Okno je neoddeliteľnou súčasťou stavby či už ide o novostavbu, rekonštrukciu, bytový dom alebo administratívnu budovu. Vytvára funkčný, izolačný aj estetický prvok, ktorý musí spĺňať všetky technické normy a požiadavky. Tie sú pri každej stavbe rozdielne, preto okno vyberajte uvážlivo.

Aj keď väčšina okien pôsobí na prvý pohľad rovnako, pri kúpe je dôležité zohľadniť niekoľko zásadných požiadaviek, ktoré sú pri každej stavbe rozdielne.  Životnosť okien je minimálne 30 rokov, počas ktorých sú denne aktívne používané. Je preto samozrejmé, že počas tak dlhej doby budú potrebovať aj  priebežný servis. Dôležité je teda vedieť, od koho okná kupujete, pretože ich kúpou a montážou sa celý proces nekončí. Na čo sa  sústrediť?

Okno je investícia, ktorá musí poslúžiť desiatky rokov

Ak uvažujete o výmene okien, ktoré sa budú používať niekoľko desiatok rokov, je samozrejmé, že tak ako napr. pri kúpe auta, budete okná vyberať iba z ponuky serióznych firiem, ktoré vám okrem predaja poskytnú aj kvalitné doplnkové služby, poradenstvo a servis. K základným parametrom dôveryhodnej firmy preto patrí:

  • história firmy
  • vlastnícka štruktúra
  • veľkosť firmy
  • celoslovenské pôsobenie
  • automatická technológia výroby

Okná nekupujeme od podomových predajcov. Takéto okno nielenže nemusí spĺňať vaše požiadavky, ale nebude k nemu poskytnutá potrebná odborná montáž a servis, ktoré tvoria nosnú časť starostlivosti o funkčnosť vášho okna.

Cenovo najlacnejšie okná nemusia byť pre vás tá najlepšia voľba

Na trhu je niekoľko desiatok výrobcov okien, ktorí medzi sebou súperia o zákazníkov. Pochopiteľne, je to ich spôsob obživy. Aby sa niektoré menej kvalitné firmy uplatnili na trhu, znižujú cenu, ktorú kompenzujú dovozom necertifikovaných okien zo zahraničia, prípadne neodbornou montážou s čo najnižšími nákladmi. Všetko však na úkor kvality a finálnej spokojnosti zákazníka. Preto pamätajte, že pri kúpe okna hlavnú rolu nezohráva cena. Cenu je samozrejme potrebné porovnávať, ale medzi renomovanými výrobcami okien.

Čo všetko je potrebné zohľadniť pred kúpou okna

Či už sa rozhodnete pre drevené, plastové alebo hliníkové okná, mali by ste si vopred premyslieť niekoľko vecí.  Prvou úlohou je zohľadnenie skutočnosti či budete okná montovať na starší objekt, nízkoenergetický alebo pasívny dom. Každý typ stavby má totiž iné parametre a požiadavky, ktoré predstavujú zásadné rozdiely pri výbere teplotechniky. Zle navrhnuté tepelnoizolačné vlastnosti okien predstavujú najväčší podiel tepelných strát bytových objektov. Rozmiestnenie okien, ich napojenia na konštrukciu, ale aj celkové vlastnosti okna tak vo veľkej miere vplývajú na funkčnosť, energetické a estetické vlastnosti stavby. Ďalším krokom pri výbere okna bude zohľadnenie špecifikácie, teda či pôjde o jednokrídlové alebo viackrídlové okno. Samostatnou tému na úvahu pri kúpe okien sú veľké stavebné otvory, ktoré sú zväčša v podobe balkónových dverí či vstupov na terasu.

