Trh s oknami je veľmi široký a rozmanitý; a len v samotnej kategórii drevených okien si môžete vybrať z viacerých druhov. Viete však, aké máte možnosti?

Vybrať si v prvom rade môžete z dreva, ktoré pochádza z našich zemepisných šírok a potom aj z tropických druhov. „Najčastejšie na sa výrobu drevených okien používa drevo zo smreka obyčajného, smrekovca opadavého, borovice, duba a z dreva typu meranti, ktoré pochádza z Malajzie,“ hovorí Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.

 

Výnimočný materiál prináša do interiéru osobitú atmosféru

Drevo je natoľko jedinečné, že v interiéri dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Prináša do interiéru hrejivosť – nielen pocitovú, ale má aj výborné tepelno-izolačné vlastnosti. „Drevo je jedným z najpoužívanejších a najstarších stavebných materiálov. Môže za to jeho ľahká dostupnosť, aj výborné tepelno-izolačné vlastnosti a príjemný vzhľad,“ pokračuje Ľubomír Svetlík.

Pridanou hodnotou dreva v interiéri je jeho nízka ekologická náročnosť – od výroby, cez používanie až po jeho likvidáciu; a tiež ide o zdravotnú stránku: žiadny iný stavebný materiál nevytvorí v dome takú zdravú mikroklímu, ako len masívne drevo.

 

Výber dreviny závisí od vlastností

Na výber typu dreviny vplývajú vlastnosti, ako tvrdosť, životnosť, tepelno-izolačné vlastnosti, štruktúra dreva a farebný odtieň dreviny. „Drvivá väčšina drevených okien našej značky pochádza zo slovenského dreva. Dôležitým meradlom je cena, preto 95 % výroby tvorí smrek obyčajný,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík. Výhodou smreka obyčajného sú jeho tepelno-izolačné vlastnosti a mäkkosť dreva. Zároveň ide o najlacnejší typ dreviny, ktorá slúži na výrobu okenných profilov.

Na výrobu okien sa používa aj smrekovec opadavý, ktorý má veľmi príjemnú štruktúru. „Po istom čase, pokiaľ ho zákazník často nenatiera, môže nadobudnúť veľmi zaujímavú farbu.“ V porovnaní so smrekom ide o drahší typ dreviny. „Najideálnejšie spojenie ceny a výkonu ponúka práve smrekovec opadavý,“ dopĺňa Ľubomír Svetlík.

Borovica má síce peknú štruktúru a farbu, no je dosť mastná. „Borovicové drevo má veľký obsah živice. Na jednej strane je to výhoda (kvôli životnosti materiálu), na druhej strane však môže živica vystupovať z dreva. Možno ju utrieť z povrchu, no stopa tam po nej zostane. To nie je dôvod na prípadné reklamácie, keďže ide o prácu a základné vlastnosti tohto typu dreviny.“ Cenovo je na podobnej úrovni ako smrekovec opadavý.

Dub je najdrahší z uvedených typov slovenských drevín. Ide zároveň o najtvrdšie drevo, ktoré má dobrú životnosť a vysokú odolnosť voči poškodeniu. Kvôli vyššej hustote nemá až také dobré tepelno-izolačné vlastnosti ako smrek obyčajný.

 

Jednoduchá údržba sa postará o dlhú životnosť

Keďže ide o prírodný materiál, ktorý neustále pod vplyvom poveternostných podmienok pracuje, netreba zabúdať na jeho pravidelnú údržbu. V praxi to však znamená pár minút ročne. „Netreba podceňovať povrchovú úpravu okien. Zákazník môže údržbu spojiť s umývaním okien. Po tom, ako umyje rámy, ich môže utrieť špeciálnym prípravkom. Treba tak urobiť len dvakrát ročne; na jar a na jeseň, ako prípravu na extrémnejšie poveternostné podmienky,“ dopĺňa Ľubomír Svetlík.