Obnova budov má potenciál priniesť nielen výrazné energetické úspory, ale aj nové pracovné miesta a  stimulovať rast stavebného sektora naprieč regiónmi.

Takmer dve tretiny rodinných a viac ako tretina bytových domov potrebuje obnovu. V prípade verejných budov dosahuje tento podiel až 75 %. Zdôraznil na utorňajšom podujatí Týždňa zelených budov 2024 predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) Pavol Kukura,

Mnohé budovy na Slovensku potrebujú obnovu, pretože sú energeticky neefektívne a zbytočne zaťažujú rozpočty domácností́ aj inštitúcií vysokými účtami za energie. „Komplexná obnova budov by mohla priniesť až 70 % úsporu energií. Obnova budov určených na bývanie by mohla zároveň znížiť celkovú spotrebu energie v Slovenskej republike o takmer 15 %,“ skonštatoval Pavol Kukura. Obnova budov má pritom podľa neho potenciál priniesť nielen výrazné úspory, ale aj nové pracovné miesta a tiež stimulovať rast stavebného sektora naprieč regiónmi.

Renovovať je potrebné rozumne

Aké riešenia ponúka stavebný sektor pre udržateľnú obnovu budov? Na čo sa zamerať ak ide o historické alebo verejné budovy? Aj o tom hovorili odborníci v rámci diskusie o nízkouhlíkových produktoch a udržateľných energetických riešeniach, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu. Nechýbali ukážky a prípadové štúdie o využívaní recyklovaného hliníka na historických budovách, ukážky využitia recyklovaného textilu v stavebníctve, hovorilo sa aj o osvetlení a jeho uhlíkovej stope, využívaní geotermálnej energie a garantovaných energetických službách vo verejných budovách.

„Potrebujeme realizovať konkrétne riešenia a presadzovať efektívny prístup k udržateľnej architektúre a výstavbe. Preto sa počas Týždňa zelených budov 2024 venujeme mimoriadne aktuálnym témam ako sú nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie, využitie dreva, prefabrikovaných prvkov ale aj vyšší stupeň modularity vo výstavbe,“  uzavrel Pavol Kukura.

Týždeň zelených budov 2024

Séria rôznorodých podujatí o udržateľnej výstavbe sa koná každoročne posledné dva septembrové týždne. Nad tohtoročným Týždňom zelených budov prevzal záštitu veľvyslanec Rakúskej republiky na Slovensku Johannes Wimmer. Ide už o 14. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.

Týždeň zelených budov 2024 organizuje SKGBC s podporou dvoch generálnych partnerov:  Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi Týždňa sú Envirotex, JTRE, Veolia Energia Slovensko, YIT Slovakia a tiež Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Partnermi jednotlivých podujatí sú spoločnosti DNA Slovakia, Hydro Building Systems, KOOR, LIKO-S, Rehau Industries, Saint-Gobain Slovensko, SIPEUROPE, Wienerberger a ZG Lighting Slovakia.

Týždeň zelených budov využíva SKGBC na aktívnu a efektívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, a to najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.