Spoločnosť Siemens Smart Infrastructure priniesla v závere minulého roka na trh prvé produkty nového radu bezdrôtových inteligentných termostatov. Jedná sa o bezdrôtový inteligentný termostat RDS110.R a inteligentný prijímač RCR114.1. Spoločne tvoria možné riešenia prinášajúce pohodu a komfort do rodinných domov, bytov a menších komerčných budov. Výhodou bezdrôtového riešenia je jednoduchá inštalácia, najmä pri modernizácii starších budov, pretože nie sú potrebné žiadne komunikačné káble. Použitý protokol bezdrôtovej komunikácie Thread je známy svojou spoľahlivosťou, bezpečnosťou a schopnosťou podporovať nízkoenergetické zariadenia.

Inteligentný termostat RDS110.R vyzerá podobne ako jeho predchodcovia, RDS110 a RDS120, i keď existuje aj niekoľko výrazných rozdielov. Medzi hlavné určite patria: geotermické oplotenie a schopnosť komunikovať po BACnete.

Inteligentný prijímač RCR114.1 môže fungovať ako bezdrôtové relé na ovládanie vykurovacích systémov ako sú kotly, podlahové a elektrické vykurovanie. Alternatívne sa môže použiť ako opakovač na rozšírenie dosahu bezdrôtovej komunikácie.

Tretí produkt, inteligentný pohon ventila SSA911.01TH slúži na ovládanie radiátorových ventilov.

Aktualizovaná mobilná aplikácia Siemens Smart Thermostat RDS pre smartfóny je už k dispozícii. Kľúčovou funkciou, ktorá bola pridaná, je úplne nové geo-oplotenie, špeciálne pre RDS110.R: nastavením virtuálneho plotu okolo domu („geofence“), kde je umiestnený termostat, môže užívateľ povoliť lokálne vykurovanie. Keď užívateľ vstúpi do geoplotu, režim prevádzky na termostate sa zmení na režim „komfort“. Len čo používateľ opustí oplotenie, zmení sa režim na „neobsadené“. Táto funkcia umožňuje skutočne prispôsobiť úroveň pohodlia potrebám používateľa, pretože termostat priamo reaguje na skutočné pohyby používateľa.

Ďalšie informácie o produktoch nájdete na stránke

www.siemens.sk/technologie-budov

Ing. Eduard ŽLNAY

Siemens s. r. o.