Kým v lete pomáha chrániť pred ostrými slnečnými lúčmi, v zime naopak pomôže tepelne izolovať domácnosť. Tieniaca technika tak nie je iba doménou tropických mesiacov, jej benefity sú prínosom v podstate kedykoľvek. Existuje veľa možností tienenia – podľa umiestnenia, spôsobu ovládania, farebnosti či ďalších funkcií. V nasledujúcich piatich tipoch prinášame prehľad základných prvkov, ktoré by ste pri výbere tieniacej techniky mali zohľadniť, prípadne si na niektoré dať rovno pozor.

Účinnosť

Pri výbere tieniacej techniky sa treba v prvom rade rozhodnúť, či zvoliť vnútorný alebo vonkajší variant tienenia. Kým v minulosti sa najväčšej popularite tešili – hlavne pre nižšiu cenu – interiérové žalúzie, v posledných rokoch stále stúpa záujem o predokenné tienenie. Pri porovnaní s vnútorným tienením je hlavným dôvodom predovšetkým výrazne vyššia účinnosť tohto riešenia – lamely totiž zadržia teplo ešte pred vstupom do miestnosti, ktorá je tak aj v lete príjemne chladená. „Zatiaľ čo pri zatiahnutých vnútorných žalúziách môže stále dochádzať k prehrievaniu interiéru, exteriérový variant dokáže zadržať až 94 % tepelnej energie. V priamom porovnaní je tak až desaťkrát účinnejší. Nečudo, že sa z roka na rok teší väčšej obľube,“ hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa zaoberá produkciou tieniacej techniky či garážových brán. Vďaka vysokej účinnosti odpadá pri nadobudnutí exteriérového tienenia nutnosť inštalácie ďalších chladiacich prvkov, akým je napríklad klimatizácia, čo sa významne premieta aj do prípadných nákladov na energie.

TIP: Ak chcete vybaviť svoju domácnosť tieniacou technikou, zvoľte si jej vonkajší variant – ten v porovnaní s interiérovým riešením svoju primárnu funkciu vykonáva násobne lepšie.

Ďalšie funkcie

V prípade, že dáte prednosť vonkajšiemu variantu tienenia, otvárajú sa pred vami dve základné možnosti. Každá z nich pritom prináša aj ďalšie doplňujúce funkcie. Prvým variantom sú vonkajšie žalúzie. O zadržaní väčšiny tepelnej energie už bola reč, okrem iného však odtienia až 80 % svetelného žiarenia. Ich veľkou výhodou je aj možnosť polohovania lamiel. Podľa potreby si tak môžete regulovať množstvo svetla, ktoré prechádza do interiéru. Zmeny polôh zároveň odradia aj zlodejov – ak žalúzie budú mať automatický systém, ktorý lamely vyťahuje a zaťahuje podľa aktuálnych poveternostných podmienok, a to aj v prípade, že nie je nikto doma. Druhý základný variant predstavujú predokenné rolety. „Vďaka svojej konštrukcii fungujú nielen ako účinný tieniaci, ale aj ako tepelnoizolačný prvok. Hlavne v chladných mesiacoch totiž bránia únikom tepla z interiéru, vďaka izolačným prvkom dokážu znížiť hladinu hluku z okolia až o 16 decibelov,“ uviedol Přichystal. Aj predokenné rolety sú pritom dobrou prevenciou pred zlodejmi. Ich bezpečnostné článkové pružiny nielenže držia lamely v jednej rovine, ale bránia aj nežiaducemu mechanickému zdvihnutiu.

TIP: Voľba medzi roletami a žalúziami závisí od preferencií používateľa – či okrem tienenia uprednostní aj tepelnú a zvukovú izoláciu, alebo chce čo najviac regulovať množstvo svetla, ktoré preniká do interiéru.

