Deceuninck, spol. s r.o.
Chystáte sa na jar stavať dom? Začínate už premýšľať o tom, akému materiálu dáte pri výstavbe prednosť, akú strechu si zvolíte, pre aký spôsob vykurovania sa rozhodnete alebo k akým oknám sa prikloníte? Hľadanie správneho okna je pomerne náročné. Možno sa vám bude hodiť pár rád, ako sa k ich výberu postaviť.
Okno je súčasťou obálky domu. Preto treba k jeho výberu pristupovať komplexne. Môže zmeniť vizuálnu podobu stavby a výrazne ovplyvniť celkový vzhľad rodinného domu. Najskôr treba začať s rozhodnutím, z ktorého materiálu majú byť okenné profily vyrobené (hliník, plast alebo drevo). Pokiaľ už máte vybraný materiál profilu, je čas zamyslieť sa nad tým, o akú stavbu pôjde – či má byť nízkoenergetická alebo priamo pasívna. „Do úvahy treba brať celkový štýl domu, jeho fasádu, pomer medzi plochou okien a stien, typ a farebné ladenie strechy, a to najmä vtedy, keď sa budú montovať aj strešné okná,“ radí Petr Sýs, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck. Veľmi záleží od typu zasklenia, ktoré dokáže všetky možné parametre výrazne ovplyvniť, rovnako ako na kvalite montáže.
Typ stavby
Nové okná by mali mať koeficient tepelnej priestupnosti celým oknom (Uw) minimálne 1,0 W/m2.K. Čím lepšie tepelnoizolačné vlastnosti bude okno mať, tým budú náklady na vykurovanie nižšie. Pokiaľ chcete mať rodinný dom v pasívnom štandarde, musíte zvoliť profil i zasklenie, ktoré bude zodpovedať zákonnej norme. Tá uvádza minimálny súčiniteľ tepelnej priestupnosti u okien Uw = 0,8 W/m2.K a u dverí (oddeľujúcich vykurovaný priestor od vonkajšieho prostredia, bez tzv. zádveria) Ud = 0,9 W/m2.K. Naopak, pokiaľ sa chystáte na rekonštrukciu staršieho domu a hľadáte skôr lacnejšie riešenia, bude dostačujúci profil s Uf = 1,2 W/m2.K a dvojsklo. Aj v tomto prípade splníte zákonnú požiadavku na maximálnu výšku tepelnej priestupnosti.
Poloha domu
Ak žijete v meste pri frekventovanej ceste, budete mať pravdepodobne záujem o okná, ktoré vás nielen ochránia pred zimou/teplom, ale tiež pred hlukom. „Projektantovi či dodávateľovi okien je potrebné povedať, o aký typ hlukovej záťaže ide. Inú frekvenciu má totiž koľajová a inú cestná doprava. Podľa toho sa dá zvoliť vhodný typ skla, resp. jeho hrúbka a materiál prípadnej medzisklenej fólie,“ uvádza Petr Sýs. Štandardný zvukový útlm bežného okna je asi 35 dB. Pokiaľ chcete ochranu pred hlukom zvýšiť, treba silnejšie zasklenie. Môžete sa reálne dostať až na hodnotu Rw = 46 dB, ale musíte byť pripravení si priplatiť. Na tom, aká je intenzita hluku prichádzajúca zvonka, má vplyv aj vybavenie miestnosti (závesy a koberce šírenie zvuku tlmia) alebo tienenie.
Orientácia okien
S tým, na akú svetovú stranu máte okná orientovať, súvisí aj to, či napr. chcete v zime interiér „dovykurovať“ pomocou veľkých presklených plôch orientovaných na juh či západ. V takom prípade zvoľte sklo, ktoré má vyššiu tepelnú priestupnosť. V lete potom ale bude nevyhnutné takéto veľkoformátové okná zatieniť, najlepšie predokenným tienením, aby sa priestor zase zbytočne neprehrieval. Vonkajšie tienenie je vhodné zahrnúť už do projektu. Pokiaľ do neho investovať nechcete, musíte pre južnú a západnú stranu naopak voliť zasklenie s čo najnižšou tepelnou priestupnosťou. Okná orientované na sever budú určite vyžadovať lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, a teda čo najnižší súčiniteľ tepelnej priestupnosti Uw.
Bezpečnosť
Pokiaľ máte malé deti alebo sa chystáte na stavbu viacpodlažného domu, je obzvlášť dôležité myslieť i na bezpečnosť, napr. aby nedošlo k vypadnutiu dieťaťa z okna alebo k jeho porezaniu. „Tomu možno zabrániť tzv. bezpečnostným sklom. Podobne ako pri autoskle je lepené z dvoch skiel, medzi ktorými je fólia. Takéto sklo je zároveň odolnejšie proti vlámaniu a pokiaľ sa skombinuje s lepším kovaním, hneď máte nadštandardne zabezpečený dom. Samozrejme i zvukový útlm takéhoto skla je výrazne lepší,“ zdôrazňuje Petr Sýs zo spoločnosti Deceuninck.
Budúcnosť okien
A aká je budúcnosť otvorových výplní? Od okien, resp. zasklenia môžete očakávať napríklad vyššiu ochranu súkromia – už dnes existujú sklá, ktoré sa dokážu samy zafarbiť podľa intenzity slnečného žiarenia alebo zavedením elektrického prúdu vytvoriť matný efekt tak, aby dovnútra nebolo vidieť. Prebieha tiež vývoj tzv. inteligentných okien, ktorých sklo je pokryté tenkou vrstvou chemickej látky, ktorá dokáže reagovať na teplotu. Keď je vonku pod 25 °C, prepúšťa teplo do miestnosti, keď je teplota vyššia, odráža ho naopak preč. V čase, keď sa v našich zemepisných šírkach budeme musieť zmieriť s nárastom teplôt, budú podobné technológie nevyhnutné.