Baumit, spol. s r.o.

Finále prestížnej architektonickej súťaže o najkrajšie európske fasády roka 2022, Baumit LIFE CHALLENGE už pozná svojich víťazov. Tento rok sa ceny udeľovali v španielskej Valencii. Rekordný počet viac ako 300 projektov sa užším výberom vyfiltrovalo do úzkeho „shortlistu“ medzi ktorými sa ocitli naozaj jedinečné projekty, medzi ktorými figurovali aj štyri zo Slovenska.

Odborná porota mala tento rok plné ruky práce a bolo naozaj náročné vybrať tie najkrajšie projekty. Nakoniec sa jej podarilo vybrať šiestich finalistov pre každú súťažnú kategóriu, kde sme aj my mali svoje „želiezka v ohni“.

Galavečer, na ktorom boli slávnostne vyhlásené výsledky a odovzdávané ceny architektom prebehol 19. mája 2022. Pozrite sa spolu s nami na víťazné projekty, ktoré sa zapíšu medzi najkrajšie európske fasády.

Tohtoročný Baumit Life Challenge

Tohtoročný galavečer a slávnostné odovzdávanie cien bolo veľkolepé a vo Valencii sa 19. mája 2022 rozhodlo o víťazoch.

Kvalita prihlásených projektov každoročne dvíha latku vyššie a vyššie. Symbióza spolupráce spoločnosti Baumit s architektmi a realizátormi priniesla aj tento rok množstvo skvostov v podobe projektov zaradených do jednotlivých kategórií. Do súťaže sa prihlásilo viac ako 300 projektov z 23 európskych krajín. Odborná porota vybrala 36 finalistov prostredníctvom online hlasovania. Najlepších 6 fasád vybraných odbornou porotou z každej kategórie sa zúčastnilo finále. Medzi nominovanými kandidátmi boli aj štyri slovenské projekty, no nepodarilo sa im získať ocenenie.

Absolútnym víťazom sa stal projekt Cukrarna Gallery zo Slovinska

Baumit udelil ocenenie Baumit Life Challenge Award už po piatykrát. Valencia, hlavné mesto dizajnu 2022, sa stala miestom pre najkrajšie fasády z celej Európy. Okrem dizajnu, vzhľadu a remeselného spracovania boli pri hodnotení zohľadnené aj ďalšie kritériá, akými sú sociálne aspekty, udržateľnosť a použitie stavebných materiálov šetriacich zdroje.

Víťazný slovinský projekt Cukrarna Gallery je ukážkovým príkladom toho, ako môže stará, nevyužívaná industriálna budova nadobudnúť nový život prostredníctvom premysleného plánovania a rekonštrukcie a priniesť úplne nové využitie.

Po podrobnom skúmaní projektov 13 medzinárodných porotcov rozhodlo o ďalších víťazoch zo šiestich stanovených kategórií: Rodinný dom, Bytový dom, Nebytová stavba, Zateplená budova, Historický objekt, Štruktúra podporuje dizajn.

Dôvod na oslavu mali ďalšie štyri krajiny. Rakúsko získalo ceny v kategórii Historický objekt s projektom Friedensburg Schlaining a v kategórii Štruktúra podporuje dizajn s projektom  Live in the Green_Joseph Lister Street. Z víťazstva v kategóriách Zateplená budova a Nebytová stavba sa radovalo Nemecko. Odborná porota po prvý raz rozhodla o ocenení projektu v Írsku v kategórii Rodinný dom. Hostiteľskej krajine, Španielsku, sa podarilo vyhrať v kategórii Bytový dom s projektom z Madridu.

„V súčasnosti je Life Challenge obľúbenou medzinárodnou súťažou, ktorá započala v roku 2014 pozvánkou do všetkých európskych krajín, v ktorých sa Baumit nachádza, aby ukázali verejnosti svoje najkrajšie fasády.

Každé dva roky sme na udeľovaní cien Baumit Life Challenge svedkami toho, čo dokáže dokonalá symbióza predstavivosti a remeselnej zručnosti a aké fascinujúce fasády vznikajú kombináciou inovatívnych materiálov, štruktúr, tvarov a farieb,“ s potešením hovorí Robert Schmid, generálny riaditeľ skupiny Baumit a iniciátor súťaže.

Cennú sošku víťaza nakoniec získali títo finalisti

Absolútny víťaz

  • Cukrarna Gallery, Slovinsko

Víťazi v jednotlivých kategóriách

Víťaz v kategórii Rodinný dom:

  • Connemara II House, Írsko

Víťaz v kategórii Bytový dom:

  • LaScalA, Španielsko

Víťaz v kategórii Nebytová stavba:

  • Bayernkolleg Augsburg, Nemecko

Víťaz v kategórii Zateplená budova:

  • Volkach Comprehensive School, Nemecko

Víťaz v kategórii Historický objekt:

  • Friedensburg Schlaining, Rakúsko

Víťaz v kategórii Štruktúra podporuje dizajn:

  • Live in the Green_Joseph Lister Street, Rakúsko