LOMAX & Co s.r.o.
Plášť domu prechádza kvôli poveternostným vplyvom každodennou zaťažkávacou skúškou z hľadiska odolnosti. Aby nedochádzalo k opotrebovaniu jednotlivých častí či k ich poškodeniu, treba sa o ne pravidelne starať. V niektorých prípadoch táto povinnosť odpadá, o to dôležitejšie je však venovať pozornosť niektorým detailom už pri nákupe daného vybavenia. Na čo si dať pozor pri výbere garážovej brány, strešnej krytiny či vchodových dverí sa dozviete v nasledujúcom článku.
Olupovaniu garážových brán zabráni hrubá fólia
Zub času sa môže na garážovej bráne podpísať najmä na farebných či špecificky vzorovaných fóliách, ktoré sa po čase môžu začať olupovať. Podľa Petra Přichystala zo spoločnosti Lomax, ktorá je tuzemským lídrom v produkcii brán, sa však tento problém týka iba nekvalitných výrobkov. „Niektorí výrobcovia sa snažia ušetriť a kupujú už hotové panely, ktoré pri výrobe len narežú. Fólia na nich je však príliš tenká a postupom času sa môže začať olupovať. Urýchliť to môžu aj poveternostné podmienky, napríklad orientácia garáže na južnú stranu,“ uviedol.
Podľa neho sa tak pri nákupe brány oplatí investovať do kvality. Hoci nekvalitná fólia nemá na funkciu garážovej brány priamy vplyv, z dizajnového hľadiska asi nikoho neočarí. Tento problém možno odstrániť len výmenou celého panelu. Oprava však môže stáť toľko, ako nová brána. „Za 25 rokov našej praxe sme sa vďaka vlastnej výrobe s týmto problémom nestretli, u iných subjektov je to však pomerne bežný jav, a to aj v prípade takmer nových domov. Garážové brány sú dlhodobou investíciou, preto by sa nemalo stávať, že sa z nich fólia po pár rokoch používania odlúpne,“ doplnil Přichystal.
Ploché strechy
Najexponovanejšia časť voči poveternostným vplyvom z celého plášťa stavby je strecha. Jej opotrebovanie závisí od mnohých faktorov, napríklad od sklonu. Väčšiemu náporu najmä slnka, a teda väčšiemu riziku opotrebovania sú vystavené ploché strechy, a to sa môže prejaviť najmä pri hydroizolačných vrstvách. Tie by mali byť pokryté napríklad štrkom.
Pri šikmých strechách hrá významnú úlohu voľba materiálu, z ktorého je vyrobená krytina. Napríklad pri drevených šindľoch platia podobné pravidlá ako pri iných výrobkoch z dreva – dôležitá je pravidelná údržba. Tou je v prvom rade impregnácia strechy a tiež jej pravidelné natieranie, ktoré by mal používateľ robiť raz za 5 rokov. V takom prípade môže byť jej životnosť aj 50 rokov. Problém s opotrebením sa však môže týkať aj striech s najodolnejšími, teda pálenými či betónovými krytinami, najmä v prípade príliš tenkého plechu či ochrannej zinkovej vrstvy. Keď má hmotnosť 200 – 250 g/m2, dochádza k zníženiu dlhodobej ochrany proti korózii. Pri novej streche je dôležité nepodceniť ani tieto zdanlivé detaily.
Pozor na praskliny
Pri fasáde môžu byť jednou z najproblematickejších záležitostí praskliny. Vznikajú väčšinou z dvoch dôvodov. Prvým sú takzvané stabilizované praskliny, ktoré nemajú na samotnú stavbu výraznejší vplyv a možno ich odstrániť väčšinou svojpomocne, napríklad tmelom. Ich veľkosť býva do dvoch milimetrov. Väčší problém predstavujú praskliny statického pôvodu, ktoré sú často väčšie. Ich odstránenie by však mal riešiť statik, ideálne hneď. Tento typ trhlín vzniká najmä pôsobením vonkajších vplyvov, napríklad v súvislosti s výkopovými prácami v blízkosti stavby, poruchou zeminy pod základmi či haváriou (napr. náraz vozidla či výbuch plynu) v blízkosti fasády.
Netreba podceniť ani riasy, machy či plesne, ktorým sa darí najmä na miestach s dostatočnou vlhkosťou a v závetrí. Najčastejšie sa objavujú na fasádach domov smerujúcich na sever, možno ich však eliminovať špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami. Pri fasáde platí aj pravidlo, že čím tmavší je jej odtieň, tým viac na ňu pôsobí najmä slnečné žiarenie, čo sa nakoniec prejaví rýchlejším blednutím farby.
Na dvere hliník
Najfrekventovanejším miestom celého domu bývajú vchodové dvere. Frekvencia používania sa tak môže prejaviť aj na ich opotrebení. Na slovenskom trhu v súčasnosti stále dominujú plastové dvere, spravidla raz do roka je však potrebné ich nastaviť. Ďalším úskalím môže byť farebná nestálosť ovplyvnená UV žiarením. To sa podpíše na zmene farby dverí, pretože sa nedajú prelakovať.
Pri drevených vchodových dverí táto možnosť síce je, problém však predstavuje skutočnosť, že drevo neustále pracuje. To sa vo finále môže podpísať na horších tepelno-izolačných vlastnostiach vplyvom vznikajúcich medzier. Drevo z masívu zároveň nemá rado vlhkosť ani prudké slnko, čo sa časom opäť môže prejaviť na opotrebení. „Vhodným riešením je v tomto smere použitie hliníkových dverí, ktoré eliminujú limity z hľadiska opotrebenia pri plastových i drevených variantoch. Hodia sa preto aj na extrémne frekventované miesta a maximálne spĺňajú parametre dlhodobej investície,“ povedal Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.
Údržba plastových okien
V súčasnosti najpopulárnejšie riešenie medzi oknami predstavuje ich plastový variant, najmä vďaka v podstate nulovej nutnosti údržby. Ani v tomto prípade však nie je dobré ju úplne podceňovať, a to už od samotnej inštalácie okien, keď je potrebné umyť najmä ich vonkajší rám. V opačnom prípade bude inak slnko doslova zapekať do plastu všemožné nečistoty z okolia. O to náročnejšie potom bude ich odstránenie, pri ktorom by sa nikdy nemali používať prípravky s veľkými časticami, drsné špongie na umývanie či drôtenky.
Pravidelnou údržbou by malo ideálne raz ročne prejsť aj nastavenie okna, tesnenia, kovania či odtokovej drážky. Pri menej kvalitných výrobkoch môže dôjsť k poškodeniu povrchovej farebnej fólie. V takom prípade sa odporúča namiesto náteru, ktorý nemusí k povrchu dobre priľnúť, jej výmena.