V horskej obci Brdárka pracujú už pätnásť rokov nadšenci z občianskeho združenia Alter Nativa na projektoch, ktoré vychádzajú z úcty k prírode a životu. Teraz chcú vdýchnuť nový život jednému z posledných tradičných domov. Na opravu múrov použijú nepálenú tehlu či kameň. Strechu zhotovia z keramickej strešnej krytiny Tondach.

Brdárka sa nachádza v okrese Rožňava. Málokto vie, že skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. Leží v takzvanej slnečnej pasci, vďaka čomu tu aj napriek relatívne vysokej nadmorskej výške, rastie viac ako 4000 čerešňových stromov. Jednou z ťažiskových aktivít občianskeho združenia Alter Nativa bolo preto mapovanie a výskum miestnych čerešní. V spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre sa podarilo zmapovať viac ako 2500 stromov a identifikovať množstvo odrôd. Najvýznamnejšie odrody sa občianske združenie snaží štepiť a uchovávať pre budúce generácie. Postupom času sa k tomuto projektu pridružili aktivity v oblasti chovu zvierat, pestovania plodín bez chémie a prírodného staviteľstva.

janso

Dom „U Jänša“ – predtým a potom

Húževnatí obyvatelia

Prví osadníci Brdárky cítili, že práve v tejto výnimočnej lokalite môžu vytvoriť miesto, kde by mohli plnohodnotnejšie naplniť svoje životy a byť viac v kontakte s prírodou. Čoraz viac ľudí zdieľa ich hodnotový rebríček sa odkláňajúci sa od konzumu a nadspotreby. Ľudia z celého Slovenska i zahraničia prichádzajú do Brdárky, aby sa inšpirovali, vzdelávali, alebo podali pomocnú ruku pri zachovávaní dedičstva tejto malebnej obce.

Ročne sa kurzov permakultúry, prírodného staviteľstva a včelárstva zúčastnia desiatky záujemcov. Tieto vzdelávacie aktivity doteraz prebiehali najmä v dome „U Slanskej“. „Toto miesto sa nám podarilo opraviť aj vďaka domácim i zahraničným dobrovoľníkom, ktorých tu hosťovali. Kapacita domu „U Slanskej“ však už nestačí, záujemcov o kurzy a semináre je stále viac. Navyše, tento menší dom nemá seminárne priestory, ktoré potrebujeme“ dodáva Marcel Antal z občianskeho združenia Alter Nativa. Zvyšujúci sa počet návštevníkov si žiada nový vzdušný priestor pre zdieľanie komplexných vedomostí, ktorý by poskytol zázemie pre kurzy, semináre i remeselné dielne.

Združenie preto vyvíja aktivity na záchranu jedného z posledných pôvodných domov v obci, ktorý nesie miestne pomenovanie „U Jänša“. S pomocou sponzorov a dobrovoľníkov chce tento schátraný objekt premeniť na radostné a živé miesto.

slanskej

Dom „U Slanskej“ – predtým a potom

Záchrana dedičstva

Dom „U Jänša“ je tradičnou stavbou z kameňa a nepálenej tehly. Roky chátrania sa odzrkadlili najmä na havarijnom stave strechy. Cez deravú strechu prenikala dnu voda, ktorá spôsobila pád murovanej klenby. „Dom akútne potrebuje novú strechu, aby ho vlhkosť nenarušila ešte viac. V suchu pod strechou potom budeme môcť pokračovať s interiérovými úpravami,“ vysvetľuje Marcel Antal.

Zachovať autentickosť objektu plánujú výberom stavebných materiálov: nepálenej tehly, kameňa či pálenej strešnej krytiny. Pomoc s realizáciou strechy ponúkla spoločnosť Wienerberger, ktorá projekt finančne podporila dodávkou keramickej krytiny Tondach.

Maloformátová škridla Figaro Deluxe v prírodnej červenej farbe prirodzene zapadá do okolitého prírodného prostredia. Hladký povrch a formát škridly tvarom pripomína drevené šindle, čím nadväzuje na miestnu ľudovú architektúru. Kvalita pálenej strešnej krytiny Tondach zaručí funkčnosť strechy. Správny technologický postup pri montáži je poistkou , že strecha bude bezpečne fungovať niekoľko generácií.

Združenie Alter Nativa však hľadá aj ďalšie prostriedky na zrealizovanie projektu moderného vzdelávacieho centra. Vyhlásilo preto verejnú zbierku, do ktorej môžu prispievať ľudia z celého Slovenska. V závislosti od výšky príspevku si každý, kto sa rozhodne podporiť projekt, bude môcť vybrať odmenu. V ponuke nechýba súkromný kurz na Brdárke alebo jedinečný med z tohto čerešňového raja.