Európske firmy dlhodobo strácajú konkurencieschopnosť pre prebujnenú byrokraciu a pomalé tempo modernizácie. Nízka flexibilita pracovného trhu brzdí ekonomický rast a doplácajú naň najmä sezónne zamerané firmy. Slovensko aj Česko preto od januára menia legislatívu pre zamestnávanie dohodárov, aby bol proces jednoduchší.
Sezónne zamerané firmy v oboch krajinách dlhodobo upozorňujú na administratívnu záťaž a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Na Slovensku vplyvom pandémie veľa pracovníkov opustilo odvetvie cestovného ruchu a gastronómie. „Z odlivu pracovnej sily pre neistotu sa mnohé podniky doteraz nespamätali. Pracovníci z gastra a cestovného ruchu dávajú teraz prednosť stabilným zamestnaniam. Bez silnejšej podpory týchto sektorov zo strany vlády sa im len ťažko podarí obnoviť rast. Zvlášť v situácii, keď im zdraželi energie a náklady v súvislosti s vojnou na Ukrajine,“ komentovala Marie Pomykalová, Head of Operations spoločnosti Bibby Financial Services, ktorá rieši financovanie malých a stredných podnikov.
Uľahčiť zamestnávanie ľudí v reštauráciách a ďalších sezóne zameraných gastroprevádzkach by mala od januára novela zákona o ochrane zdravia. Tá zrušila všeobecnú povinnosť zamestnancov získať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na prácu s potravinami. Po novom táto povinnosť prechádza na prevádzkovateľov, ktorí budú musieť zaistiť, aby aspoň jedna osoba v prevádzke bola kvalifikovaná. Tento krok by mal pomôcť obsadiť 5- až 10-tisíc voľných pracovných miest v reštauráciách a hoteloch, najmä počas turistickej sezóny.
„Naším cieľom bolo odstrániť administratívne prekážky a uľahčiť podnikom nábor nových zamestnancov. Táto zmena uľahčí ľuďom hľadanie práce a podnikateľom hľadanie zamestnancov,“ povedal k novele zákona slovenský minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.
Ďalšou novinkou, ktorá by mala podporiť pracovníkov v sezónnych odboroch, je zvýšenie odpočítateľnej položky na dane a odvody. „Tieto kroky nám umožnia posilniť atraktivitu pracovných miest, čo je dôležité pre návrat kvalifikovaných pracovníkov do týchto odvetví a pre rozvoj cestovného ruchu na Slovensku,“ dodal minister.
Opozičná poslankyňa Darina Luščíková upozornila, že zamestnávatelia môžu odteraz nastavené pravidlá využívať a väčšinu zamestnancov najímať len formou dohôd. „Po novom môžu zmluvní pracovníci pracovať až osem mesiacov a predstierať, že ide o sezónnu prácu,“ uviedla. Nevýhodou tohto systému z pohľadu zamestnancov je, že sezónni pracovníci nemajú rovnaké výhody ako riadni zamestnanci, napríklad nárok na nemocenskú alebo dovolenku. Vďaka odpočítateľným položkám dohodári zároveň zaplatia menej na daniach, čím podľa Luščíkovej utrpí aj štátna kasa.
Česko chce flexibilný pracovný trh
V susednom Česku teraz Poslanecká snemovňa prerokováva novelu zákonníka práce, ktorá by mala priniesť do pracovnoprávnych vzťahov väčšiu voľnosť. Zamestnávateľské organizácie zmeny obsiahnuté v zákonníku napospol vítajú. „Celá Európa sa trápi tým, že prestáva byť konkurencieschopná. Jednou z vecí, ktorá konkurencieschopnosť zásadným spôsobom ovplyvňuje, je nadmerná regulácia a prílišná byrokracia, ktoré, bohužiaľ, pretrvávajú aj v pracovnoprávnych vzťahoch. Táto novela je krokom správnym smerom,“ uviedol prezident Hospodárskej komory Zdeněk Zajíček. Podobne sa vyjadruje aj Zväz priemyslu a dopravy ČR.
Sezónne zamerané firmy dúfali, že novela zákonníka práce zjednoduší aj pravidlá pre zamestnávanie dohodárov. Dočkajú sa zrejme len čiastočného úspechu. Povinnosť evidovať všetky DPP a hlásiť zárobky pracovníkov Českej správe sociálneho zabezpečenia zostáva. Vláda sa so zamestnávateľmi dohodla aspoň na tom, že zruší zastropovanie dohôd a odvody z nich.
Predĺži skúšobnú lehotu a urýchli výpovede
Jednou z najvýraznejších zmien v českom zákonníku práce budú nové pravidlá pre skúšobnú lehotu. U bežných zamestnancov sa predĺži z troch na štyri mesiace, zatiaľ čo u vedúcich zamestnancov to bude až osem mesiacov. „Pre firmy predĺženie skúšobnej lehoty znamená viac priestoru na overenie schopností zamestnancov. Zároveň je však nutné dopredu definovať podmienky, aby sa nové pravidlá nezneužívali,“ hovorí Marie Pomykalová.
Ďalšou zmenou je skrátenie výpovednej lehoty na jeden mesiac v prípadoch závažného pochybenia zamestnanca alebo neplnenia požiadaviek. Ocenia to sezónne zamerané firmy zo stavebníctva, pohostinstva alebo cestovného ruchu, ktorým množstvo práce kolíše počas roku. Zamestnávatelia z týchto odborov po väčšej flexibilite v najímaní pracovníkov volali dlhodobo.
„Najmä pre sezónne zamerané firmy je výhodná rýchlejšia možnosť reagovať na problémy, ktoré by inak mohli znižovať produktivitu. Zamestnávateľ má však povinnosť výpoveď dôkazne zdôvodniť,“ dodáva Marie Pomykalová.
Odbory: Novela oslabuje zamestnancov
Novinky obsiahnuté v českej novele zákonníka práce však kritizujú odbory, podľa ktorých namiesto narovnania vzťahov prinášajú predovšetkým oslabenie práv zamestnancov. Budú sa snažiť presadiť úpravy, najmä týkajúce sa predĺženia skúšobnej lehoty alebo skrátenia výpovednej lehoty.
„Zamestnanci, ktorí sú od zárobku z pracovnoprávneho vzťahu existenčne závislí, nemajú záujem na predĺžení skúšobnej lehoty, ktoré súčasne predlžuje aj ich neistotu a má nepriaznivé dopady na ich súkromný a rodinný život. Navyše zamestnanci a zamestnankyne v skúšobnej lehote sú v praxi často vylúčení z nároku na benefity tzv. stabilizačnej povahy (napríklad odmeny za ekonomické výsledky, príspevky na doplnkové penzijné sporenie, dlhšia dovolenka),“ upozorňuje vo vyhlásení na webe Českomoravská konfederácia odborových zväzov.