V roku 2023 sa výrobca MBCC Group začlenil do celosvetovej rodiny Sika. Obe značky sa dlhodobo venujú vývoju a produkcii stavebnej chémie a stavebných materiálov. Spojením dvoch silných značiek sa vytvoril priestor na výmenu skúseností, čo prispeje k ďalším inováciám a k rozšíreniu sortimentu určeného pre konečných spotrebiteľov.
Spoločne tak poskytujeme silnejšie a širšie riešenia, ktoré spájajú to najlepšie z oboch spoločností a spĺňajú prakticky všetky potreby zákazníkov od základov až po strechu. Zákazník získava rozšírený servis a všetky produkty z jednej ruky. Systémy sú prepojené tak, aby boli vzájomne kompatibilné a dlhodobo funkčné, z čoho plynie následne aj dlhšia životnosť stavebných úprav. Spoločnou ambíciou je byť šampiónom v oblasti udržateľnosti a inovácií a definovať mestá budúcnosti prostredníctvom uplatňovania špičkových technológií.
Priestor na uplatnenie týchto princípov vidíme aj v obnove bytových domov. Bežne sú k dispozícii riešenia pre komplexnú obnovu neobnovených stavieb, ale čoraz častejšie sa stretávame aj s požiadavkami na opravy už obnovených stavieb. Práve na základe dopytov na opravy obnovených stavieb sme pripravili prezentáciu systémových riešení, ktoré zabezpečia vylepšené parametre alebo prispejú k ochrane a oprave už aplikovaných systémov.
Aj najlepšie systémové riešenie je závislé na správnom zhotovení
Základné požiadavky na stavby sú zadefinované tak, aby mohli dlhodobo plniť funkciu, na ktorú boli navrhnuté. Medzi základné požiadavky na stavby patrí: mechanická odolnosť a stabilita, bezpečnosť v prípade požiaru, hygiena, zdravie a životné prostredie, bezpečnosť a prístupnosť pri používaní, ochrana proti hluku, energetická hospodárnosť a udržiavanie tepla a trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov. Základné stavby určené na bývanie sú bytové domy. Práve na tieto stavby sa budeme v tejto prezentácii zameriavať. V prípade starších bytových domov bolo nutné tieto domy obnoviť, pretože viaceré prvky týchto stavieb boli na pokraji svojej životnosti. Správnou obnovou sa životnosť predĺžila. Čo však v prípade, keď sa zvolí nesprávna obnova alebo sú práce nesprávne zhotovené? Životnosť môže v týchto prípadoch po krátkom čase opätovne klesať a ak nepríde k náprave hrozí v niektorých prípadoch až havarijný stav a následný výrazný pokles životnosti. Práve v týchto prípadoch je nutné už na začiatku procesu degradácie definovať chybné miesto a čo najskôr naplánovať jeho opravu alebo výmenu. Pokiaľ sa tento proces opravy odkladá, stavebné práce sa zväčša predražia a skomplikujú.
Posúdenie stavu a návrh riešenia
Obyvatelia bytových domov nemajú vo väčšine prípadov dostatočné skúsenosti na posúdenie rizika spojeného s nesprávnym návrhom stavebnej úpravy alebo s jej nekvalitou. Je preto viac ako dôležité komunikovať so správcovskou spoločnosťou alebo s vybraným odborníkom, ktorý dokáže relevantne posúdiť aktuálny stav, stav prípadného poškodenia a v prípade poškodenia určiť nutnosť a spôsob opravy. Spoločnosť Sika je pripravená podať v tomto procese pomocnú ruku. Dlhodobé skúsenosti s obnovou bytových domov nám pomáhajú vo väčšine prípadov aj bez deštrukčných metód stanoviť spôsob opravy a jej nutnosť. V niektorých prípadoch je žiaľ nutné urobiť sondy a až na základe ich posúdenia sa stanoví ďalší postup. Obhliadka stavby a vyhodnotenie je bezplatné. Výhodou je, že máme k dispozícii okrem skúseností aj zoznam projektantov a realizačných spoločností, ktorí sú v tomto procese nápomocní a bez ich vstupu by náprava nebola možná.
Najčastejšie prípady potreby obnovy už obnovených domov
Najčastejšie prípady, kedy sa stretávame s požiadavkou na obnovu už obnovených domov sú: zariasená fasáda, zdvojené zateplenie a stabilizácia uvoľneného zatepľovacieho systému, sanácia trhlín na fasáde alebo na zatepľovacom systéme, plesne v interiéri, zatečené balkóny, lodžie, terasy a soklové oblasti, zatekanie do suterénu, zatekanie strechy alebo obnova po skončení životnosti. Pre všetky tieto uvedené prípady má spoločnosť Sika overené riešenia.
