Ako prvá na Slovensku spúšťa výrobu tehál bez integrovanej tepelnej izolácie, ktoré spĺňajú aktuálne normové požiadavky.

Spoločnosť Wienerberger investovala do modernizácie závodu v Boleráze na výrobu moderných tehál s nadštandardnými tepelnoizolačnými vlastnosťami viac ako 5 miliónov eur. „Hlavným cieľom tejto investície je rozšírenie vyrábaného portfólia o prémiové výrobky a zabezpečenie vyššej flexibility zásobovania slovenského trhu,“ vysvetlil Miroslav Cino, konateľ spoločnosti Wienerberger. Finančné prostriedky vo výške päť miliónov eur investoval do projektu koncern Wienerberger.

Hlavným výrobným sortimentom v Boleráze sa stala moderná tehla Porotherm 44 EKO+ Profi, ktorá nepotrebuje zateplenie. Ide o prvý tehliarsky závod na území Slovenska, v ktorom sa bude vyrábať tehla bez integrovanej tepelnej izolácie spĺňajúca náročné tepelnoizolačné požiadavky bez potreby zateplenia.

Postupne sa výroba bude rozširovať aj o ďalšie inovatívne stavebné materiály, ktoré napĺňajú požiadavky na vysoké tepelno-akumulačné a akustické vlastnosti produktov. „Na Slovensku neustále narastá dopyt po inovatívnych stavebných materiáloch. V tomto roku sme zaznamenali rekordný nárast predaja tehál Porotherm EKO+ o 140 %. Od výkonnejšej výrobnej linky si sľubujeme vysokú kvalitu výrobkov a kratšie dodacie lehoty,“ hovorí Ivan Zbiňovec, obchodný riaditeľ Wienerberger.

Rozhodnutie modernizovať výrobu v Boleráze súvisí nielen so strategickou geografickou polohou závodu, ale aj vysokou kvalitou vstupnej suroviny, ktorá sa tu ťaží. „Závod v Boleráze má surovinový potenciál na výrobu prémiových tehliarskych výrobkov,“ vysvetľuje Miroslav Cino. Z Bolerázu bude možné rýchlo a flexibilne obslúžiť nielen priľahlé mestské oblasti, ako Bratislava, ale aj región južných Čiech, západného Maďarska a Rakúsko.

Modernizácia pre vyššiu výrobnú kapacitu

Zavedenie nového výrobného programu si vyžiadalo optimalizačné opatrenia, ktoré boli implementované na celej výrobnej linke. Zlepšil sa najmä proces sušenia výrobkov pomocou modernizácie sušičky a zariadenia automatických pecí s robotickou technológiou. Došlo tiež k obnoveniu a úprave baliacej linky. „Najväčšími prínosmi modernizácie sú špeciálna technológia rýchleho sušenia Wienerberger, modernizácia cirkulácie výrobkov a ich geometrie, ale aj ďalšie optimalizačné opatrenia na celej výrobnej linke,“ spresňuje Miroslav Cino.

Modernizáciou závodu, ktorá zavádza aj niektoré z princípov Industry 4.0, sa podarilo zefektívniť existujúce kapacity, zmierniť dosah výroby na životné prostredie a zvýšiť bezpečnosť.

Nové technologické vybavenie pomohlo znížiť spotrebu energií a emisií CO2 na jednotku tehly. Zvýšila sa tiež efektívnosť výrobného procesu. „Modernizácia nám umožní postupne zvýšiť produkciu o približne 35 % na 245 000 m3 vypálených tehál za rok, čo predstavuje stavebný materiál pre približne 3850 rodinných domov. Druhým významným prínosom je zníženie spotreby energií a emisií CO2 na tehlovú jednotku až o štvrtinu,“ dopĺňa Cino. Modernizovaný závod prináša tiež jednoduchšiu obsluhu, vyššiu bezpečnosť pre zamestnancov a prechádza z dvojzmennej na trojzmennú prevádzku.

Moderná tehla, ktorá nepotrebuje zateplenie

Moderné tehly bez integrovanej tepelnej izolácie bez potreby zatepľovania sa na Slovensku budú vyrábať po prvýkrát. „Naším cieľom je vyrábať nové a inovatívne produkty. Vynovený závod nám umožní lepšie reagovať na potreby trhu,“ vysvetľuje Ivan Zbiňovec.

Moderné tehly Porotherm EKO+ Profi sú odpoveďou spoločnosti Wienerberger na neustále sa sprísňujúce požiadavky na tepelnú ochranu budov. Umožňujú zhotoviť jednovrstvové omietané obvodové murivo s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami bez potreby zateplenia – aj novostavby s takmer nulovou potrebou energie.

Modernizovaný závod v Boleráze spustí výrobu tehly Porotherm 44 EKO+ Profi vrátane doplnkových tehál pre bezchybné zvládnutie detailov na stavbe. Brúsené ložné plochy umožňujú stavebníkom

slobodný výber technológie murovania, buď na tenkovrstvovú maltu alebo na murovaciu penu.

Spoločnosť Wienerberger ponúka okrem tehál Porotherm EKO+ Profi aj ďalšie stavebné materiály pre komplexné riešenie hrubej stavby. Základom sortimentu je kompletný tehlový systém Porotherm v kombinácii s pálenou strešnou krytinou Tondach. Ponuku výrobkov na báze keramiky dopĺňajú lícové tehly a obkladové pásiky Terca. Spoločnosť napreduje nielen v oblasti inovácií výrobkov, ale aj v oblasti digitalizácie a služieb, ktoré implementuje nielen do procesu starostlivosti o zákazníka, ale aj napríklad do procesov navrhovania budov.

Wienerberger s. r. o.