Wolf Slovenská republika, s.r.o.

Pri trvalo udržateľnom vykurovaní je možné ušetriť energiu aj náklady. Vďaka tomu sa zníži objem škodlivých emisií CO2 a významnou mierou to prispeje k ochrane životného prostredia.

Na to, aby bolo možné šetriť, je potrebné odstrániť prípadné nedostatky v existujúcej stavebnej štruktúre budovy. V zastaranej stavebnej konštrukcii sa často nachádzajú povrchy z tepelne neizolovaných materiálov, čím dochádza k veľkým tepelných stratám. Keďže teplo uniká nevyužité do okolitého prostredia, musí kúrenie vyrábať viac tepla, čím spotrebúva viac energie. Slabé miesta, cez ktoré môže z budovy unikať energia, sú obvykle: strecha a steny domu, okná, podlaha a vykurovanie.

1. Zníženie únikov tepla pomocou kvalitného zateplenia

Pomocou kvalitnej tepelnej izolácie je možné znížiť energetické straty, a tým aj nároky na vykurovaciu energiu danej budovy. Zateplenie je síce v porovnaní s inými opatreniami drahšie, dokáže však znížiť energetické nároky budovy až o dve tretiny. Ideálne sú izolačné materiály s nízkym koeficientom prechodu tepla.

2. Správne vetranie

Pravidelné vetranie je veľmi dôležité – pre optimálnu klímu v miestnostiach, stavebnú konštrukciu budovy a predovšetkým pre vaše zdravie. Aj napriek tomu môže pritom dôjsť k úniku 10 – 20 % vykurovacej energie. Oveľa účinnejšie a úspornejšie je riadené vetranie obytných priestorov s rekuperáciou tepla. Toto je zaujímavé najmä pre alergikov, pretože sú v ňom zabudované potrebné filtre.

3. Trvalo udržateľné vykurovanie pomocou moderných typov kúrenia a systémových kombinácií

Výroba energie sa oplatí iba vtedy, ak sú náklady na získavanie energie oveľa nižšie ako náklady na jej spotrebu. Cenovo efektívne vykurovanie je možné vďaka moderným a účinným technológiám.

Účinnosť kúrenia vyjadruje, aké je efektívne. Ak hovoríme o trvalo udržateľnom vykurovaní, je nevyhnutné používať zariadenia s vysokou účinnosťou. To platí napríklad o plynových kondenzačných vykurovacích systémoch, ktoré využívajú na vykurovanie aj teplo zo spalín. Nízkoteplotné kotly vykurujú ešte ekologickejšie, pretože sú navrhnuté pre nízke teploty prívodu. Vďaka nízkym prevádzkovým teplotám spotrebujú tieto zariadenia menej energie. Zároveň zabezpečujú rovnomerné rozvádzanie tepla v miestnosti a menej víria prach. Kondenzačné a nízkoteplotné vykurovacie systémy je zvyčajne možné veľmi dobre kombinovať s obnoviteľnými zdrojmi energie, ako je tepelné čerpadlo alebo solárny systém.

Pri takýchto kombináciách hovoríme o hybridných vykurovacích systémoch. Tieto sú veľmi vhodné najmä do nedostatočne zateplených starších budov. Tepelné čerpadlo napríklad potrebuje nízke teploty prívodu, aby dokázalo efektívne fungovať. Toto sa dosiahne stenovým alebo podlahovým vykurovaním, ako aj kvalitným zateplením. Aplikovať tieto opatrenia v starších budovách však nie je také jednoduché. V takýchto prípadoch môže pomôcť hybridné kúrenie. Kombináciou tepelného čerpadla napríklad s plynovým kondenzačným kotlom, je možné využiť výhody oboch typov kúrenia a zvýšiť tak jeho účinnosť.

4. Uchovávanie tepla

Potenciál obnoviteľných zdrojov energie je možné naplno využívať iba vtedy, ak dokážeme toto ekologicky vytvorené teplo aj náležite uchovať. Napríklad solárny ohrevný systém získava slnečnú energiu najmä v lete, tá však potom neslúži na vykurovanie. Energiu je možné uchovávať a využívať neskôr pomocou akumulačného zásobníka tepla. Vďaka tomu sa vytvorené teplo nestratí a môžete ho využívať vtedy, keď je potrebné. Na uskladnenie vykurovacieho tepla sa odporúča vrstvový akumulačný zásobník. Ten je možné tiež skombinovať so solárnym systémom.

5. Správne nastavenie teploty v miestnosti

Už pri znížení teploty v miestnosti o jeden stupeň je možné ušetriť až 6 % nákladov na energiu. Za príjemné sa považujú nasledujúce teploty: obývačka a pracovňa: 20 až 22 °C, spálňa: 16 až 18 °C, detská izba: 20 až 22 °C, kuchyňa: 18 až 20 °C, kúpeľňa: 24 až 26 °C, pivnica: 10 až 15 °C.

WOLF CHA-MPIÓN

Tepelné čerpadlo CHA-Monoblock vzduch/voda je najtichšie tepelné čerpadlo na trhu! Vďaka použitiu inovatívnej chladiacej kvapaliny R290 je mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Je spoľahlivé, odolné voči UV žiareniu a pri montáži so zásobníkom na ohrev vody sa celá vnútorná jednotka zmestí na 1 m2! Pomocou modulu Wolf Link a portálu Smartset možno celý systém vykurovania a chladenia optimalizovať na diaľku. Pomocou invertorovej technológie vykuruje a chladí s ideálnou moduláciou. CHA-Monoblock je k dispozícii v dvoch verziách: 07/400 V a 10/400 V.

WOLF. Expert na vnútorné prostredie!

Kombináciou účinného vykurovania a riadeného vetrania je možné dosiahnuť zdravé vnútorné prostredie s výnimočným komfortom v akejkoľvek budove. Spoločnosť WOLF ponúka kompletné riešenie vykurovania a vetrania na mieru, v ktorom kombinuje produkty a jednotný riadiaci systém tak, aby prinášal koncovým používateľom maximálny komfort a bezpečie. Navyše, zariadenia WOLF medzi sebou efektívne komunikujú a možno ovládať alebo regulovať na diaľku prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača. Kedykoľvek a kdekoľvek.

Viac informácií: slovensko.wolf.eu