležité, tepelné čerpadlo GeniaAir Split je nielen šetrné k životnému prostrediu, ale aj prekvapivo tiché. Patrí k najtichším tepelným čerpadlám typu vzduch/voda na trhu. Vo vzdialenosti pár metrov od čerpadla je jeho zvuk takmer nebadateľný, zariadenie je preto vhodné aj pre domy v hustej radovej zástavbe. www.protherm.sk