Podlahy z dreveného masívu síce patria k drahším podlahovým krytinám, oproti ostatným však majú jednu zásadnú výhodu. Ak dôjde k ich opotrebovaniu, dajú sa úspešne zrenovovať. Prinášame vám tipy ako udržať drevenú podlahu v dobrej kondícii.

 

Podlaha z dreveného masívu je vyhľadávaná najmä pre jej dlhú životnosť a nadčasový dizajn, vďaka ktorému sa hodí do rôznych interiérov. Široká paleta farebných odtieňov a variácií povrchových úprav splní očakávania každého. „Podlaha zásadne ovplyvní vzhľad bývania. Drevo vytvára harmonický protiklad k moderným technickým výdobytkom, zároveň ladí s ostatným nábytkom a dekoráciami. Drevená klasika sa nikdy neopozerá,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník z oddelenia podláh v projektových marketoch Hornbach. Drevo v interiéri navodzuje hrejivú atmosféru domova. A to nielen obrazne. Má totiž vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.

 

parketovy lak

Renovácia drevenej podlahy brúsením

Kvalitná drevená podlaha vydrží roky. Pokiaľ si žiada trochu osviežiť vzhľad, alebo  sa sem-tam na nej objaví tmavší fliačik, máme pre vás pár jednoduchých trikov.

„Na začiatku skontrolujte, či v podlahe nezostal nejaký klinček, ktorý by na nej mohol spôsobiť nevzhľadné ryhy. Samotné brúsenie nie je zložité. V prípade podláh, ktoré nie sú príliš zničené, stačí obrúsiť povrchový lak. Brúskou by ste tak mali pracovať iba do hĺbky jedného milimetra,“ upozorňuje Richard Klička, „Pri viac poškodených podlahách môže byť brúsenie dôraznejšie, o dva až tri milimetre. Brúsenie vykonávajte v troch etapách vždy šikmo smerom k vláknam drevených parkiet. Najprv použite brúsny papier o zrnitosti brusiva P40, pokračujte P60 a nakoniec použite papier P100.“ Po brúsení treba dôkladne odstrániť všetky nečistoty z podlahovej krytiny. V prípade potreby sa zatmelia prípadné nerovnosti. Na tmelenie sa použijú piliny z najhrubšieho brúsenia, zmiešané s tmeliacou hmotou. Parkety môžete následne ošetriť lakovaním alebo olejovaním.

 

Povrchová úprava lakovaním

Vďaka povrchovej úprave lakovaním sa na podlahe vytvorí ucelená plocha, ktorá sa jednoducho udržiava. Pred lakovaním je dôležité, aby bola plocha zbavená všetkých nečistôt. Počas sušenia sa odporúča dobre zaistiť okná aj dvere, aby do priestoru neprenikli čiastočky prachu. Dôležité je dodržať čas sušenia, ktorý je uvedený na obale konkrétneho výrobku. Po zatvrdnutí základného laku je nevyhnutné parkety zľahka prebrúsiť, a to buď ručne alebo brúsnou mriežkou so zrnitosťou 100. „Pokiaľ sa rozhodnete parkety naolejovať, najlepšie tak urobíte pomocou širokej nerezovej špachtle a štetca. Aby bolo vtieranie do parkiet ešte jednoduchšie, pomôžte si rotačnou brúskou s tvrdšou a odolnejšou hubkou,“ radí Richard Klička z Hornbachu. Druhú vrstvu náteru aplikujte podľa inštrukcií výrobcu laku. Lakované povrchy sú vďaka ochrannej vrstve laku odolnejšie proti oderu než olejované. Drobné i hlboké škrabance, možno na lakovaných drevených podlahách opraviť pomocou opravných lakov.

 

Olejovanie parkiet

Ak sa rozhodnete parkety naolejovať, drevo získa v porovnaní s lakovaním prirodzený vzhľad. Na olejovanie sa používa voskový olej, ktorý sa nanáša pomocou lakovacieho štetca alebo kefou či stierkou. Prvý náter nechajte vsiaknuť najmenej 8 až 10 hodín, ideálne cez noc. Druhú vrstvu náteru aplikujte podľa inštrukcií výrobcu oleja. Pri povrchovej úprave olejovaním nezabudnite zabezpečiť v miestnosti dobré odvetranie.

 

drevena podlaha

 

Výsledkom renovácie by mala byť drevená podlaha, ktorá nejaví známky opotrebovania. V porovnaní s novou podlahou však  môže nadobudnúť a zachovať si cennú patinu, ktorú nemožno pri novej krytine vykúzliť žiadnym technologickým postupom.

 

Rada od Richarda Kličku, odborníka z oddelenia podláh v projektových marketoch Hornbach

Veľmi často sa nás zákazníci pýtajú, za ako dlho je možné nasťahovať na zbrúsené a obnovené podlahy nábytok. Konkrétny čas závisí od toho, akú úpravu ste vo finále zvolili. Ak ste parkety lakovali, môžete po nich začať chodiť na druhý deň. Presťahovať sem môžete aj ľahší nábytok. Ten ťažší sem ale presťahujte zhruba týždeň po zaschnutí.

V prípade, ak sa rozhodli pre renováciu podlahy olejovaním, bolo by vhodné počkať so sťahovaním nábytku približne týždeň. Toľko približne trvá, kým sa olej vsiakne do parkiet.

 

Zoznam potrebného náradia a materiálu

•  brúska a brúsny papier

•  parketová škrabka na prípravu okrajových a rohových oblastí

•  dláto alebo skrutkovač so širokou čepeľou

•  drevený klin na odstránenie podlahových líšt

•  kladivo na zapustenie vyčnievajúcich klincov

•  klince na pripevnenie uvoľnených drevených dielcov

•  vysávač, lopatku, zmeták

•  škárovací tmel (ak je potrebný), oceľovú antikorovú stierku

•  valček a predlžovaciu tyč alebo štetec na nanášanie laku (ak sa rozhodnete pre lakovanie)

•  základný a vrchný lak alebo ošetrujúci olej

•  čistiaci prostriedok