Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť kvalitu ovzdušia vo vašej domácnosti, prinášame riešenie. Najčastejšie býva znečistené dymom, prachom, peľom alebo výparmi prchavých látok a ohrozuje tak naše zdravie. Technológia nanoe X od spoločnosti Panasonic Heating & Cooling Solutions dokáže odstrániť zo vzduchu vo vašej domácnosti alebo kancelárii nežiaduce častice pomocou miliárd hydroxylových radikálov. Mnohé z nich – vrátane peľov, vírusov, baktérií alebo plesní – zničí na viac ako 99 %!

Prachové a peľové častice sa vo vzduchu objavujú aj bez ľudského pričinenia. Stačí niekoľko suchých dní alebo zmena vegetačného obdobia v prírode a prúdiaci vzduch prenáša prachové a peľové zrnká až stovky kilometrov od zdroja. Priemyselná a hospodárska ľudská činnosť však do ovzdušia pridáva nielen ďalšie pevné aj prchavé nebezpečné látky, ale aj zápach a vírusové ochorenia.

Znečistenie vzduchu nemožno brať na ľahkú váhu. Jemné častice, ktoré prenikajú hlboko do pľúc a kardiovaskulárneho systému, spôsobujú závažné zdravotné komplikácie ako napríklad srdcové ochorenia, rakovinu pľúc, mozgové príhody, pľúcne ochorenia a infekcie dýchacích ciest, vrátane zápalu pľúc. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že ročne na tieto ochorenia zomrie približne 7 miliónov ľudí.

Čistý vzduch s nanoe X

Denne vdýchne každý človek približne 18 kg vzduchu. V ideálnom prípade by mal byť tento vzduch čistý a bez škodlivých látok. Technológia nanoe X využíva pri čistení vzduchu miliardy takzvaných hydroxylových radikálov (OH radikály). Ide o molekuly hojne zastúpené v prírode, ktoré vyhľadávajú reakciu s inými prvkami, ako je napríklad vodík, na ktorých sa zachytí. Vďaka tomu redukujú množenie škodlivín, ako sú baktérie, vírusy, plesne a pachy. Dokážu ich rozkladať, a tým neutralizovať ich nepríjemné účinky. Technológia nanoe X dokáže preniesť tieto prospešné schopnosti OH radikálov do interiéru a zlepšiť tak kvalitu vnútorného prostredia.

„Nebezpečné látky sú pri rýchlom a opakovanom prečistení odstránené zo vzduchu, ale aj z vybavenia domácnosti – napríklad zo závesov, kobercov, nábytku alebo roliet. Navyše, nanoe X veľmi účinne redukuje zápach a poradí si aj s tabakovým dymom, ktorý v priebehu dvoch hodín eliminuje na 90 %,“ vysvetľuje Marek Hvozdík, hlavný zástupca spoločnosti Panasonic na Slovensku.

 

Technológia overená časom

Spoločnosť Panasonic Heating & Cooling Solutions vyvinula prvú generáciu zariadení nanoe už v roku 2003. Na čistenie vzduchu generovali 480 miliárd hydroxylových radikálov za sekundu. Nové generátory označené ako nanoe X Mark 1 boli do výroby zaradené v roku 2016 a dokázali vyprodukovať 4,8 bilióna OH radikálov za sekundu (teda 10- krát viac ako pôvodný model). Vývoj sa však nezastavil, ale úspešne pokračoval ďalej. Od roku 2019 sú vyrábané generátory nanoe X Mark 2, ktoré generujú 9,6 bilióna hydroxylových radikálov za sekundu, čo je 20- krát viac ako pri pôvodnom zariadení nanoe. A najnovšia verzia (Mark 3), ktorá sa objavila na trhu tento rok, generuje 48 biliónov OH radikálov za sekundu!

Čistý vzduch nielen doma

Technológia nanoe X slúži na čistenie vzduchu v menších aj väčších bytových jednotkách a v rodinných domoch. Je integrovanou súčasťou všetkých rezidenčných klimatizácií z radu Etherea alebo nástenných jednotiek radov TZ a VZ. Okrem domácností je možné technológiu nanoe X využiť aj v komerčných priestoroch – napríklad v kanceláriách, reštauráciách, obchodoch, zdravotníckych strediskách alebo nemocniciach. Pre tieto miesta je dostupná v stropných, parapetných, vstavaných alebo nástenných jednotkách radov Panasonic PACi, ECOi alebo ECO G.

Rovnaká technológia sa používa aj v niektorých domácich spotrebičoch, automobiloch a dokonca aj vo vlakoch. Toto riešenie nevyžaduje filtre ani údržbu a môže fungovať nezávisle od vykurovania či chladenia. A bonus navyše – vypúšťaním miliárd hydroxylových radikálov môže technológia nanoe X zvlhčovať vlasy a pokožku, vďaka čomu si dlhšie udržia vláčnosť a pevnosť.