Počas chladnejších mesiacov sa akosi prirodzene hromadí v našich domoch vlhkosť. Keďže je vonku chladno, okná sa nám chce otvárať čoraz menej zo strachu pred chladom a únikmi tepla. Nahromadená vlhkosť v interiéri však vôbec nie je vítaným javom a môže negatívne ovplyvniť vaše drevené okná.
Stavba domu zahŕňa aj množstvo procesov, kvôli ktorým sa v interiéri drží väčšie množstvo vlhkosti. Jej celkové vysušenie priemerne trvá dva až tri roky. Práve toto by mali mať na pamäti investori, ktorí sa do novostavby sťahujú čo najskôr. Túto viazanú vlhkosť v bunkách možno dostať z objektu jednoducho – prostredníctvom vetrania.
Pravidelné vetranie je cestou k nižšej vlhkosti.
Vlhkosť držte na uzde
Zvýšená vlhkosť v interiéri dokáže narobiť väčšiu škodu, ako si mnohí z nás myslia. Nemali by sme ju držať v dome, ale práve naopak; jedným z kľúčov k príjemnému bývaniu je pravidelné vetranie a teda náhrada nahromadeného vydýchaného vzduchu čerstvým. Pri vysokej vnútornej vlhkosti trpia nielen okná a dom, ale aj zdravie. Recept na nižšiu vlhkosť je jednoduchý: stačí pravidelne a efektívne vetrať.
Vetrať by sme mali minimálne dva až trikrát denne.
Predchádzajte vzniku zimnej stavebnej škody
Zimná stavebná škoda je javom, ktorý sa prejavuje poškodením povrchovej úpravy dreveného okna. Toto poškodenie vzniká pri dlhodobo zvýšenej vlhkosti, ktorá sa drží v interiéri. V praxi ide o zničenie povrchovej úpravy, ktorá sa zlupuje zvyčajne v mieste spoja zvislého a vodorovného kusa okna. „Vlhkosť, ktorá sa nachádza v miestnosti sa tlačí von cez rám dreveného okna, tlak na vonkajšej hrane dreva skondenzuje, následne zmrzne a odtrhne povrchovú úpravu. Povrchová úprava následne zmení farbu, zmatnie. V ďalšom štádiu sa odlupuje ako fólia; začína to rohom a odpadnúť môže z celého okenného profilu. Čo je však zaujímavé, často sa to stáva na oknách na poschodí, keďže vodná para sa tlačí smerom nahor. Pokiaľ sa tieto okná neotvárajú, hromadí sa tam zbytočná vlhkosť,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.
Aj vďaka vchodovým dverám z dreva môžeme zistiť, že máme doma vysokú vlhkosť.
Rada nad zlato: vetrajte krátko a intenzívne
„Prevenciou pred vznikom zimnej stavebnej škody je pravidelné a intenzívne vetranie. Odporúčam vetrať nárazovo, to znamená – otvorte okná dokorán na približne päť minút. Počas zimy by ste mali vetrať určite aspoň dva až trikrát denne, počas teplejších mesiacov sa nebojte okná otvoriť častejšie a na dlhší čas,“ odporúča Ľubomír Svetlík. V zime sa za taký krátky čas vymení vzduch v interiéri a nedôjde tak k únikom tepla.
Zimná stavebná škoda sa prejavuje poškodením povrchovej úpravy dreveného okna.
Drevo – majster alchýmie
Existuje ešte jeden poznávací znak, vďaka ktorému možno zistiť, že máme doma zvýšenú vlhkosť. Môžu zaň samotné fyzikálne vlastnosti dreva. „Keď je zvýšená vlhkosť v oblasti vchodových dverí, začne sa tlačiť von práve cez ne. Dvere „navlhnú“, čo spôsobuje, že sa zmení ich dĺžková rozťažnosť – to sa prejavuje vytvorením priehybu – miernym prehnutím dverí. Keď vlhkosť prejde von, drevo vyschne a dvere sa vrátia do pôvodnej polohy,“ uzatvára Ľubomír Svetlík.