Zima sa s nami pomaly, ale iste lúči a nastáva vhodný čas na kontrolu domu a jeho údržbu. Pozornosť si okrem strechy, odkvapov a fasády žiadajú hlavne chúlostivejšie časti stavieb – okná, dvere, garážové brány, ale aj prvky tieniacej techniky. Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, zanedbanie či dokonca ignorovanie ich kontroly sa môže poriadne predražiť. V nasledujúcom článku nájdete základné tipy, ako sa o svoj domov dobre postarať.

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že prehliadka domu pred jarnou sezónou nie je nutná, opak je pravdou. V zime sú stavby a ich časti vystavené oveľa tvrdším podmienkam. „Mnoho ľudí si myslí, že prehliadka stačí raz za rok, a to pred zimou. Dôležité je tiež skontrolovať, či mrazy a zlé zimné počasie dom nejako nepoškodili. Čím skôr sa s kontrolou začne, tým lepšie. Včasná kontrola a prípadné opravy totiž môžu predísť podstatne vyšším škodám,“ vysvetľuje dôležitosť jarných kontrol Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na tuzemskom trhu špecializuje na produkciu tieniacej techniky, garážových brán a dverí.

Kontrola strechy a odkvapov je nutnosťou

V prvom rade je nutné zamerať sa na kontrolu čistoty odkvapov, fasády a strechy. Strechu by sme mali dobre prezrieť, či nie je niektorá z jej častí poškodená. Podobnú kontrolu si zaslúži aj fasáda domu. Ak je popraskaná či dokonca začína opadávať, s opravou by sa nemalo otáľať. Aj odkvapy musia byť úplne čisté, bez nánosov lístia, ihličia či inej špiny, ktorá by ich mohla upchať. Hrozilo by nebezpečenstvo, že voda zo strechy potečie na fasádu a priamo pod dom. Ak by sa problém dlhší čas neriešil, stavba by mohla začať vlhnúť.

Pozornosť venujte nielen oknám, ale aj žalúziám a roletám

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý treba skontrolovať, sú okná – odporúča sa údržba zámkov a kontrola tesnenia. Vďaka tomu nebudú okná počas vysokých letných teplôt dovnútra prepúšťať teplý vzduch a tým zbytočne vyhrievať interiér. Kontrolou by mali prejsť aj rolety a vonkajšie žalúzie. „Odporúčame predovšetkým prehliadku vodiacich líšt a koľajníc a plynulosť ich sťahovania či vyťahovania. Ak sa napríklad niektoré žalúzie na elektrický pohon pohybujú pomalšie ako iné, obráťte sa na servisné oddelenie výrobcu s požiadavkou na odborné vyčistenie vodiacej lišty“ odporúča Petr Přichystal. V rámci jarnej údržby sú však podľa neho aj úkony, ktoré človek zvládne svojpomocne – najmä  čistenie lamiel. Na čistenie prachu a bežných nečistôt stačí voda, saponát a handra. Ak je tienenie dobre prístupné, výborným pomocníkom je tlakový čistič.

Skontrolujte dvere

Pri dverách venujte osobitnú pozornosť hlavne zámku – dôležitá je kontrola správnej funkčnosti a prípadné premazanie kvalitnými mazivami. V tomto prípade nie je šetrnosť na mieste – použitie rôznych náhrad – motorového oleja alebo dokonca masla – môže zámok poškodiť alebo úplne zničiť.

Aj garážová brána si zaslúži očistu

Nezabúdajte ani na garážovú bránu. Aj tu platí, že zanedbaná údržba sa nevypláca. Garážovú bránu poriadne opláchneme a jej jednotlivé časti nakonzervujeme vhodnými prostriedkami. Ak by sme to neurobili, soľ, ktorá sa na bránu cez zimu dostane, by ju zbytočne ničila. Problémom môže byť aj obyčajné blato, ktoré sa na bránu dostane, ak je brána blízko ulice s rušnou premávkou. „Samozrejmosťou je tiež kontrola pohonu brány vrátane zatváracieho a zabezpečovacieho mechanizmu,“ spresnil Petr Přichystal s tým, že niektoré odbornejšie práce, napríklad nastavenie brán alebo pohonov, by ľudia mali zveriť do rúk odborníkov. „V niektorých prípadoch je lepšie vyhľadať odbornú pomoc. Neodborný zásah totiž môže situáciu výrazne zhoršiť. Náprava podobných pokusov potom stojí podstatne viac ako servisná kontrola,“ varuje Přichystal.