Prečo dýchať znečistený vzduch plný baktérií a vírusov, keď zlepšenie máte na dosah? Technológia nanoeTM X od spoločnosti Panasonic Heating & Cooling Solutions dokáže pomocou miliárd hydroxylových radikálov odstrániť zo vzduchu drvivú väčšinu peľov, vírusov, baktérií a plesní. V mnohých prípadoch dokonca viac ako 99 % z nich!  Vhodná je nielen do domácností, ale aj do nebytových priestorov, kancelárií, obchodov či zdravotníckych zariadení.

Čistý vzduch bez kompromisov

Denne vdýchne každý človek približne 18 kg vzduchu. V ideálnom prípade by mal byť tento vzduch čistý a bez škodlivých látok. Technológia nanoeTM X využíva pri jeho čistení hydroxylové radikály (OH radikály). Ide o nestabilné molekuly vyhľadávajúce reakciu s inými prvkami, ako je napríklad vodík, na ktorých sa zachytí. Vďaka tomu redukujú množenie škodlivín, ako sú baktérie, vírusy, plesne a pachy. Dokážu ich rozkladať, a tým neutralizovať ich nepríjemné účinky. Tento prirodzený proces významne zlepšuje vnútorné prostredie. Nebezpečné látky sú pri opakovaní prečistenia odstránené nielen zo vzduchu, ale aj zo zariadenia miestnosti – napríklad zo závesov, kobercov, nábytku alebo roliet.

nanoeTM – technológia overená časom

Spoločnosť Panasonic Heating & Cooling Solutions vyvinula prvú generáciu zariadení nanoeTM už v roku 2003. Na čistenie vzduchu generovali 480 miliárd hydroxylových (OH) radikálov za sekundu. Nové generátory označené ako nanoeTM X Mark 1 boli do výroby zaradené v roku 2016 a dokázali vyprodukovať 4,8 bilióna OH radikálov za sekundu (teda 10- krát viac ako pôvodný model). Vývoj sa však nezastavil a úspešne pokračoval ďalej. Od roku 2019 sú vyrábané generátory nanoeTM X Mark 2, ktoré generujú 9,6 bilióna hydroxylových radikálov za sekundu, čo je 20- krát viac ako pri pôvodnom zariadení nanoeTM.

„V roku 2023 bola uvedená najnovšia verzia nanoeTMX Mark 3. Tá dokáže generovať až 48 biliónov OH radikálov za sekundu,“ hovorí Marek Hvozdík, hlavný zástupca spoločnosti Panasonic na Slovensku.

nanoeTM X v praxi

Technológia nanoeTM X slúži na čistenie vzduchu v menších aj väčších bytových jednotkách a  rodinných domoch. Je integrovanou súčasťou všetkých rezidenčných klimatizácií z radu TZ, Etherea alebo VZ. Zabezpečuje nielen efektívne čistenie vzduchu od nežiadúcich čiastočiek a vírusov, ale poradí si aj s nepríjemnými pachmi, ktoré odstráni aj z nábytku a mäkkých tkanív ako sú pohovky, závesy a koberce. Technológiu nanoeTM X je možné využiť aj v komerčných priestoroch – napríklad v kanceláriách, reštauráciách, obchodoch, zdravotníckych strediskách, hoteloch alebo nemocniciach. Pre tieto miesta je dostupná v stropných, parapetných, vstavaných alebo nástenných jednotkách radov Panasonic PACi, ECOi alebo ECO G. Rovnaká technológia sa používa aj v niektorých domácich spotrebičoch, automobiloch a dokonca aj vo vlakoch a výťahoch. Toto riešenie nevyžaduje filtre ani údržbu a môže fungovať nezávisle od vykurovania a chladenia.

V súčasnosti využíva nanoeTMX množstvo prevádzok z rôzneho odvetvia po celom svete. Jednou z mnohých je napríklad talianska reštaurácia Jacuzzi v Londýne. Využíva najpokročilejšie systémy VRF jednotiek, vhodných pre vykurovanie a chladenie komerčných priestorov. Medzi ďalšie príklady patrí zubná ambulancia Riverdale Healthcare, nanoeTMX dokáže odstrániť aj zápach typický pre zdravotnícke zariadenia. Pre zabezpečenie čistejšieho vzduchu sa pre technológiu nanoeTM X rozhodli počas pandémie koronavírusu aj v malajskom obchodnom reťazci Qra.