Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

 

Ako si vybrať spoľahlivé tepelné čerpadlo, ktoré zvládne aj najnáročnejšie poveternostné podmienky? Ponúkame vám ukážky osvedčených riešení zo Švédska, Talianska i zo Slovenska – pre menšie i väčšie budovy.

 

 

svedkso

Švédsko: Tepelné čerpadlo Vaillant na meteorologickej stanici za polárnym kruhom.

 

Za polárnym kruhom vo Švédsku

Vo Švédsku (235 km za severným polárnym kruhom) tepelné čerpadlo Vaillant vykuruje meteorologickú stanicu v obci Naimakka. Teplomery tu bežne ukazujú -40 °C. Meteorologickú stanicu v tvare futuristickej kupoly vykuruje tepelné čerpadlo flexoTHERM exclusive s označením Green iQ. Zariadenie dokáže využívať každý z alternatívnych prírodných zdrojov tepla – zem, vodu alebo vzduch. Možnosť vzduch/voda predstavovala v tomto prípade najľahšie riešenie. Tepelné čerpadlo je vysoko efektívne (energ. trieda A++ / A+++) a umožňuje dosiahnutie teploty 65 °C aj v zime, keď je vonkajšia teplota nižšia ako -22 °C. Jeho vonkajšia jednotka aroCOLLECT (hlučnosť iba 42 dB) je nainštalovaná vedľa stanice. Vykurovanie sa nastavuje aj cez smartfón, prostredníctvom Wi-Fi a aplikácie.

 

baronia

 

baronias

Taliansko: Budova a technická miestnosť materskej školy v San Sossio Baronia.

 

V materskej škole v Taliansku

V talianskej obci San Sossio Baronia sa rozhodli zrenovovať miestnu materskú školu v štýle energetickej sebestačnosti. Ide o trojpodlažnú budovu (cca 400 m²). Prvé podlažie tvorí telocvičňa, druhé detská herňa, jedáleň, spálňa a kancelárie. V podkroví sa nachádza byt správcu budovy. V roku 2016 budovu zateplili a na rad prišla renovácia vykurovania. Ide o dve tepelné čerpadlá značky Vaillant (každé 15 kW), solárny systém a kondenzačný kotol (46 kW), ktoré spolupracujú s akumulačným zásobníkom Vaillant allSTOR exclusive (1 500 l). Ten funguje ako tepelná centrála pre vrstvené ukladanie energie z rôznych zdrojov, na vykurovanie i prípravu teplej vody. Tepelné čerpadlá flexoTHERM exclusive zem/voda získavajú energiu z geotermálnych vrtov s hĺbkou 98 m. Solárny systém tvoria štyri solárne panely typu drain-back. Už rok po renovácii došlo k zníženiu prevádzkových nákladov materskej školy takmer o 50 %.

 

skalka

 

 

sklka2

Slovensko: Tepelné čerpadlo aroTHERM vzduch/voda v pútnickom kostole v Skalke.

 

V pútnickom kostole pri Trenčíne

Zaujímavú realizáciu nájdeme aj na Slovensku. V pútnickom kostole v Skalke nad Váhom sa tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM vzduch/voda (15 kW) využíva od januára 2017. Je nainštalované pri bočnom múre kostola (pod ochranným krytom). Vonkajšia jednotka je prepojená so závesným hydroblokom, ktorý je ukrytý v bočnej sakristii. Aby sa zamedzilo zamrznutiu systému, namiesto vody funguje vo vykurovacej sústave nemrznúca zmes (62 l). Vykurovanie sa nastavuje s ekvitermickým regulátorom multiMATIC 700 na 13-14 °C, a to podľa časového harmonogramu omší. Pod stoličkami pri oltári a pod lavičkami pre veriacich sú nenápadné, na mieru vyrobené radiátory. Veriacim už v chladných mesiacoch roka nie je v pútnickom kostole zima.

www.vaillant.sk, www.kvalitne-tepelne-cerpadla.sk