Stavebná pripravenosť

Všeobecne platí, že na tieniacu techniku je dobré myslieť už pri samotnom projektovaní stavby. Ak totiž bude dopredu hotová príprava, samotná inštalácia vyjde vo výsledku lacnejšie a často bude pohodlnejší aj spôsob ovládania. Pri vonkajších žalúziách je ideálne pripraviť priestor, kam budú lamely pri vyťahovaní zachádzať. Riešením bývajú buď podomietkové priestory, alebo inštalácia plechov, ktoré žalúzie prekryjú. Obidve varianty sú nad hornou hranou okna. Všeobecne pritom platí, že čo sa týka hĺbky a výšky, tento priestor by mal byť čo najväčší. Lamely žalúzií môžu mať veľkosť takmer desať centimetrov, ak sú menšie, na výšku okna ich musí byť viac – väčší je teda aj celkový nábal. Ak však stavba na tento spôsob nie je pripravená, možno to riešiť aj inak. V prípade dodatočného osadenia vonkajších roliet alebo žalúzií sa použije krycí plech boxu, ktorý však čiastočne uberie svetlú výšku okna.

TIP: Zohľadnenie tieniacej techniky pri projektovaní stavby sa oplatí. V opačnom prípade (alebo v prípade sťahovania) sa obráťte na popredných výrobcov tienenia, ktorí dokážu všetko vyriešiť aj dodatočne.

Spôsob ovládania

Ovládanie tieniacej techniky pomocou špeciálnej páčky či kľučky pomaly ustupuje. Nahrádzajú ho motorizované varianty, ktoré sú teraz k dispozícii aj pri vnútorných žalúziách. Kvôli osadeniu elektrickými motormi sa preto predovšetkým pri vonkajších variantoch tienenia odporúča vyviesť vývody elektroinštalácie do exteriéru. Aj v tomto prípade sa oplatí myslieť na tieniacu techniku už pri samotnom projektovaní. Prípadná absencia vývodov sa však dá riešiť iným spôsobom. Ak nie je možné vyviesť prívod elektriny do roletového boxu alebo sa chceme vyhnúť náročným elektroinštalačným prácam, možno zvoliť WireFree riešenie, keď je motor napájaný batériou a tá zas solárnym panelom umiestneným na boxe. Keď máte tieniacu techniku s motorizáciou, možno ju ovládať klasickým vypínačom na stene alebo diaľkovým ovládačom. Čoraz populárnejším variantom je potom napojenie tieniacej techniky na systém tzv. inteligentnej domácnosti, ktorý okrem iného pomáha udržiavať v interiéri potrebnú teplotu pri minimalizácii energetických nákladov. Napríklad v zime púšťa do interiéru maximum slnečného svitu, a uprednostňuje tak jeho energiu pred tradičným vykurovaním.

TIP: Z hľadiska ovládania tienenia je budúcnosť v elektrických pohonoch, ktoré sú používateľsky veľmi komfortné. Žalúzie či rolety zároveň môžu tvoriť základ vašej (budúcej) inteligentnej domácnosti, ktorej doménou je optimalizácia nákladov na energie.

Dizajn

Jedným zo zásadných prvkov, ktorý môže výrazne ovplyvniť finálny výber tieniacej techniky, je aj jej vzhľad. Ten samozrejme viac vynikne pri vonkajších variantoch. Už samotné exteriérové žalúzie pôsobia ako výrazný dizajnový prvok, a to predovšetkým pri veľkých presklených plochách tvorených napr. francúzskymi oknami. Výrobcovia ponúkajú lamely vo farebne skôr neutrálnych odtieňoch, aby celkový obraz exteriéru vhodne dopĺňali. V prípade predokenných roliet je možné z hľadiska farieb popustiť uzdu fantázii oveľa viac. „Okrem neutrálnejších odtieňov či imitácií dreva je v štandardnej ponuke k dispozícii aj viac ako dva a pol tisíca rôznych farieb. Rolety je tak možné dokonale zladiť s ďalšími prvkami exteriéru, či už sú to vchodové dvere alebo garážové brány,“ uzavrel Petr Přichystal.

TIP: Ak chcete farebne zladiť viac prvkov exteriéru vašej domácnosti, poobzerajte sa po roletách, ktoré ponúkajú viac možností. Vonkajšie žalúzie sa naopak hodia na podčiarknutie moderného a luxusného dojmu.