Riasy na fasáde
Riasy na fasáde sú fenomén dnešnej doby. Bohužiaľ, trvalá ochrana pred riasami neexistuje! Zatepľovacím systémom vytvárame studený povrch, na ktorom sa udržuje vlhkosť dlhšiu dobu a tak sa vytvára živná pôda pre rôzne mikroorganizmy. Paradox je, že čím máme stavbu lepšie zateplenú, tým studenší povrch vytvárame a tým je náchylnejší na vznik rias. Dobrou správou je, že stavebnými úpravami a vhodnými materiálmi je možné usídlenie rias na fasáde oddialiť. Na tento účel je možné využiť systémové riešenia PCI. V prípade zariasenia, ktoré sa na stene už nachádza, máme odskúšaný a registrovaný biocídny čistič PCI Multitop FC, ktorým fasádu očistíme a zbavíme rias a znečistenia. Po odstránení rias odporúčame aplikovať ako dodatočnú ochranu fasádnu farbu so širokospektrálnym biocídom s riadeným uvoľňovaním PCI Multitop NoBio. Fasáda tak získa opätovne nový vzhľad. Potreba pravidelnej údržby a čistenia je zakotvená v norme STN 73 2901. Táto norma predpisuje pravidelnú kontrolu a údržbu povrchu fasády. Pokiaľ je povrch zariasený alebo ušpinený je potrebné ho očistiť. Nie je možné sa spoliehať len na samočistiacu schopnosť omietky. Pravidelnú údržbu je vhodné zaradiť do plánovaných investícií. Po aplikácii fasádnej farby PCI Multitop NoBio je údržba a čistenie oveľa jednoduchšie ako bez nej. V prípade použitia omietky PCI Multiputz NoBio Z alebo fasádnej farby PCI Multitop NoBio Z sa interval údržby predlžuje na maximum.
Zdvojené zateplenie a stabilizácia uvoľneného zatepľovacieho systému
V prípade, že sa zatepľovací systém aplikoval v počiatkoch obnovy bytových domov, sa stretávame s dopytom na dodatočné zateplenie bytového domu. V minulosti sa bežne používali hrúbky tepelného izolantu od 5 cm do 10 cm. V prípade tejto požiadavky je k dispozícii zatepľovací systém PCI MultiTherm Fix, ktorým vieme zhotoviť zdvojené zateplenie. Pred zdvojením je potrebné povrch pôvodného zatepľovacieho systému náležite pripraviť a zvoliť správny spôsob stabilizácie celého systému a jeho dodatočné kotvenie na podklad. Na tento účel využívame služby externých statikov, ktorí dokážu v spolupráci s našou spoločnosťou navrhnúť stabilizačné kotvenie pre väčšinu prípadov, s ktorými sa stretávame. V návrhu musí byť spracovaný realizačný projekt. Pre projektanta vieme pripraviť všetky podklady na to, aby sa dané riešenie dalo bez problémov navrhnúť a následne aj zrealizovať.
Sanácia trhlín na fasáde alebo na zatepľovacom systéme
Trhliny sú vždy výsledkom poruchy a nesmú sa na fasáde nachádzať. Cez trhliny vniká do podkladných vrstiev voda, ktorá spúšťa následný proces degradácie. Ak sa už trhliny na fasáde objavia, je nutné urýchlene pristúpiť k sanácii. Pri návrhu sanačných opatrení je potrebné zistiť či sú trhliny statické alebo dynamické. Ak sú trhliny dynamického charakteru je bezpodmienečne nutné ich zastabilizovanie. Potom je možné pristúpiť k úprave, ktorou vystužíme narušené miesto a následne sa aplikuje nová povrchová úprava, napr. tenkovrstvová omietka PCI Multiputz NoBio Z. Vystuženie plochy pred nanesením tenkovrstvovej omietky sa realizuje bezcementovou stierkovou hmotou PCI Multicret Superflex s vložením armovacej tkaniny s gramážou min. 160 g/m2. Táto certifikovaná kombinácia zabezpečí pružnú vrstvu, ktorá odoláva prípadným pnutiam a opätovnému vzniku trhlín. Výhodou je aj dodatočné zabezpečenie proti nárazom a či krupobitiu.
