VIADRUS a.s.

Pokiaľ zháňate spoľahlivý a k životnému prostrediu šetrný kotol na drevo a uhlie, kotol na drevo s podporou komínového ťahu a elektrickým ovládaním či variant na pelety s automatickou prevádzkou, výrobky VIADRUS z rodiny U22 sú pre vás tá správna voľba.

VIADRUS, najväčší a najstarší český výrobca kúrenárskej techniky z liatiny, je firma s viac ako 130-ročnou tradíciou, vlastným výskumom a vývojom. Medzi hlavné prednosti najnovších kotlov tejto značky patria o. i. vysoká účinnosť, desaťročná záruka na liatinový výmenník, nízka spotreba paliva, jednoduché ovládanie a veľmi priaznivá cena. Všetky tiež spĺňajú najprísnejšie emisné predpisy – 5. emisnú triedu a Ekodesign. Životnosť kotlov VIADRUS sa navyše počíta v desiatkach rokov, čo je dané liatinovým materiálom, z ktorého sa vyrábajú. Investícia do obstarania kotla sa tak vráti vďaka jeho dlhej životnosti a nižšej náročnosti na údržbu.

Prvým modelom, ktorý stál pri zrode radu U22, bol kotol VIADRUS U22 Economy. Tento univerzál na drevo aj uhlie a vlajková loď produktového portfólia je dostupná vo výkonových variantoch 15, 21, 25, 30, 34, 38 a 41 kW, vyhovuje všetkým aktuálnym aj budúcim legislatívnym požiadavkám, ku ktorých sprísneniu dôjde od septembra 2022. Splnenie podmienok piatej emisnej triedy firma dosiahla aj vďaka vlastnému patentu, spaľovacej komore ViaBurn, ktorá umožňuje čistejšie a úspornejšie horenie. Model U22 Economy je možné použiť ako náhradu dosluhujúcich kotlov na pevné palivá v starších „samospádových” vykurovacích systémoch.

V júni tohto roka sa v bohumínskom podniku VIADRUS začala výroba dvoch nových členov rodiny U22 – automatického kotla na drevné pelety U22 Economy Pellet a splyňovacieho kotla výlučne na kusové drevo s názvom E22 Economy. Prvý menovaný kotol je dostupný vo výkonových verziách 16, 23 a 30 kW, jeho veľkou výhodou je predovšetkým vysoká účinnosť až 92,1 %, automatická prevádzka, možnosť ohrevu teplej vody či nový kompaktnejší typ zásobníka na pelety. „Vykurovanie je bezobslužné, kotol si sám pelety prikladá, automaticky sa zapaľuje aj vypína. Peletové kotly majú tiež vyššiu účinnosť, takže v nich spálite menej paliva. Výhrevnosť kvalitných peliet a hnedého uhlia je porovnateľná,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti VIADRUS Petr Teichmann. Výmenník kotla vznikol na základe typu VIADRUS U22 Economy a garantuje tak vysokú trvanlivosť podporenú desaťročnou zárukou.

Druhá novinka, kotol na drevo E22 Economy, je derivátom úspešného kotla na tuhé palivá U22 Economy, oproti ktorému má navyše elektronické ovládanie a odťahový ventilátor na zvýšenie komínového ťahu. Je určený na ekologické spaľovanie kusového dreva a je možné ho s výhodou použiť pri výmene za starší kotol Hercules U26 vďaka zhodným pripájacím rozmerom vykurovacieho systému. VIADRUS E22 Economy je dostupný vo výkonových verziách od 16 do 30 kW. „Kotol je osadený liatinovou ulitou a špičkovým odťahovým ventilátorom nemeckej firmy EBM. Vďaka tomu odoláva atmosférickým vplyvom a je vhodný ku komínom s nižšou účinnou výškou. V domácnostiach, ktoré používajú nové kotly v 5. emisnej triede a zároveň staré komíny, môže dochádzať ku kondenzovaniu spalín v komínových cestách. Kotol s odťahovým ventilátorom tento nežiaduci jav odbúrava, pretože zlepšuje prirodzený ťah komína,“ dodáva Petr Teichmann. Obe tohtoročné novinky sú tiež certifikované pre kotlové dotácie.