LOMAX & Co s.r.o.

Vymiesť pavučiny, nasekať drevo a pripraviť chalupu na letnú sezónu – to je každoročná rutina nejedného slovenského chatára, ktorý po zime príde skontrolovať svoj príbytok. Okrem týchto bežných úkonov by sa ľudia mali venovať aj technickému stavu chalupy. Často totiž zabúdajú napríklad na bežnú kontrolu okien, strechy alebo rozvodov, ktorá zaberie maximálne desiatky minút a môže ušetriť množstvo času aj finančných prostriedkov. Nie na všetko však tuzemskí domáci majstri stačia sami, služby odborníka sú potrebné napríklad na kontrolu spalinových ciest komína. Tá je zo zákona povinná raz ročne.

Jarná údržba chaty vyžaduje čas a pozornosť venovanú detailom. Prvá návšteva v novom roku býva nepríjemnou povinnosťou každého chalupára, chladné zimné mesiace sa totiž podpíšu na každej neobývanej nehnuteľnosti. Pri prvom kroku dovnútra po dlhej zime vás najskôr uvíta výrazný zápach zatuchliny. Väčšina slovenských chát a chalúp je totiž aspoň čiastočne z dreva, čo je prírodný materiál náchylný na plesne.

V takom okamihu je do istej miery lákavé okamžite otvoriť všetky okná a dvere, aby sa vzduch rýchlo obmenil. Mohla by to byť však prvá závažná chyba. „Napriek tomu, že je vetranie kľúčové na osvieženie vzduchu, je dôležité venovať pozornosť teplote stien a vonkajšieho plášťa domu,“ upozorňuje Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa v Česku a na Slovensku venuje výrobe okien, dverí alebo tieniacej techniky. Ak ešte panujú nízke teploty, odporúča vetrať krátko a opatrne, aby nedošlo ku kondenzácii vlhkosti na studených stenách, čo by mohlo viesť k ich poškodeniu. Ideálnym variantom s príchodom teplejších dní je postupne predlžovať čas vetrania. „Ľudia by mali pokojne začať na jednej minúte, nechať steny natemperovať a zahriať, aby sa adaptovali na vnútornú teplotu a rýchle nepopraskali,“ upozorňuje Přichystal.

Zima môže zanechať svoje stopy aj na komínoch, kachliach či kozuboch. Ak je chata cez zimu nikým neobývaná a v zime sa nekúri, na jar je na kontrolu najvyšší čas. „Kominár by mal skontrolovať spalinové cesty aspoň raz ročne, túto povinnosť používateľom dokonca ukladá zákon. V prípade kozuba či kachieľ sa môže vyplatiť aj návšteva kachliara. Ten kontroluje napríklad prívod aj odvod vzduchu, dvierka, kvalitu tesnenia alebo či nedošlo k deformácii niektorých častí zariadenia,“ hovorí Richard Dorazil zo spoločnosti Hoxter, ktorá sa zaoberá výrobou kozubových a kachľových systémov. Ak komín neprechádzal pravidelným čistením, zvyšuje sa riziko vznietenia sadzí a následného požiaru.

Starostlivosť si zaslúžia fasáda, okná aj dvere

Zimné obdobie je pre exteriér nehnuteľnosti veľkou skúškou, a práve preto by chalupári nemali zabúdať ani na takú banálnu vec, akou je fyzická obhliadka plášťa budovy. „Pôsobenie snehu a ľadu môže spôsobiť trhliny a poškodenie fasády, odkvapov, zvodov, okien alebo dverí. Chalupe určite neprospievajú staré alebo skrížené okná bez možnosti vetrania,“ hovorí Přichystal s tým, že ak ľudia objavia na prvý pohľad viditeľné škody na plášti domu, mali by bezodkladne zaistiť ich opravu, aby sa predišlo ďalšiemu zhoršovaniu stavu a možnému negatívnemu vplyvu na izolačné schopnosti domu.

Zabudnúť by chatári nemali ani na strechu. „Tohoročná zima totiž bola plná striedaní mrazov a teplých období, keď roztápajúci sa sneh opäť zmrzol, čo môže konštrukciu poškodiť omnoho viac, než keby tri mesiace v kuse mrzlo,“ varuje Přichystal. Vlhkosť a nízke teploty môžu negatívne ovplyvniť aj nábytok a uložené zásoby v skriniach. Pri jarnom upratovaní je preto dôležité nezabudnúť na dôkladnú kontrolu a čistenie nábytku, matracov a iných častí interiéru, kde sa môžu tvoriť plesne.

Pozor na mechanické poškodenia

Pomerne častou nepríjemnosťou spojenou s jarnou kontrolou chaty je poškodený vodovodný systém či elektroinštalácia. Tu je dôležité vyhľadať prípadné praskliny, úniky vody v dôsledku jej mrznutia v potrubí a ďalšie známky opotrebenia. Vo väčšine prípadov môžu za vlhkosť v pivnici po zime popraskané zvody. Základom by mala byť aj skúška všetkých svetiel a zásuviek. Bzučanie väčšinou signalizuje krátke spojenie, ktoré môže viesť až k vyhoreniu zásuvky alebo dokonca požiaru.

Pozornosť je nutné v neposlednom rade venovať aj garážovým bránam, ktoré stačí opláchnuť studenou vodou bez pridania akýchkoľvek chemických prostriedkov, v prípade usadenín je možné použiť vodu mydlovú. „V opačnom prípade ľudia riskujú poškodenie brán soľou, ktorá sa dovnútra cez zimu dostala. Samozrejmosťou je aj kontrola ich pohonu a zatváracieho a zabezpečovacieho mechanizmu.

Komplikovanejšie práce, ako napríklad nastavenie brán alebo pohonov, by ľudia mali zveriť do rúk odborníkom,“ radí Přichystal s tým, že v niektorých prípadoch stojí náprava podobných pokusov podstatne viac než prvotná kontrola. Príčinou poškodenia a technických porúch, ktoré sa v chate či chalupe cez zimu objavili, nemusí mať na svedomie vždy len príroda. Niekedy si za problémy môžu ľudia sami, keď nevhodne zrekonštruujú alebo modernizujú svoju nehnuteľnosť. „Majitelia chát a chalúp by mali rešpektovať materiály, z ktorých je ich nehnuteľnosť postavená, a to tak z praktických dôvodov, ako aj z tých dizajnových. Napríklad plastové okná zasadené do staršej drevostavby nedávajú zmysel z hľadiska izolácie ani zachovania pôvodného vzhľadu,“ vysvetľuje Přichystal.