Plesne v interiéroch
Plesne v interiéroch súvisia vo väčšine prípadov s tepelnými mostami. Keď sa zateplenie stavby nesprávne naprojektuje alebo nevhodne zrealizuje, vznikajú tepelné mosty. Tepelný most je miesto, kadiaľ uniká teplo z interiéru do exteriéru, resp. opačne kadiaľ vniká chlad z exteriéru do interiéru. V prípade, že sa vplyvom tepelného mostu dlhodobo ochladzuje miesto v interiéri, vzniká rozdiel teplôt medzi povrchovou teplotou a teplotou v miestnosti. Na tomto mieste na základe fyzikálneho princípu začne kondenzovať vodná para a dané miesto vlhne. Tieto vlhké miesta sa stávajú živnou pôdou pre plesne a huby. Takéto prostredie vytvára toxíny a je potrebné čo najskôr daný problém riešiť. Riešením je overenie, či sa v danom mieste nachádza tepelný most a ak áno, tak je nutné toto miesto z exteriéru dodatočne zatepliť. Na daný účel využívame profesionálnu termokameru. Najlepšie v zimných mesiacoch, keď je rozdiel teploty medzi interiérom a exteriérom min. 20 °C. Meranie termokamerou je spoplatnené. V prípade použitia PCI riešení na odstránenie tepelných mostov je suma za meranie kompenzovaná alebo je možné urobiť meranie aj bezplatne.
Zatečené balkóny, lodžie, terasy a oblasti soklov
Bežne sa stretávame s tým, že po obnove balkónov, lodžií a terás tieto konštrukcie zatekajú. Zatekanie sa prejavuje v interiéri mokrými škvrnami alebo v exteriéri škvrnami na povrchových úpravách od vyzrážaných solí. Problémom vo väčšine prípadov je, že sa použili nesystémové, lacnejšie riešenia alebo sa systémové riešenie nesprávne zrealizovalo. V týchto prípadoch je nutná dôsledná diagnostika a zistenie, kde nastáva problém. V niektorých prípadoch stačí vytmelenie netesností a zaizolovanie vzniknutých škvŕn či premaľovanie povrchových úprav. V prípade, že bol výrazne porušený technologický postup, je v ojedinelých prípadoch nutné odstránenie všetkých vrstiev na nosnej konštrukcii a zhotovenie nového certifikovaného a odskúšaného systému nanovo. Naša spoločnosť má dlhodobé skúsenosti s balkónovými systémami a naše alternatívy pre všetky požiadavky, s ktorými sa na stavbách stretávame, zastrešuje systémový rad PCI Pecitherm. Je potrebné pamätať, že balkóny, lodžie a terasy sú najviac namáhané systémy z celej stavby a preto je potrebné im venovať patričnú pozornosť, tak pri výbere ako aj pri zhotovovaní. Rovnaké škvrny od solí ako na balkónoch je možné nájsť často aj v soklovej oblasti. Táto porucha sa často stáva, keď sa dostatočne nezabezpečí výstužná vrstva pred vnikaním vody do podkladu. Riešením je v tomto prípade prerušenie vzlínania a nanesenie hydroizolačnej stierky v soklovej časti s následným nanesením novej povrchovej úpravy.
Zatekanie do suterénu
Nová hydroizolácia suterénu zo strany exteriéru a znova do pivníc zateká! Bežná realita po nedôslednej obnove a hydroizolácii spodnej stavby. V prípade takého zatekania odporúčame vždy daný problém riešiť opätovne z exteriéru. To znamená odkopanie stavby, demontáž pôvodnej exteriérovej hydroizolácie alebo jej oprava a následné zasypanie výkopu. V prípade riešenia hydroizolácie spodnej stavby odporúčame riešiť aj tepelnoizolačné vlastnosti. Tepelné mosty, môžu byť spôsobené tiež zavlhnutím. Toto zavlhnutie nesúvisí s pretekaním vody cez hydroizoláciu, ale súvisí s kondenzáciou vodnej pary v interiéri vplyvom tepelných mostov. V prípade, že sa navrhuje hydroizolácia z exteriéru, preferujeme riešenia stierkovými hydroizoláciami na bitúmenovej báze. Tieto hydroizolácie sa jednoducho zhotovujú a pokiaľ sa správne zhotovia majú veľkú výhodu – nemajú žiadne spoje. Spoje ako napr. pri hydroizolačných pásoch sú vždy rizikové. Pri stierkach dané riziko odpadá. Jednoduchšie je aj riešenie detailov v rohoch pri základových doskách resp. pásoch. V prípade, že do suterénu zateká a stavbu už nie je možné z nejakého dôvodu odkopať z exteriéru, disponuje naša spoločnosť špeciálnymi hydroizoláciami určenými na negatívny tlak, ktoré je možné aplikovať aj z interiéru. Daná problematika hydroizolácií je veľmi náročná a preto odporúčame vždy kontaktovať nášho odborno-technického zástupcu.
Obnova plochých striech hydroizolačnými fóliami spoločnosti Sika
Na plochých strechách bytových domov sa stretávame s rôznymi druhmi pôvodných hydroizolácií. Najčastejšie sú to asfaltové pásy a lepenky, mPVC fólie a iné materiály, ktoré postupom času dosiahli svoju životnosť a je potrebné ich vymeniť a strechu zrekonštruovať tak, aby opäť plnila svoju tepelnoizolačnú a hydroizolačnú funkciu.
