Podľa údajov European Heat Pump Association stúpa obľuba tepelných čerpadiel z roka na rok. Vlani narástol záujem o čerpadlá medziročne o viac ako 50 %, kedy bolo na Slovensku zakúpených takmer 13 500[1] kusov. Najväčší záujem bol o čerpadlá typu vzduch-voda (11 555 kusov). Práve ich ponuku tento rok rozširuje japonská spoločnosť Panasonic o rady Aquarea K a L.

Aquarea K je vynikajúcim riešením pre novostavby. Aquarea L ponúka zasa možnosť jednoduchého pripojenia k existujúcim radiátorom, preto je vhodná do rekonštruovaných rodinných domov. Oba rady ponúkajú účinnosť, komfort, krásny dizajn a množstvo pokročilých funkcií. Šedá antracitová farba vonkajších jednotiek a moderný dizajn skvele zapadajú do akéhokoľvek exteriéru a vizuálne ho nijak nenarušujú. Kompaktné spracovanie, ľahká konštrukcia a menšie priestorové požiadavky na umiestnenie uľahčujú inštaláciu, prevádzku aj prípadnú údržbu.

Rozmery a pôdorys sú porovnateľné s bežnými domácimi spotrebičmi a uľahčujú tak inštaláciu do kuchyne, kúpeľne, práčovne alebo podobnej miestnosti. Vnútorná jednotka v prémiovej bielej farbe má zabudovaný nerezový zásobník na TÚV s objemom 185 litrov. Navrhnutá bola tak, aby ľahko zapadla do interiéru domácnosti. Zásobník na vodu je vďaka technológii U-Vacua špičkovo izolovaný. Tieto izolačné panely ponúkajú až 19-násobne vyšší izolačný výkon ako penový polystyrén, takže systém udržuje teplo dlhšie a vodu stačí ohrievať menej krát za deň, čo prináša  úsporu energie.

Cena, úspora a dotácie

Ak sa rozhodnete nainštalovať čerpadlo s výkonom v rozmedzí 3–9 kW do rodinného domu a súčasťou zákazky bude kompletná montáž aj nádrž na TÚV, počítajte s investíciou v rozmedzí 6 250 – 10 500 eur. „Sezónna účinnosť tepelných čerpadiel sa v našich podmienkach pohybuje okolo 180 –200 %. V porovnaní s vykurovaním plynovým kotlom tak ušetríte až dve tretiny nákladov,“ prezrádza Marek Hvozdík, hlavný zástupca spoločnosti Panasonic na Slovensku.

Návratnosť investícií urýchľujú aj dotácie. Na Slovensku je možné čerpať prostriedky  na nákup tepelných čerpadiel z programov Obnov dom a Zelená domácnostiam.  „Od 6.septembra bude vyhlásená už 4. výzva programu Obnov dom, ktorá bude otvorená pre 10 000 záujemcov. Pri úspore 30-60 percent primárnej môže maximálna výška príspevku dosiahnuť 15 tisíc eur, ak dosiahnete úsporu energie o viac ako 60 percent môžete získať dotáciu až 19 tisíc eur,“ hovorí Marek Hvozdík.

 

Jednoduchá obsluha a servis

Nové diaľkové ovládanie ponúka optimalizované používateľské rozhranie a vylepšené funkcie. Medzi ne patrí napríklad duálny systém ovládačov pre nezávislé ovládanie dvoch zón v rámci domácnosti.

Tepelné čerpadlá Aquarea K a L je tiež možné pohodlne ovládať aj vďaka riadiacemu systému AC Smart Cloud. Ten umožňuje diaľkové ovládanie prostredníctvom smartfónu alebo tabletu a ponúka celý rad funkcií vykurovania a chladenia. Patrí medzi ne časovač, nočný režim, automatický reštart pri výpadku prúdu, možnosti napojenia na systém smart home a predovšetkým sledovanie spotreby energie.

Okrem toho môžu byť čerpadlá pripojené k službe AC Service Cloud. Tá umožňuje technikom servisnej spoločnosti vzdialene pristupovať k tepelným čerpadlám, nastavovať fungovanie jednotiek, prípadne vykonávať vzdialenú údržbu alebo diagnostiku porúch. Vďaka tomu aj šetriť náklady klientom, pretože vzdialene spravujú čerpadlo tak, aby fungovalo maximálne efektívne a ekonomicky.

Výhody nových tepelných čerpadiel Aquarea K a L

Nové tepelné čerpadlá ponúkajú vysoký výkon pre každý domov, pracujú bez ohľadu na klimatické podmienky a ich činnosť neovplyvňujú ani nízke vonkajšie teploty. Kompresor pracuje až do vonkajšej teploty -25 °C. Predstavujú energeticky úsporné zariadenia (trieda A+++), ktoré sú zároveň veľmi tiché. Pri prevádzke neprekročí hladina hluku 56 decibelov, čo možno prirovnať k tichému šepotu alebo zvuku slabého dažďa.

Čerpadlá Panasonic Aquarea K, vhodné pre novostavby, využívajú ekologické chladivo R32, zaisťuje výstupnú teplotu vody 60 °C až -10 °C a sú k dispozícii v radoch High Performance a T-CAP pre extrémne chladné podmienky. Verzia T-CAP dokáže fungovať aj pri mrazivých teplotách -28 °C a  na udržanie svojho výkonu nepotrebuje spúšťať záložný elektrický zdroj ani pri vonkajšej teplote -20 °C.

Panasonic Aquarea L je zase ideálne riešenie pre rekonštruované domy s pôvodným systémom radiátorov. Využíva prírodné chladivo R290 a zaisťuje výstupnú teploty vody 75 °C  až -10 °C.

Pre viac informácií o produktoch a službách Panasonic v oblasti kúrenia a chladenia kliknite TU.

[1] https://www.ehpa.org/wp-content/uploads/2023/06/EHPA_market_report_2023_sample-chapter_Slovakia.pdf