Družstení závody Dražice-strojírna s.r.o.

REVOLUČNÁ PREMENA TEPELNÝCH ČERPADIEL NIBE V DUCHU TZV. CHYTREJ DOMÁCNOSTI A ELEKTRICKÉ OHRIEVAČE VODY DO MALÝCH PRIESTOROV

Spoločnosť DZ Dražice (člen skupiny NIBE), najväčší český výrobca ohrievačov vody a výhradný dodávateľ švédskych tepelných čerpadiel NIBE do Českej republiky a na Slovensko, sleduje vo svojich novinkách pre tento rok trendy tzv. chytrej domácnosti. Tými je inšpirovaný aj unikátny rad environmentálne šetrných systémov NIBE „S“ s revolučným regulátorom, ktorý postupne nahradí súčasné modely tepelných čerpadiel a ich príslušenstva. DZ Dražice navyše začali výrobu malých ohrievačov vody TO 5.1 a TO 10.1, ktoré uvádzajú na trh v dvoch variantoch: s termostatom s pevne nastavenou teplotou, alebo s dotykovým ovládacím panelom. Na ich premyselnom vzhľade firma spolupracovala s odborníkmi na priemyselný dizajn.

 

Tepelné čerpadlá NIBE S: inteligentné vykurovanie, chladenie a ohrev vody

Chytrú (tzv. „Smart“) domácnosť charakterizuje automatizácia domácich činností a procesov, obmedzenie spotreby energií, komfortné vnútorné prostredie a vysoká miera pohodlia užívateľa a bezpečnosti jeho domova. S tým súvisí aj pojem inteligentný dom, ktorý sa zvyčajne používa pre domácnosť s komplexným, plne automatizovaným systémom riadenia od osvetlenia cez vykurovanie až po bezpečnostný systém. Úroveň prepojenia a spolupráce jednotlivých zariadení je vždy celkom individuálna, tak aby bola šitá na mieru potrebám a želaniam príslušných užívateľov. Práve inteligentné vykurovanie, chladenie a ohrev vody v chytrej domácnosti zabezpečuje nový rad NIBE „S“, ktorý je v mnohých ohľadoch revolučný. Hlavnou myšlienkou, ktorá stála za vývojom inovatívneho riešenia systémov značky NIBE, bolo rozšírenie komunikácie s okolitým svetom, respektíve s vlastným príslušenstvom a ďalšími komponentami chytrej domácnosti. Najvýraznejšia zmena preto prebehla v operačnom systéme.

“Prvý rad tepelných čerpadiel NIBE so špičkovým regulátorom sme verejnosti predstavili už pred 10 rokmi. Tento rok však nastal čas, aby sme sa posunuli ešte ďalej a ponúkli nové tepelné čerpadlá vrátane príslušenstva s úplne unikátnou reguláciou a konektivitou, ktorá zaistí komfortné vnútorné prostredie nielen v štandardnej, ale aj v úplne inteligentnej domácnosti. Na trh sme už uviedli tepelné čerpadlá systému zem-voda NIBE S1155 (aj vo variante s pasívnym chladením) a NIBE S1255 (aj vo variante s pasívnym chladením), ventilačné tepelné čerpadlo NIBE S135, vnútornú systémovú jednotku NIBE VVM S320, rekuperačnú jednotku NIBE ERS S10-400, izbovú jednotku NIBE RMU S40 alebo regulátor NIBE SMO S40.

Tepelné čerpadlo NIBE S1255 s atraktívnym škandinávskym dizajnom

Tepelné čerpadlo NIBE S1155 s náhľadom na displej

Ďalšie modely a ich príslušenstvá budú samozrejme následovať v dohľadnej dobe,“ konštatuje Jiří Sedláček, riaditeľ predaja NIBE Energy Systems CZ, divízie skupiny NIBE.

Základné funkcie, ktoré charakterizujte tepelné čerpadlá NIBE, zostali u inovovatívneho radu „S“ zachované. Okrem efektívneho, energeticky šetrného a úsporného vykurovania, chladenia alebo ohrevu vody dávajú čerpadlá radu NIBE „S“ naozaj pádnu odpoveď na požiadavky modernej doby. Disponujú totiž nadštandardným regulátorom, ktorého súčasťou je veľký dotykový displej s intuitívnym ovládaním, pripojením k internetu pomocou integrovanej WiFi alebo lokálnej siete LAN a vlastnou bezdrôtovou sieťou pre rýchlu komunikáciu s príslušenstvom a ďalšími komponentami v rámci chytrej domácnosti. Od starších modelov sa navyše odlišujú tiež inovovaným nadčasovým dizajnom. „Na vzdialenú správu a kontrolu nových zariadení pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu je určená aplikácia myUplink. Tá disponuje okrem existujúcich funkcií automatickou aktualizáciou softvéru, širokou možnosťou komunikácie s inými aplikáciami alebo vlastnou predpoveďou počasia, ktorá slúži na optimalizáciu výkonu. Užívatelia tak môžu sledovať aktuálny stav svojho tepelného čerpadla, ovládať jeho funkcie aj na diaľku a prispôsobovať prísun čerstvého vzduchu alebo aktuálne množstvo tepla a ohriatej vody svojim potrebám alebo činnosti. Vďaka tomu získajú nielen zdravé vnútorné prostredie, ale tiež výrazne znížia svoje prevádzkové náklady,“ dopĺňa Jiří Sedláček.

TO 5.1 a TO 10.1: elektrické ohrievače vody do malých priestorov

Elektrické ohrievače vody TO 5.1 a TO 10.1 predstavuje DZ Dražice v dvoch variantoch: s termostatom s pevne nastavenou teplotou 55°C, alebo s dotykovým ovládacím panelom pre nastavenie požadovanej teploty (variant / E). Nový bojler v modeloch 5.1 a 10.1, určený k veľmi jednoduchej inštalácii nad (i pod) odberné miesto, disponuje triedou energetickej náročnosti A. “Maloobjemový ohrievač vody TO je určený na rýchly ohrev vody pomocou vykurovacieho telesa s príkonom 1,5 kW. Skladá sa z niekoľkých prvkov, ktorých kombinácia výrazne zvyšuje jeho životnosť a zaručuje nízke tepelné straty: z oceľovej nádoby zo silného plechu opatrené kvalitným smaltom, polyuretánové izolačnej peny s nadúvadlami 4. generácie a horčíkovej ochrannej anódy. Do vývoja tohto ohrievača vody sme investovali desiatky miliónov Kč a na jeho podobe sme spolupracovali so špičkovými českými odborníkmi v oblasti priemyselného dizajnu. Okrem radu inovovaných technológií sme pre neho vyvinuli aj celkom nové obaly zo 100% recyklovateľných materiálov. Veríme preto, že s ním oslovíme aj náročné trhy západnej Európy,“ uvádza Lukáš Formánek, technický riaditeľ DZ Dražice.

DZD ohrievač vody TO 10 IN