LOMAX & Co s.r.o.
Správny výber okien závisí od mnohých faktorov – nielen od materiálu rámu, ale aj od počtu vrstiev zasklenia, ktorý má priamy vplyv na energetickú účinnosť okien aj ich akustické vlastnosti. Hoci trojsklá ponúkajú vyššiu tepelnú izoláciu a odolnosť voči roseniu, ich inštalácia sa nemusí vždy vyplatiť, najmä v prípade mladších okien s kvalitnými technickými parametrami. Návratnosť investície do trojskiel závisí od veku aj kvality súčasných okien a spôsobu vykurovania, priemerne sa pohybuje rádovo v jednotkách rokov.
Pri výbere nových okien nestačí len rozhodnúť, či kúpiť plastové, hliníkové alebo drevené. Okrem materiálu treba okrem iného zvážiť vhodné zasklenie, ktoré zásadne ovplyvňuje ich tepelnoizolačné vlastnosti. Okná sú totiž jedným z najväčších zdrojov úniku tepla z domu. I preto sa pri voľbe zasklenia ponúka logické riešenie – osadenie okien trojsklami, ktoré zamedzia tepelným stratám.
Výmena dvojskiel za trojsklá sa podľa názoru niektorých odborníkov nevyplatí, pretože ich návratnosť sa pohybuje rádovo v desiatkach rokov. „Lenže vždy záleží na tom, aký je vek práve vymieňaných okien. Okná vyrábané na prelome tisícročí majú logicky nižšie technické a tepelno-izolačné parametre než aktuálne produkty na trhu. Návratnosť investície urýchľujú aj stále ešte relatívne vysoké ceny energií, ktoré domácnosti používajú na vykurovanie svojich domov či bytov,“ opisuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa výrobe okien venuje. Dodáva, že pri výmene celých okien sa v rámci návratnosti do výpočtu započítavajú faktory, ako je materiál a zdroj vykurovania, návratnosť sa v priemere pohybuje okolo ôsmich rokov. V prípade výmeny samotných skiel je to rádovo menej. S trochou nadsádzky sa dá povedať, že ak vek okien presahuje hranicu dvadsiatich rokov od dátumu výroby, potom sa investícia vyplatí vždy.
Dvojsklá šetria sluch, trojsklá zase náklady na energie
Trojsklá sú ťažšie a potrebujú robustnejší profil, ktorý má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Okná s trojitým zasklením sú taktiež odolnejšie voči roseniu vďaka teplému medzisklenému rámčeku. Ak majú používatelia v oknách jeho hliníkový variant, potom sa musia zmieriť s tým, že občas sa nejaká tá kvapka medzi sklami objaví. „Pre pasívne domy je ideálnou voľbou solárne trojsklo, ktoré umožňuje tepelný zisk zo slnka. Na splnenie všetkých parametrov pre tento typ šetrných budov je tento typ zasklenia prakticky nutnosťou,“ potvrdzuje Přichystal.
Tepelno-izolačné vlastnosti okien závisia od počtu skiel a konštrukcie rámu. Trojsklá v zime udržia viac tepla v interiéri, naopak, v lete nepustia teplo dovnútra a udržujú tak v miestnosti príjemnú klímu. „Ich nevýhodou však je, že oproti dvojsklám nedokážu tak prehriať interiér od slnečných lúčov na jar a na jeseň,“ namieta Přichystal. Parametre okien v novostavbách a pri náročných rekonštrukciách by mal s ohľadom na vlastnosti ďalších častí opláštenia domu spočítať projektant a na základe toho zhodnotiť, či sa kúpa trojskiel vyplatí.
Zlú tepelnú izoláciu však môže mať na svedomí aj nesprávne osadenie alebo nedostatočné zateplenie okolo okien. Počet skiel teda nemusí hrať v otázke únikov tepla hlavnú rolu, trojité zasklenie totiž automaticky neznamená lepšiu voľbu. „V prípade mladších okien okolo piatich až desiatich rokov musíme zvažovať niekoľko parametrov, ako je hrúbka materiálu, správne vystuženie alebo kvalita tesnenia, ideálne ručne vkladaného. To je oveľa odolnejšie voči mrazom než klasické zvárané tesnenie,“ tvrdí Přichystal. Ďalším dôležitým faktorom je podľa neho hĺbka, v ktorej je sklo uložené – tá pomáha v eliminácii vzniku kondenzovaných kvapôčok na vnútornej strane skla. Ideálna hĺbka zapustenia by sa mala pohybovať nad hranicou dvadsiatich milimetrov.
Izolačná fólia ako účinný variant proti hluku
Okná s dvojsklami sú lacnejšie. Na ich nižšiu obstarávaciu cenu má vplyv aj fakt, že dvojsklá sú ľahšie a stačia im menej robustné okenné profily. Dvojsklá sú vhodné do bytových domov alebo starších budov s nižšou energetickou náročnosťou. V prípade mestskej zástavby alebo napríklad rodinného domu pri hlavnej ceste sú dôležité aj akustické parametre okna. „Tu robustnejší, a tým pádom drahší variant nepomôže. Obyčajné trojsklo neeliminuje hluk, nie je ani bezpečnejšie. Bežné trojsklo v tejto situácii neochráni domácnosť pred ruchom ulice lepšie než dvojsklo. Dokonca môže situáciu zhoršiť v prípade, že je hluk sprevádzaný vibráciami,“ upozorňuje Přichystal s tým, že život v rušnom prostredí uľahčí skôr izolačné protihlukové dvojsklo s rôznou hrúbkou skiel a rozšíreným dištančným rámčekom.
Čím ďalej populárnejším variantom je možnosť vymeniť jednotlivé sklá. Taký postup sa hodí najmä v prípade, keď v domácnosti vládne spokojnosť s rozmermi aj kvalitou okien. „Odborníci potom navrhnú ideálny variant trojskla aj zodpovedajúcu zasklievaciu lištu, pretože izolačné dvojsklo má logicky menšiu hrúbku. Z toho, bohužiaľ, vyplýva, že nie každý rám umožňuje výmenu dvojskla za trojsklo, potom je nahradenie celých okien nutné,“ vysvetľuje expert.
Sklá podľa Přichystala môžu byť lepené špeciálnymi fóliami, ktoré prispievajú tak k lepšiemu odhlučneniu, ako k vyššej bezpečnosti. „Bezpečné okná totiž nerobí počet skiel, ale ich vrstvenie. Tým spĺňajú patričné požiadavky ochrany pred úrazmi, vandalizmom aj vlámaním. Bezpečnostné sklá nemajú vplyv na tepelno-izolačné vlastnosti, fólia iba bráni rozbitiu skla na črepiny,“ uzatvára Přichystal.