Javorina minulý rok úspešne expandovala na český trh, kde si značka postupne upevňuje svoju pozíciu. Showroom v Prahe sa teší vysokej návštevnosti a predaje rastú od vstupu na trh medziročne o 50%. Už teraz sa otvorene hovorí aj o novom showroome v Brne. Značka ale nezaháľa ani vo výrobe a predstavuje, v roku 2019, už druhú sériu noviniek. Za nimi stoja opäť veľké mená československého dizajnu.

Javorina oficiálne predstavila pár stoličiek a kolekciu stolíkov a stolov XX. Aj teraz mali dizajnéri v zadaní to, aby produkty odrážali hodnoty Javoriny a podporovali správne vnímanie značky. „Máme radi nadčasový dizajn, uznávame iba prvotriedne materiály  a tvrdo pracujeme na tom, aby sme ostali na špičke remeselnej zručnosti. Kľúčovými prvkami noviniek sú nádherne navrhnuté detaily,  ktoré nedokáže urobiť hocikto, ale Javorina áno,“ konštatujte Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina.

„Všetky aktuálne novinky sú charakteristické náročným 3D spracovaním masívneho dreva. Je to cesta,  ktorou sa uberáme už niekoľko rokov a ktorou sa chceme odlíšiť od stále dokonalejších imitácií  plošnými  aglomerovanými  výrobkami,“ približuje Leo Čellár, hlavný dizajnér Javoriny. Novinky už stihli získať ocenenie Cena Designbloku 2019 v kategórii Najlepšia kolekcia výrobcu.

Neopozeraný dizajn

LOPA

Výrobné družstvo Javorina nadviazalo na úspešnú spoluprácu s dizajnérskou dvojicou Štúdia Vrtiška · Žák. Výsledkom sú vizuálne pútavé, charakteristické a nezameniteľné stoličky LOPA a TUBA. Jedálenská stolička LOPA zaujme pohodlným rámom a sedákom v tvare písmena O. Masívne drevo a overená konštrukcia jej dodávajú potrebnú pevnosť a odolnosť.

TUBA

Zaujímavosťou je, že vznikla prakticky náhodou. Dizajnéri Vrtiška a Žák sa chytili jedného konkrétneho detailu, z ktorého následne vznikol finálny návrh. „Stolička Lopa je na prvý pohľad možno štandardným výrobkom, no má  nádherne zvládnuté detaily operadla, masívneho sedáku a ich spojenia s nohami,“ hodnotí Leo Čellár, ktorý už niekoľko desiatok rokov dáva výrobkom Javorina ich jedinečnú identitu.

Kresielko TUBA pôsobí aj napriek pevnej konštrukcii subtílne a harmonicky. Remeselne opracovaný sedák z masívneho dreva ponúka veľkorysý priestor pre dlhé a pohodlné sedenie. masívneho dreva – čisté a krásne detaily zapustené do seba. V prípade stoličky LOPA dokonca úplne bez použitia skrutiek,“ vysvetľujú autori návrhov Roman Vrtiška a Vladimír Žák.

XX

XX je názov kolekcie stolov a stolíkov, navrhnutých úspešnou dizajnérkou Luciou Koldovou. Tá sa inšpirovala ľahkosťou sochárskej elegancie a novinky navrhla s viditeľným ženským citom pre formu. Kolekcia pozostáva z dvoch jedálenských stolov a dvoch konferenčných stolíkov, ktorých spojovacím motívom je pevná, masívna podnož v tvare písmena X a tenký stolový plát. „Kolekciu XX som sa snažila navrhnúť jemným, ženským, senzuálnym spôsobom. Javorinu vnímam ako elegantnú značku a tieto vlastnosti som chcela návrhom aj podčiarknuť. Decentným a elegantným krížikom som sa tak zapísala do bohatej histórie úspešnej slovenskej značky,“ uzatvára Lucie Koldová.

XX

JAVORINA