Krytiny – škridla a pozinkovaný falcovaný plech sú na našich šikmých strechách za posledných 100 rokov určite najviac používané. No a v 90. rokoch do toho vstúpila chémia. Presnejšie krytiny na báze asfaltových zmesí, ktoré sa ukazovali pre svoju nízku hmotnosť ako veľká spása pri budovaní nadstavieb na našich bytovkách. Lenže, tie v našich podmienkach overené neboli a nedostatočné skúsenosti s ich montážou z nich urobili „módnu záležitosť” – na pár rokov. Dnes skoro každá strecha s asfaltovým šindľom tečie, resp. bude tiecť?! Takže, čo s tým?

 

Obnova striech bytových domov oceľovou krytinou

Škridla je síce tradičná a overená, ale pre svoju enormnú hmotnosť neprichádza do úvahy. Je 8-krát ťažšia ako plech! Je všeobecne známe, že oceľový plech je na našich strechách rokmi overenou krytinou. Navyše v posledných rokoch prešiel tento plech dynamickým vývojom a výrazným vylepšením kvality – čo však, už také známe nie je. Takže je tu otázka, čo kvalita u týchto nových oceľových krytín vlastne je?! Podľa čoho si kvalitu vyberať? Čo je potrebné si uvedomiť a zistiť? A vôbec, majú aj tieto krytiny nejaké parametre, ktoré sa dajú porovnávať?

Synonymom kvality je životnosť. Je teda potrebné si vybrať takú krytinu, ktorá nám dlho vydrží a najlepšie takú, ktorá nás „prežije”.

 

metrot1

V čom spočívajú najväčšie výhody krytín Metrotile?

Práve v tých najdôležitejších požiadavkách, aké oceľová strešná krytina musí spĺňať.

Rozhodne je to povrchová úprava, teda ochrana oceľového plechu pred koróziou a tiež bezpečný systém montáže. Strešné krytiny to nie sú „rožky”, ktorých chuť a cenu si môžeme overiť a meniť každý deň. Je teda potrebné pred tak závažným rozhodnutím o kúpe, zvážiť tieto dva rozhodujúce aspekty kvality oceľových krytín. Je nutné oboznámiť sa so základnými parametrami a vlastnosťami oceľových strešných krytín s jasným zameraním nekupovať ich za najnižšiu cenu. Bývajú najdrahšie.

 

metrot2-3

1. Ochranné povlaky

Jediným výrazným nedostatkom ocele je jej náchylnosť na koróziu. Nie sme schopní prírode zabrániť, aby oceľ nekorodovala, ale sme schopní tento proces spomaliť natoľko, aby nám oceľové výrobky slúžili čo najdlhšie. Len je potrebné vedieť ako – akými ochrannými nátermi. Nezáleží na hrúbke plechu, ako sa mnohí domnievajú a požadujú. Tou najdôležitejšou otázkou pri posudzovaní kvality oceľovej strešnej krytiny sú ich ochranné povlaky. Hlavne vrchný organický povlak.

 

Krytiny Metrotile sú chránene nie „pozinkom”, ale v súčasnosti najúčinnejším kovovým povlakom ZM 250 – Optigal TM, ktorý je zliatinou zinku a horčíku a má najmenej päťkrát dlhšiu životnosť ako bežne používaný zinkový povlak. Tou vrchnou ochranou vrstvou je organický náter na báze akrylátu AY 170 s kamenným granulátom. Keďže je to rozhodujúci a najdôležitejší ochranný povlak kvôli priľnavosti ku kovovému povlaku naša spoločnosť Metrotile ho vyvinula vo vlastných laboratóriach.

 

Okrem vysokej estetickej hodnoty poskytuje tento povrch aj ďalšie výhody. Krytiny s týmto povlakom sú za dažďa nehlučné a zadržiavajú sneh na streche, z ktorej sa nezošmykne. Negatívne skúsenosti s „popieskovaným” povrchom u asfaltových šindľov vzbudzujú u tejto povrchovej úpravy nedôveru. V prípade našich krytín, však neoprávnene! Kamenný granulát na oceľovom plechu je obalený v akrylátovej vrstve, ktorá pri teplote tvrdne. Asfalt sa topí už pri nízkych teplotách a následné ochladenie, napríklad dažďom, spôsobuje vymývanie kamienkov z asfaltových šindľov. Životnosť tohto povrchu je už overená, keďže strechy na mnohých kontinentoch sú pokryté už viac ako 60 rokov.

 

metrot4

2. Unikátny systém montáže krytín Metrotile mTz

Perfektná povrchová ochrana plechu, nám bude nanič, ak samotný systém montáže nezabezpečí tesnosť v detailoch. Skrutky s tesniacou podložkou (používané pri veľkoformátových krytinách), sa pri našich krytinách Metrotile nepoužívajú.

 

Panely maloformátovej krytiny Metrotile mTz sa montujú sprava doľava a zdola nahor ku hrebeňu. Vyžaduje to tento unikátny systém montáže, pretože horný panel sa zasúva do spodného, ktorý zároveň úplne zakryje kotviaci prvok tak, že tento montážny spoj neprichádza do styku s dažďovou vodou a vôbec ho nevidieť. Je úplne zakrytý.

 

metrot5

 

Navyše panely Metrotile mTz, ako jediné krytiny nepotrebujú bezpodmienečne pre svoju montáž vodorovné latovanie. Ak jedinou chybou vašej strechy je „dožívajúca” strešná krytina a ostatné vrstvy riadne fungujú, stačí priamo na asfaltový šindeľ namontovať naše panely mTz. Úspora nákladov je evidentná. Odpadá demontáž a likvidácia asfaltového šindľa, náklady na nákup, manipuláciu a montáž lát, náklady spojené s úpravou strešných okien, odkvapového systému…

 

Strecha nie je investícia na 10 ani na 15 rokov. Kvalitná strecha má „fungovať” aspoň 50. Ak je kritériom najnižšia cena, paradoxne zaplatí jedna generácia za výmenu strešnej krytiny aj niekoľkokrát. Takže, je dôležité docieliť čo najdlhšiu životnosť krytiny za čo najnižšiu cenu!

 

metrot text