Vaillant Group Slovakia, s.r.o.
Okrem viacerých hudobných projektov sa spevák a muzikant Robo Opatovský v súčasnosti zameriava na svoj veľký životný projekt. Tým je jeho nový dom na Záhorí. S rodinou sa zabýval v malebnej Skalici, v lokalite s vinohradmi neďaleko obľúbenej Zlatníckej doliny.
Do moderného domu vo svahu sa nasťahovali v lete pred dvomi rokmi. Len nedávno dokončili terasy, fasádu a interiér. „A natočili sme tu jeden z videoklipov,“ priznáva známy spevák. V ňom spieva o tom, že počas vianočných sviatkov chce byť doma s rodinou, pretože to má zmysel. A naozaj. Interiéry vyzerajú útulne, vládne tam príjemná atmosféra a pohoda. „Teplo domova je to najdôležitejšie. Každý, kto k nám príde, má pocit, že tu bývame dlho. Moja žena Katka rada zútulňuje priestor a miluje kvety,“ hovorí Opatovský.
Koncertná sála
Od detstva žil na sídlisku a túžil po vlastnom dome. Najprv obýval byt v Pezinku s výhľadom na Karpaty, potom funkcionalistický dom s nahrávacím štúdiom v Dunajskej Lužnej, neskôr byt v centre Skalice. V tomto meste napokon objavil vhodný pozemok a spolu s manželkou Katkou a dcérou Hankou urobili veľký krok. Stavať začali v roku 2018, návrh pochádza z dielne architekta Juraja Zorničku.
Nič nenechali na náhodu a stavili na najmodernejšie materiály. Obvodové múry pozostávajú z tehál a sú zateplené polystyrénom, strecha z trvácnej pálenej škridly. V izbách sú špeciálne omietky, ktoré dýchajú a regulujú vlhkosť. Dennú zónu tvorí speváková pracovňa a obývačka s kuchyňou, s výstupom na terasu. „Som úplne nadšený. Máme výhľad na okolitú krajinu, je to veľký benefit nášho bývania,“ konštatuje. V nočnej zóne domu nájdeme detskú izbu, spálňu, kúpeľňu a toaletu. Domu nechýba garáž i technická miestnosť. A galéria, teda ešte nedokončená koncertná sála. „Práve tam raz pozvem priateľov, aby si ma vypočuli,“ plánuje spevák.
Kľúčový je vzduch
Ako keď sa nadýchneme. A ten nádych nám dodá silu niečo vysloviť, zaspievať alebo vykonať. Vzduch a jeho neobmedzenú energiu dokážeme čerpať z prírody, nech sme kdekoľvek. Ak si predstavíme najmodernejšie technológie, podobne pracuje vzduchové tepelné čerpadlo. Dokáže totiž využívať až 75 % neobmedzenej energie z okolitého prostredia. „Toto riešenie nám napadlo ako prvé a v podstate nebolo o čom rozmýšľať,“ potvrdzuje Opatovský. Návrh a výber najvhodnejšieho zariadenia prenechal odborníkom. „Dôsledne sme prepočítali tepelné straty domu a navrhli výkon tepelného čerpadla aroTHERM Split typu vzduch/voda,“ potvrdil Jaroslav Rehuš, technický špecialista značky Vaillant. Nasledovala jednoduchá a rýchla inštalácia, pretože vzduchové tepelné čerpadlá nevyžadujú náročné stavebné úpravy. V technickej miestnosti nájdeme praktickú interiérovú jednotku uniTOWER s integrovaným 185 l zásobníkom teplej vody, vedľa nej externý akumulačný zásobník vykurovacej alebo chladiacej vody.
V kombinácii s podlahovým vykurovaním a ovládaním cez smartfón je o pohodu doma postarané: o dokonalé teplo v interiéri, chladenie aj dostatok teplej vody, o nižšie účty za energie aj menej emisií skleníkových plynov. A ako to už u spevákov a muzikantov býva, popri tom všetkom zavážil aj zvuk. Spomínané vzduchové tepelné čerpadlo umiestnené vedľa domu totiž patrí k najtichším na trhu.
Nové technológie
V obývačke je príjemných 22 stupňov Celzia. V miestnosti je aj krb, rodina ho využíva hlavne počas Vianoc a najsilnejších mrazov. Spevák si pochvaľuje nielen teplo a teplú vodu, ale aj stropné chladenie. Využíva ho počas letných mesiacov v obývačke i pracovni. „V porovnaní s klimatizáciou je to fantastické, ide totiž o sálavý chlad,“ vysvetľuje. Tento rok ho čakali viaceré výzvy. Koncerty sa po pandémii rozbehli. Zároveň bolo potrebné zatrávniť dvor, vysadiť stromy, vytvoriť kaskády pri terase, založiť zelený plot… „Dokončiť exteriér bude veľká výzva. Chceme mať oddychovú zónu, čo najviac zelene,“ prezrádza svoje plány. Lebo jeho nápady na single vznikajú nielen doma v pracovni, ale aj vonku, napríklad počas relaxu v záhrade alebo prechádzky v prírode. „Vždy mám so sebou smartfón a nápady si nahrávam. Hudobníci kedysi nosili notový papier a zapisovali noty, dnes nám život uľahčujú nové technológie,“ dodáva.