S príchodom jarných dní sa prebúdza zo zimného spánku nielen príroda, ale aj svet stavebných projektov. Ak sa nám podarilo celú výstavbu vopred dôkladne a komplexne pripraviť, môžeme sa tešiť na príjemný proces vzniku nového bývania. Ideálne je pritom hneď od úplného začiatku spolupracovať s odborníkmi. Platí to hlavne v prípade nízkoenergetických a pasívnych domov, ktoré sa v našich podmienkach postupne stávajú štandardom.

Či už štartujeme stavebnú sezónu s projektom rekonštrukcie alebo novostavby, ktorá je najčastejšie murovaná či montovaná z drevených prefabrikátov, vždy by sme mali dodržiavať jednu hlavnú zásadu. Tou je dobrý koncept stavby, čo potvrdia predovšetkým architekti, ktorých cieľom by malo byť vždy pomôcť stavebníkom dosiahnuť maximálnu kvalitu bývania. To zahŕňa nielen výber vhodného pozemku, správnu orientáciu domu, čo sa týka svetových strán, ale aj nadväznosť na okolitú zástavbu, dopravu a služby. Tieto kritériá totiž zásadne ovplyvňujú to, ako sa nám bude neskôr bývať. Technickú chybu počas samotnej realizácie väčšinou možno odstrániť, ale chybne navrhnutý koncept nás bude sprevádzať už navždy.

Zásady pri stavbe úsporných domov

To, čo sme spomenuli, platí hlavne pri stavbách, ktoré majú ambície priniesť okrem pohodlia a komfortu aj významné energetické úspory. Nízkoenergetické a pasívne domy, ktoré tieto kritériá spĺňajú, sú dnes trendom a ich výstavbu v podstate presadzujú aj stavebné normy. Konzervatívnejšie uvažujúci stavebníci ich však stále vnímajú ako finančne náročnejší variant, no to pri vhodne zvolenom koncepte nemusí byť pravda. „Dnešné energeticky úsporné domy sú plné technológií, tie však treba používať správne a do nášho obydlia zakomponovať čo najpremyslenejšie. Často sú to špičkové riešenia, či už je to rekuperácia alebo kvalitné zatienenie veľkých sklených plôch, ktoré vo finále nemusia vyjsť draho. Dôležité však je, aby sme klientom ponúkli presne to, čo potrebujú,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá pre energeticky úsporné domy dodáva prvky tieniacej techniky, garážové brány či vchodové dvere.

Túžba po zložitom dome verzus moderná jednoduchosť

Vďaka skúsenostiam zo zahraničia a hlavne z nemecky hovoriacich krajín mnohí tuzemskí odborníci vedia, že u nás ešte stále prežívajú staviteľské stereotypy. To sa týka nielen všeobecne nižšej úrovne kvality stavieb a projektov, ale aj myslenia ľudí, ktorí si chcú postaviť nový dom. Napriek stúpajúcemu počtu kvalitných energeticky úsporných domov, ktoré by obstáli aj v zahraničnej konkurencii, je pretrvávajúcim trendom tuzemských stavebníkov veľký dom s mnohými komplikovanými prvkami. Moderné energeticky úsporné domy sú pritom stavby s veľmi jednoduchým, väčšinou obdĺžnikovým pôdorysom. Veľké sklenené plochy majú orientované na južnú stranu, aby mal dom potrebný solárny zisk, ktorý pri kvalitnej tepelnej izolácii obvodových stien aj strechy slúži ako prirodzený zdroj tepla najmä v zimnom období.

Šikovné detaily vykúzlia príjemný domov

Úlohou stavebných odborníkov, ktorí sa zaoberajú energetickými konceptmi dnešných domov, tak naďalej zostáva predovšetkým vysvetľovanie základných pojmov a princípov. V prvom rade je dôležité pochopiť, že pri energeticky úspornom bývaní nejde primárne o množstvo nakúpenej izolácie či tehál, ale o to, aby stavba celkovo čo najviac zodpovedala definícii nízkoenergetického či pasívneho štandardu, ktorý je však v našich klimatických podmienkach pomerne ťažko dosiahnuteľný. Preto nie je nutné za každú cenu dosahovať ideálnu požiadavku energetickej hospodárnosti vyjadrenú číslom 15 kWh na meter štvorcový ročne. Mohlo by sa to totiž významne predražiť, čím sa opäť dostávame k dôkladnému plánovaniu a prepracovanému konceptu bývania, ktorý šetrí nielen energiu, ale aj financie.

Okrem nastavenia optimálnych energetických parametrov je kľúčové počas realizácie venovať pozornosť aj ďalším detailom. Vybrať kvalitné okná, dobre zvoliť vykurovací systém či doplniť stavbu estetickými a zároveň maximálne funkčnými tieniacimi prvkami. „Opäť sú to časti stavby, na ktoré treba myslieť už v počiatkoch našich stavebných plánov. Je to fáza, keď máme ešte dostatok času porozmýšľať, či chceme mať napríklad predokenné rolety zabudované pod omietkou, alebo naopak zvolíme klasické vonkajšie žalúzie,“ vysvetľuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax s tým, že prvky tieniacej techniky je dnes už možné zakomponovať do hotovej stavby. „Sú to produkty, ktoré sú určené na dodatočnú montáž, spoznáte ich podľa viditeľného boxu,“ dodáva Přichystal.

Aj keď sa stavebné postupy stále vyvíjajú, jedno zostáva rovnaké. Skutočne kvalitný koncept domu, v ktorom dnes navyše nutne kladieme zvýšený dôraz na energetické úspory, je predpokladom toho, aby bolo naše bývanie dostatočne komfortné, energeticky efektívne, zdravé, ale popritom finančne prijateľné.