LOMAX & Co s.r.o.
Na Slovensku stúpol počet krádeží. Podľa odborníkov sa pritom zlodeji najčastejšie zameriavajú na jednoduché ciele ako pivničné kóje či garáže. Tie lákajú nielen kvôli autám alebo motorkám, ale napríklad aj bicyklom, pneumatikám alebo elektrickému náradiu a záhradnej technike. Podstatné je tak garáž dobre zabezpečiť, vráta sa napríklad dajú vybaviť doplnkovým zámkom, blokovacou zarážkou či napojením na inteligentnú domácnosť.
Za rok 2022 slovenská polícia zaznamenala vyše 3 500 prípadov krádeží vlámaním. To je viac než v predchádzajúcom roku. Lákadlom pre zlodejov sú pritom často nezabezpečené okná, balkónové dvere či garáže. Podľa odborníkov sú to najmä tie radové či voľne stojace garáže. Často v nich totiž nájdu lepšie speňažiteľné veci, napríklad elektrické náradie, pneumatiky, či dokonca elektrobicykle a autá.
Väčšiu bezpečnosť zaručí kombinácia niekoľkých prvkov
Garáž by tak vždy mala obsahovať kombináciu niekoľkých bezpečnostných prvkov. Prevenciou pred násilným otvorením pri starších garážových vrátach môže byť napríklad doplnkový zámok alebo blokovacia zarážka, ktorá zabraňuje ich vypáčeniu. Ako poistku ľudia môžu používať aj mreže, prípadne cennejšie predmety schovať niekam do uzamykateľných boxov.
Ak sa človek rozhodne zainvestovať do nových vrát, pri výbere by pre neho mala byť zásadná bezpečnostná trieda, ktorá maximálne sťaží ich mechanické prelomenie. „Pre priemernú domácnosť sa všeobecne odporúča bezpečnostná trieda aspoň číslo 3. V prípade, že má majiteľ garáže vnútri cenné predmety, volil by som triedu RC2. Tá zaručuje vyššiu odolnosť a základné prelomové skúšky pre prípad pokusu o vlámanie,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax.
O krok ďalej posúvajú bezpečnosť garážové vráta s automatickým otváraním. „V tých je prevodovka motorizovaného pohonu konštruovaná tak, že nemôže dôjsť k mechanickému vypáčeniu vrát. A to ani v prípade, keď dôjde k výpadku elektriny,“ hovorí Přichystal. Dodáva, že aj vráta na elektrický pohon je možné kombinovať s mechanickými prvkami zabezpečenia, napríklad bezpečnostným zámkom, ktorý sa inštaluje priamo k vodiacim koľajniciam.
Inteligentné technológie
Moderné garážové vráta je v súčasnosti možné napojiť na celý systém takzvanej inteligentnej domácnosti. Vďaka tej môže používateľ svoj dom ovládať prakticky odkiaľkoľvek. Smart technológie tak prispievajú nielen k väčšiemu komfortu, pretože vďaka nim môže používateľ zatvárať či otvárať vráta bez toho, aby musel vystúpiť z auta, ale aj k väčšiemu bezpečiu. Automaticky sa totiž dá ovládať aj osvetlenie či systém vonkajšieho tienenia. „To je výhoda napríklad v čase dovolenky, keď majiteľ domu môže vyvolať zdanie, že je stále vnútri budovy a potenciálneho zlodeja tak odradiť. Nehovoriac o tom, že vonkajšie rolety samy osebe slúžia ako ďalšia ochranná bariéra okien,“ dodáva Přichystal.
Samotná smart technológia tiež dokáže človeka ihneď upozorniť, ak sa v dome alebo v priľahlej garáži deje niečo neobvyklé, napríklad sa dovnútra niekto vlámal. To isté dokáže aj alarm s pohybovým snímačom. Vhodné je alarm prepojiť priamo s bezpečnostnou agentúrou. V momente, keď sa výstraha spustí, na miesto vyjdú vyškolení pracovníci, ktorí spolu s políciou zlodeja zaistia.
Bezpečnostné prvky slúžia na ochranu majetku aj zdravia
Majitelia garáží by však okrem iného mali myslieť aj na bezpečnosť samotného používania, a to predovšetkým keď majú malé deti alebo zvieratá, ktoré môžu vráta vo chvíli nepozornosti privrieť. Najmä pri vrátach, ktoré sa zasúvajú pod strop, je dôležitým bezpečnostným prvkom poistka proti prasknutiu pružín. Pri vrátach s elektrickým pohonom je to zas poistka motora. Vďaka nej sa vráta dokážu automaticky zastaviť a vrátiť do pôvodnej polohy, keď narazia na neočakávanú prekážku.