LOMAX & Co s.r.o.

Začiatok roku je ideálny čas na plánovanie nových stavebných projektov. Tie sú spojené nielen s nemalými finančnými nákladmi, ale aj s procesom dlhého plánovania a často aj úradných formalít. Veľa otázok prináša aj výstavba garáže. Koľko áut bude v garáži parkovať a nájde priestor využitie aj ako dielna pre domáceho majstra? Všetky tieto aspekty si je potrebné rozmyslieť už počas projektovej prípravy, ovplyvňujú totiž finálnu veľkosť, umiestnenie a nakoniec aj cenu garáže.

V tuzemsku stále prevažujú garáže spojené s obytnou časťou domu. Tie môžu byť pre niekoho komfortnejšie, do auta alebo pre veci uskladnené v garáži totiž dôjde užívateľ takzvane suchou nohou. Je však nutné myslieť na to, že ani vstup z garáže rovno do obytného priestoru nemusí byť ideálny. V najlepšom prípade by mal viesť cez ďalšiu technickú miestnosť. Zaistí sa tak odizolovanie hluku a prípadných zápachov šíriacich sa z garáže do obytnej časti.

Tento problém vyriešia aj samostatne stojace garáže, ktorých popularita sa v posledných rokoch pomaly vracia. Prináša totiž praktické aj ekonomické výhody. Priestor oddelený od rodinného domu majitelia nemusia zatepľovať ani vykurovať a jeho prevádzkové náklady sú tak nižšie. Taká garáž navyše v mnohých prípadoch môže zastupovať funkciu plota, spravidla v prípade väčšieho pozemku.

Naopak, pre malé pozemky je skvelým riešením umiestniť garáž pod úroveň terénu do suterénnych priestorov domu. „Také riešenie predstavuje spravidla zásadné navýšenie konečnej ceny objektu. Navyše treba zaplatiť výkopové práce, odvoz zeminy a izoláciu proti zemnej vlhkosti,“ uviedol marketingový manažér spoločnosti Lomax Petr Přichystal. „Okrem toho býva garáž v suteréne nevykurovaná, čím spravidla ochladzuje obytný priestor nad ňou. Ak také riešenie chcete zvoliť, musíte predovšetkým premýšľať o dôkladnej izolácii stropu,“ doplnil Přichystal.

Okrem umiestnenia je dôležitá aj veľkosť garáže

Pri plánovaní výstavby garáže aj počas nej by sme sa mali radiť s odborníkmi, ale zároveň si dobre premyslieť, aký veľký priestor využijeme. „Veľkosť parkovacích miest určuje norma STN 73 6058, ktorá je však z roku 1987 a často už nevyhovuje rozmerom nových áut. Všeobecne sa preto odporúča postaviť garáž skôr väčšiu. Na parkovanie malého osobného auta by jej šírka mala byť aspoň 2,7 a dĺžka 5,3 metra. Pre väčšie osobné vozidlá či malé karavany je ideálna šírka 3 metre a dĺžka 6,2 metra,“ vysvetľuje Přichystal. Veľa ľudí navyše dnes do garáže schováva aj motorky, elektrobicykle či záhradné náčinie. To tiež nahráva rozhodnutiu postaviť garáž skôr väčšiu.

Zvoľte správny materiál: betón, tehla, drevo, plech…?

I z hľadiska použitého materiálu sa však otvára paleta rôznych možností. Jednou z nich môže byť garáž murovaná, vyrobená z klasických tehál alebo pórobetónu. Druhým variantom je garáž betónová z prefabrikátu a liateho skeletu. V neposlednom rade existujú aj garáže drevené či plechové. „Tieto garáže sa často predávajú ako systém dielcov, ktoré je možné jednoducho zostaviť na mieste. Pred samotnou stavbou je však nutné vytvoriť základovú dosku alebo aspoň položiť betónové pásy. Stále však ide o najlacnejší variant,“ radí Přichystal.

I garáž môže využívať inteligentné technológie

Za najlepšie riešenie je možné, samozrejme, považovať murované alebo betónové garáže, ktoré poskytujú suchý a celoročne využiteľný priestor. Ich ďalšou výhodou je možnosť osadenia kvalitnými vrátami, ktoré objekt nielen uzatvárajú a chránia, ale využívajú najrôznejšie prvky inteligentných technológií.

„Štandardom je dnes plne elektrifikovaná garáž s možnosťou otvárať garážové vráta pomocou ovládača. Na vzostupe je však aj otváranie telefónom či prostredníctvom GSM modulu, keď používateľ vytáča telefónne číslo, aby sa mu vráta otvorili. Obe riešenia, samozrejme, vyžadujú plnú elektrifikáciu garážového priestoru,“ dodáva Přichystal.

Garážové vráta sa navyše predávajú v rôznych vyhotoveniach a odtieňoch a môžu sa tak stať doplnkom plášťa domu. Podľa spoločnosti Lomax, ktorá sa na výrobu garážových vrát špecializuje, sú aktuálne najžiadanejšie matné vyhotovenia v odtieni sivej. Trendom posledných mesiacov je aj vínový odtieň, ktorý dobre funguje s bielou fasádou.