Fasáda je jednou z prvých vecí, ktoré si na budove okoloidúci všimne. Upútať pozornosť možno nielen jej farebným stvárnením, ale aj použitím zaujímavého materiálu. Fasáda by však nemala byť len estetickým prvkom, ale predovšetkým plniť ochrannú funkciu celého objektu.

 

fasada01

 

Moderným a nadčasovým materiálom sú fasádne obklady z vláknocementu. Dajú sa využiť na všetkých častiach fasády, na pokrytie strešnej konštrukcie a tiež v interiéri. „Vláknocementový fasádny obklad možno kombinovať aj s klasickou omietkou alebo s inými obkladovými materiálmi. Tým možno dosiahnuť originálny vzhľad. Dosky majú prírodný charakter, sú subtílne, jednoducho sa aplikujú a rezaním ich možno upraviť na požadovaný tvar,“ hovorí Juraj Palamarčuk, projektový manažér EQUITONE pre Slovenskú republiku.

 

Vzhľad verzus funkčnosť

Fasáda rodinného domu dokáže zaujať na prvý pohľad, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Majitelia, ktorí sa chcú odlíšiť a inklinujú k netradičným riešeniam, siahajú po nových materiáloch. Veľkoformátové vláknocementové dosky umožňujú pracovať so širokou škálou rozmerov a nepravidelných formátov, ako aj farieb a textúr. Možno si zvoliť bielu klasiku, extravaganciu podčiarknuť pastelovým obkladom či kombináciou viacerých farieb alebo vyzdvihnúť eleganciu domu výberom sivého, antracitového či béžového odtieňa. Okrem toho, že vláknocementové obklady sú vizuálne pútavým materiálom, spĺňajú aj súčasné ekologické a bezpečnostné požiadavky. „Dosky sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu, ale aj vplyvu UV žiarenia. Napriek malej hrúbke sú obklady pevné a odolné aj v náročných klimatických podmienkach, vrátane mrazu, dažďa, snehu či vetru,“ vysvetľuje Juraj Palamarčuk. Majitelia rodinných domov ocenia, že takéto typy obkladov sú bezúdržbové a v prípade potreby je možné ich čistiť svojpomocne.

 

fasada03

 

Odvetraná fasáda prináša úspory

Optimálne je použiť fasádny obklad ako súčasť odvetranej fasády so zabudovanou tepelnou izoláciou, kde sa medzi doskami a tepelnou izoláciou vytvorí vzduchová medzera. S takouto fasádou možno dosiahnuť energetické úspory.  Odvetraná fasáda so zabudovanou tepelnou izoláciou totiž pomáha eliminovať tepelné straty v zime a zabrániť prehrievaniu budovy v lete. V letných obdobiach je obvodová konštrukcia tienená obkladom, a tak dokážeme udržať konštrukciu chladnejšiu oveľa dlhšie ako pri bežných konštrukciách. Vzduch tak ostáva v miestnosti počas celého roka konštantný. Stála teplota vzduchu v interiéri má ekonomické výhody, ale hlavne výhody pre ľudské zdravie. Odvetrané fasády umožňujú vlhkosti uniknúť bez zbytočnej straty tepla, dokážu zastaviť rozvoj plesní a baktérií a zbaviť murivo vlhkosti. Zároveň sa vyznačujú veľmi dobrými zvukovoizolačnými vlastnosťami.

 

fasada04

 

Inšpiratívny príklad – rodinný dom na Brusnicovej ulici v Bratislave

Inšpiratívnym príkladom použitia fasádneho obkladu z vláknocementu je rodinný dom na Brusnicovej ulici v Bratislave. Ide o trojpodlažný dom situovaný v blízkosti lesa, ktorý vyrástol koordinovane s vedľajším objektom na spoločnom pozemku.  Za architektonickým návrhom dvoch podobných domov s dvoma rôznymi prístupmi stoja architekti zo štúdia Compass. Obe stavby majú takmer totožný základný pôdorys a dispozíciu, no predsa sú úplne iné. Najpríznačnejším znakom, ktorý odlišuje dom A od svojho suseda, je jemne štruktúrovaný biely obklad z vláknocementových fasádnych dosiek [EQUITONE tectiva]. Ten kontrastuje s okolím a dodáva rodinnému domu strohý, ale elegantný vzhľad. Korešponduje tak s minimalistickým konceptom domu. Majiteľa o výbere vláknocementového obkladu na fasádu presvedčili jeho výborné vlastnosti, ale pri rozhodovaní zohrala úlohu aj jeho bezúdržbovosť.

 

fasada05

 

Zdroj foto: EQUITONE