Wolf Slovenská republika, s.r.o.

Tepelné čerpadlo sa v posledných mesiacoch stalo najžiadanejším produktom na vykurovanie a chladenie. Nie je sa čomu čudovať. Ceny energií neustále rastú a vidina nedostatku zemného plynu, alebo extrémne drahého plynu, z neho urobila doslova „za noc“ úplnú jednotku v oblasti vykurovacej techniky.

Rastie záujem aj snaha o energetickú nezávislosť

Segment vykurovania prechádza zmenami. Drahé energie nútia investorov hľadať lacné, jednoduché a dostupné spôsoby vykurovania. Neistota ohľadom (ne)dostatku plynu a výškou jeho ceny v budúcnosti, núti zákazníkov vybrať si medzi výmenou starého kotla za novší alebo úplne iným zdrojom tepla. Prípadne hľadať záložný alternatívny zdroj k svojmu hlavnému zdroju vykurovania.

Trendy menia dotácia a dotácie menia trendy

Zvýšený záujem o energeticky úsporné riešenia zaznamenal aj dotačný program Zelená domácnostiam III., ktorý sa tento rok otvoril 16. mája so zameraním na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Systém žiadostí bol plný už za 11 minút. Projekt čaká reštart a jeho rozpočet by mal byť navýšený o 30 miliónov eur na 45 miliónov eur. Na podporu obnovy budov bol tento rok zahájený Plán obnovy, ktorý by mal slúžiť na obnovu až 30 000 rodinných domov. Záujem domácností o tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltaické panely exponenciálne rastie, ale dodacie lehoty sa predlžujú a produktov nie je dostatok. Zákazníci by si už kúpili akékoľvek tepelné čerpadlo s prijateľnou dodacou dobou.

Trend, ale aj budúcnosť

Avšak aj medzi tepelnými čerpadlami sú rozdiely a nie je jedno, aké tepelné čerpadlo si zákazník vyberie. Tepelné čerpadlo využíva okolité teplo, na to však potrebuje elektrickú energiu. Preto je dôležité poznať účinnosť tepelného čerpadla, ktorá ukazuje, ako efektívne tepelné čerpadlo pracuje. Závisí to od toho, koľko jednotiek tepla vyrobí z jednej jednotky elektrickej energie.

Vyjadrené vzorcami:

  • Účinnosť = vykurovacie teplo / elektrický prúd
  • Účinnosť = užitočný výkon / privádzaný výkon

Účelom tepelného čerpadla je preklenúť teplotný rozdiel medzi zdrojom tepla a výstupnou teplotou vykurovacieho systému. Tento teplotný rozdiel závisí nielen od výstupnej teploty, ale aj od typu tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda využíva teplo z okolitého vzduchu. Jeho teplota môže byť v zime nižšia ako 0 °C. Preto pri výstupnej teplote medzi 30 a 35 °C musí tepelné čerpadlo prekonať veľký teplotný rozdiel. Tepelné čerpadlo soľanka/voda využíva teplo zeme a tepelné čerpadlo voda/voda využíva teplo podzemnej vody. Jeho teplota totiž zriedkakedy klesne pod 12 °C. Teplotný rozdiel vzhľadom na výstupnú teplotu je preto ešte menší. Znižuje sa spotreba elektrickej energie, čo zvyšuje účinnosť tepelného čerpadla.

Ako optimalizovať účinnosť tepelného čerpadla?

  1. Použitím účinnejšieho kompresora – vhodné najmä pre staršie tepelné čerpadlá.
  2. Optimalizáciou vykurovacieho systému – sa zníži potreba tepla.
  3. Zväčšením vykurovacej plochy inštaláciou podlahového alebo plošného vykurovania – to môže znížiť výstupnú teplotu vykurovacej vody. Zníženie teploty výstupnej vykurovacej vody o 5 °C môže zvýšiť SCOP až o 10 %.

Často stačí na dosiahnutie výrazne lepšej účinnosti tepelného čerpadla optimalizácia jeho nastavení.

WOLF CHA-MPIÓN

Tepelné čerpadlo CHA-Monoblock vzduch/voda je najtichšie tepelné čerpadlo na trhu! Vďaka použitiu inovatívnej chladiacej kvapaliny R290 je mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Je spoľahlivé, odolné voči UV žiareniu a pri montáži so zásobníkom na ohrev vody sa celá vnútorná jednotka zmestí na 1 m2! Pomocou modulu Wolf Link a portálu Smartset možno celý systém vykurovania a chladenia optimalizovať na diaľku. Pomocou invertorovej technológie vykuruje a chladí s ideálnou moduláciou. CHA-Monoblock je k dispozícii v dvoch verziách: 07/400 V a 10/400 V.

WOLF. Expert na vnútorné prostredie!

Človek a jeho životné prostredie sú v centre našej pozornosti. Napĺňame jeho základnú túžbu po komforte, zdraví a bezpečí v súlade s dlhodobou udržateľnosťou. Zostavujeme inteligentné a efektívne systémy pre ohrev vody, vykurovanie, vetranie a klimatizáciu pre každý typ priestoru, v ktorom žijú a pracujú ľudia. Systémy, ktoré využívajú špičkové technológie a spĺňajú súčasné požiadavky na design a estetiku. Sme vždy po ruke. Dokážeme odborne poradiť a pripravujeme každému zákazníkovi riešenie vykurovania a vetrania na mieru podľa jeho potrieb. Viac informácií: slovensko.wolf.eu.