Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Obnova bytového domu, najmä ak sa plánuje jeho rozsiahla modernizácia, sa väčšinou nezaobíde bez dodatočného financovania. Majitelia bytov, ktorí plánujú zlepšiť svoje bývanie, však chcú mať istotu, že náklady na úver nepresiahnu únosnú mieru a zostanú dlhodobo stabilné. Prvá stavebná sporiteľňa pre klientov pripravila novinky vo fixácii úrokových sadzieb, ktoré ešte lepšie pomôžu prispôsobiť úver potrebám ľudí pri zlepšovaní ich bývania.

Najmä v časoch rastúcej inflácie a úrokových sadzieb majú ľudia stále väčší záujem o to, aby ich pri financovaní obnovy bytového domu nečakali nepríjemné prekvapenia v podobe rastúcich splátok. Ekonomické výkyvy môžu nepríjemne zahýbať nákladmi, čo v konečnom dôsledku môže samotnú rekonštrukciu predražiť a výhoda, napríklad z úspory energií, sa tak zníži. Prvá stavebná sporiteľňa pre klientov pripravila nové druhy fixácií úrokových sadzieb, vďaka ktorým majitelia bytov získajú istotu nemennosti splátky na dlhšiu dobu. Samotné plánovanie rekonštrukcie sa tak výrazne uľahčí.

Flexibilné možnosti

K doterajším možnostiam fixácie pribudli ďalšie dve – na 10 a 15 rokov. „Fixácia úrokovej sadzby na dlhšie obdobie dáva majiteľom bytov možnosť lepšie si naplánovať projekt rekonštrukcie po finančnej stránke. Majú istotu, že počas tohto obdobia sa im nebude meniť výška splátky. Rozšírením možností sme zároveň umožnili majiteľom bytov, ktorí plánujú obnovu, väčšiu možnosť voľby. Každý bytový dom si tak môže flexibilne zvoliť také podmienky, ktoré im aktuálne najviac vyhovujú,“ vysvetľuje produktová manažérka PSS Eva Michalcová. V súčasnosti je tak možné vybrať si fixáciu úrokovej sadzby úveru na 5, 10, 15 rokov, alebo aj na celú dobu splatnosti úveru, čiže až na 30 rokov.

Prvá stavebná sporiteľňa vie poskytnúť úver na obnovu bytového domu až na 100 % požadovaných investícií bez potreby vlastných zdrojov, a ak by sa vlastníci rozhodli úver splácať rýchlejšie, môžu tak urobiť kedykoľvek bez sankcií a poplatkov.

Takisto umožňuje refinancovanie starších úverov na obnovu bytových domov z iných bánk za zvýhodnenú úrokovú sadzbu. V prospech financovania prostredníctvom stavebného sporenia však hovorí aj fakt, že spoločenstvá vlastníkov bytov môžu získať nárok na štátnu prémiu raz za rok, a to na každé štyri byty v bytovom dome.

Energetická efektivita

Veľkou motiváciou, prečo majitelia bytov uvažujú nad rozsiahlou rekonštrukciou bytových domov je najmä zvyšovanie ich energetickej efektivity. Väčšina bytových domov na Slovensku bola postavená pred desiatkami rokov, kedy táto téma nebola považovaná za tak dôležitú ako dnes. Ani staršie bytové domy však nemusia byť na odpis. Po dôkladnej obnove môžu svojim obyvateľom ponúknuť kvalitné bývanie hodné 21. storočia. Za uplynulé polstoročie sa zvýšili nároky na tepelnú odolnosť obalových konštrukcií budov a energetickú efektivitu budov, až po súčasné požiadavky takmer nulovej spotreby energie. Trendom sú dokonca alternatívne zdroje, ako napríklad fotovoltické panely alebo tepelné čerpadlá. Ak chcú obyvatelia staršieho bytového domu bývať moderne, bezpečne a energeticky efektívne, modernizácii domu sa nevyhnú. V opačnom prípade doslova vypúšťajú peniaze hore komínom. Bývanie v nezrekonštruovanom a nezateplenom bytovom dome sa už onedlho môže stať finančne veľmi náročné. Úspora nákladov po rozumnej obnove nie je iba kozmetická, ale energetická efektívnosť sa nezriedka zlepší o desiatky percent. Bytové domy postavené v druhej polovici minulého storočia môžu tak bez problémov slúžiť svojim obyvateľom aj naďalej bez toho, aby predstavovali vysokú záťaž pre ich peňaženky.

Kde začať?

Ak sa obyvatelia domu rozhodnú pustiť sa do jeho rekonštrukcie, je dobré, ak k nej pristúpia komplexne. Pri plánovaní je potrebné pozrieť sa na poruchy obvodového plášťa a vysunutých konštrukcií či odstrániť zatekanie. Pozornosť však treba zamerať aj na rozvody tepla a vody, ktoré po rokoch už spravidla nie sú v dobrej kondícii. Pri plánovaní netreba nič nechávať na náhodu. S ideálnym rozložením investície pomôže špecializovaný softvér. „Už od roku 2004 poskytujeme možnosť bezplatného auditu energetickej náročnosti bytových domov postavených do roku 1990 vrátane kalkulácie predpokladaných nákladov na obnovu pomocou špeciálneho softvéru, ktorý vyvinul odborný tím na Stavebnej fakulte STU,“ vysvetľuje vedúci odboru komunikácie PSS Jozef Plško. Softvér vyhodnocuje parametre, ktorým je potrebné venovať pozornosť pri obnove bytového domu. Záujemca tak získa jasnú a presnú predstavu o nákladoch spojených s obnovou, o možnostiach financovania aj o návratnosti investície.

Ak sa k obnove bytového domu pristupuje zodpovedne, jeho životnosť sa predĺži a bývanie v ňom bude bezpečnejšie a komfortnejšie. Majitelia bytov nielen ušetria financie za energie, ale zvýši sa im kvalita bývania a hodnota samotných bytov. Každá obnovená bytovka totiž naberá na cene a pri prípadnom predaji bytu má jeho vlastník lepšiu východiskovú pozíciu. „V PSS máme s financovaním obnovy bytových domov dlhoročné skúsenosti. Vďaka nim vieme bytovým domom a ich obyvateľom poskytnúť poradenstvo, financovanie a podmienky tak, aby sa ich cesta za kvalitnejším bývaním naplnila,“ hovorí Jozef Plško.