Pri výbere produktov na obnovu hydroizolácií striech je dôležité prihliadať na niekoľko vlastností použitých výrobkov. Kvalita, životnosť, spôsob zabudovania, zaťaženie na konštrukciu, vplyv na životné prostredie a v neposlednom rade je určite dôležitá aj cena. Veľmi obľúbené materiály strešných izolácii sú bez pochýb fólie vyrobené z mäkčeného PVC a fólie z flexibilných polyolefínov známe pod skratkou FPO.
PVC fólie z produktového radu Sikaplan G sú určené na mechanické kotvenie a vyrábajú sa v hrúbkach od 1,5 do 2,4 mm. Účinná hrúbka fólie má priamy vplyv na jej celkovú životnosť – predpokladaná životnosť fólie s hrúbkou 1,5 mm je 20-25 rokov, fólia s hrúbkou 2,0 mm dosahuje životnosť nad 30 rokov. Životnosť fólie však ovplyvňujú aj vonkajšie faktory: prostredie, kde sa strecha nachádza a v neposlednom rade aj údržba.
V dnešnej dobe je vhodné sa sústrediť aj na dopad stavieb na životné prostredie a preto pokiaľ to umožňuje konštrukcia budovy je skvelou voľbou pri rekonštrukcii vegetačná strecha. Vďaka vegetačnej streche sa výrazne predĺžuje životnosť hydroizolácie, vytvorí sa skvelý tepelný a zvukový izolant, vytvorí sa vodozádržná plocha pre dažďovú vodu a vznikne nemalý priestor na výsadbu zelene, ktorá je pre čistenie ovzdušia nevyhnutná. Pre takýto druh plochej strechy je k dispozícii hydroizolácia Sikaplan SgmA alebo Sikaplan U. Tieto fólie sa vyrábajú v hrúbkach 1,5 až 2,0 mm a vďaka svojim vlastnostiam sú trvalo odolné proti mikroorganizmom a prerastaniu koreňov. Sú testované normovým testom FLL.
Druhým významným produktom v obnove strešnej hydroizolácie sú fólie vyrobené z flexibilného polyolefínu (FPO). Produkt sa vyznačuje dlhou životnosťou, trvalou UV stabilitou a skvelou mechanickou odolnosťou. Životnosť fólie Sarnafil TS 77 určenej na mechanicky kotvený systém v hrúbkach od 1,2 do 2,0 mm, sa v závislosti od hrúbky pohybuje od 40-50 rokov. Tak ako pri PVC fólii aj v prípade FPO fólii má hrúbka materiálu vplyv na jeho celkovú životnosť. FPO materiál navyše neobsahuje zmäkčovadlá, ktoré by sa počas doby jeho životnosti uvoľňovali a spôsobovali tak jeho degradáciu. Spoločnosť Sika ponúka FPO fóliu vhodnú aj do vegetačných a zaťažovaných striech a to Sarnafil TG 66 v hrúbkach od 1,5 do 2,0 mm. Obnova hydroizolácií na strechách fóliami z FPO materiálu je skvelou voľbou, pokiaľ vsádzame na dlhú životnosť a vysokoodolný materiál, ktorý sa na streche nebude prehrievať.
Záver
Pri obnove obnovených domov je viac ako v iných prípadoch dôležité zamerať sa na výber kvalitných stavebných systémových riešení, ktoré sa prenesú do kvalitne zhotoveného realizačného projektu. Následne je potrebné sa zamerať na výber kvalitnej a licencovanej realizačnej spoločnosti, spoločne s kvalitným stavebným dozorom. Všetky tieto prvky a subjekty zabezpečia spolu dlhodobo funkčné riešenie. Pri realizácii je veľmi dôležité dodržiavanie realizačnej projektovej dokumentácie, údajov uvedených v technických listoch a vo všeobecne platných technologických postupoch a plánovanie prác s ohľadom na vhodné počasie. Len tak je možné zabezpečiť kvalitu a dlhú životnosť stavebných prác bez nutnosti opakovaných opráv, ktoré finančne zaťažujú vlastníkov. Je dôležité si uvedomiť, že cena zväčša v tomto prípade reflektuje aj kvalitu. Preto by nemala byť cena rozhodujúcim faktorom pre výber. Skôr by sme sa mali zamerať na skúsenosti, trvácnosť, životnosť a záruky.
Spoločnosť Sika pri výrobe svojich produktov dbá na ich vplyv na životné prostredie a preto spĺňajú požiadavky LEED certifikácie, IBU Environmental Product Declaration (EPD) a podmienky Európskej chemickej legislatívy – REACH (Registration, Evaluation, Authorisation of Chemicals).