V prípade riešenia s prahom sú najmä pri balkónových dverách častou voľbou presklenia, ktoré sa otvárajú a zatvárajú klasickým spôsobom. Novším spôsobom sú dvere so sklopno-posuvným PSK systémom, ktoré sa otvárajú iba z vnútornej strany. V prípade bezbariérového riešenia sa využíva zdvižno–posuvný HST systém, ktorý predstavuje jednoduchú manipuláciu aj s veľkými zaskleniami a je možné ho otvárať a zatvárať aj z exteriéru. Po zodpovedaní týchto prvotných otázok prichádza na rad výber farebného prevedenia. Štandardne sa plastové okná vyrábajú v bielej farbe, dnes je však už možné mať okno aj s vonkajšou lamináciou, obojstrannou lamináciou, hliníkové či v laminácii drevodekor. Súčasným módnym trendom sú odtiene sivej alebo metalickej laminácie. Pre minimalistov a klasikov sú vhodným riešením farby ako sivá, čierno – hnedá alebo antracitová. Aj tu treba pamätať, že rám okna by mal elegantne ladiť s interiérom aj exteriérom, aby nerušil kompaktný vzhľad. Nezanedbateľné je aj určenie spôsobu otvárania okna. Aj tu je na výber niekoľko možností; štandardné otváranie vľavo-vpravo, sklopné, pevné, posuvné či dnu a von. Možností je niekoľko a je potrebné si dobre premyslieť, akým smerom a spôsobom chcete svoje okná otvárať.

K špeciálnym požiadavkám patrí výber skla,  ktoré plní hneď niekoľko úloh. Prepúšťa svetlo, izoluje, plní bezpečnostnú funkciu a je súčasťou stavebnej konštrukcie. V súčasnosti je štandardom používanie okna s trojskom, ktoré je rozdelené na dve komory. Komory sú vyplnené plynom – najčastejšie argónom, čoho výsledkom je zlepšenie izolačných vlastností. Ak hľadáte pokoj, vhodnou alternatívou je akustické sklo, ktoré má vďaka svojmu vrstvenému zloženiu vyššiu odolnosť voči prestupu hluku. Na trhu sú aj sklá, ktoré vás dokážu chrániť pred vlámaním a nárazom, či sklá s protislnečnou ochranou, ktoré sú vhodným riešením pre okná orientované na juh. K špeciálnym požiadavkám možno zaradiť aj výber a typ kovania, ktoré môže byť taktiež bezpečnostné, dizajnové (skryté alebo priznané) či výber dizajnových okenných kľučiek. Po zodpovedaní všetkých technických požiadaviek na funkčnosť okna prichádza na rad rozhodnutie o doplnkoch. K najpoužívanejším doplnkom patria sieťky proti hmyzu, ktoré môžu byť pevné, dverové alebo posuvné, interiérové  a exteriérové parapety, ako aj  interiérové či exteriérové žalúzie.

Kvalita poskytovaných služieb preverí serióznosť firmy

Ak ste si už vybrali okno podľa vašich predstáv, prichádzajú na rad služby, ktoré by vám seriózna firma mala poskytnúť. Kúpou okna sa to totiž iba začína. Po obdŕžaní  okna je namieste zvoliť spôsob dopravy, ktorá môže byť štandardná alebo v prípade veľkých presklení s pomocou hydraulickej ruky. Servis poskytnutých služieb by mal taktiež zahŕňať demontáž starých okien a ich následnú likvidáciu, osadenie nových okien, montáž na pásky, ale aj montáž všetkých zvolených okenných doplnkov. Samostatnou časťou je murárske začistenie po osadení okien. Okno, ktoré bude denne používané a slúžiť  desiatky rokov, je však potrebné aj servisovať. Súčasťou balíka služieb by preto malo byť aj poskytnutie kvalitného servisu.

Nie je jedno, kto vám dodá okno

„Výroba okien a dverí na mieru sa realizuje po presnom zameraní, preverení technologického riešenia v spolupráci s automatizovaným systémom a použitím najmodernejšej technológie. Okná a dvere sa u nás vyrábajú z prvotriednych materiálov od renomovaných dodávateľov v najkratšom možnom termíne na základe voľných výrobných kapacít a termínov dodania materiálu. Osobne poskytujeme a zastrešujeme všetky procesy výroby okna – od návrhu vhodnej konštrukcie, cenovej ponuky, zamerania, výroby, dopravy, montáže aj servisu. Celý proces výroby prebieha pod dohľadom prísneho dodržiavania technologických podmienok, postupov a na princípe enviromentálnej politiky,“ povedal Marek Kráľ zo spoločnosti INCON, ktorá je už viac ako 27 rokov výrobcom platových okien na Slovensku.