Zdravé bývanie z hliny bez kompromisov zabezpečí hlinený systém TEPORE

Hlinené omietky a hlinené tehly nie sú len módnou záležitosťou. Predovšetkým je ich návrat výsledkom úsilia o čo najekologickejšiu výstavbu, s použitím tisícmi rokov overenými materiálmi. Hlina a drevo sú najprirodzenejšie stavebné materiály aké pozná príroda. Veď len na stavbu hniezd ich používajú mnohé živočíchy už milióny rokov. Prednosťou prírodných materiálov je predovšetkým to, že ,,dýchajú“ a sú ekologické a aj ekonomické. Firma TEPORE ponúka celý ucelený hlinený systém, ktorý zahŕňa základné a finálne hlinené omietky, tri druhy hlinených tehál, hlinené panely a drevovláknité dosky STEICO vhodné na omietanie hlinenými omietkami.

 

Hovorí Jakub Čajko z firmy TEPORE: ,,V rámci hlineného systému TEPORE ponúkame kvalitné hlinené omietky v základnej vrstve ako aj prírodné finálne pigmentované omietky v rôznych farebných odtieňoch. Tiež ponúkame tri typy klasických hlinených nepálených tehál vyrábaných tradičnou ručnou technológiou. Hlinené omietky sa môžu používať nielen na omietanie hlinených tehál, ale v podstate na všetky povrchy, ktoré sa omietajú. Okrem hlinených a pálených tehál sa hlinené omietky najlepšie viažu s prírodnými materiálmi na báze dreva ako sú drevovláknité dosky STEICO, alebo heraklit, ktoré sa  často využívajú pri drevostavbách, kde v tejto kombinácií zabezpečujú výborné tepelno-technické parametre aj v rámci regulácií vlhkosti . Hlinené omietky sú vhodné aj pre omietanie slamených balíkov a sadrokartónu (SDK), ktoré nepotrebujú kontaktný podklad. S kontaktným podkladom je možné omietať pórobetónové tvárnice (napr. Ytong), ďalej polystyrén, betón a ďalšie materiály. Nanášané hrúbky hlinených omietok sú pritom rôzne. Napríklad, kým na drevovláknité dosky STEICO stačí jedna vrstva univerzálnej hlinenej omietky BIOKAY Universal Clay plaster s hrúbkou 10 mm, nepálená i pálená tehla si vyžadujú 2 vrstvy s hrúbkou 15-25 mm. Špecifikom sú slamené balíky, pri nich je potrebných naniesť 25-60 cm hlinenej omietky v 2 až 4 vrstvách.“

 

oietky2

 

Dodáva, že univerzálna hlinená omietka BIOKAY Universal Clay plaster  je ideálna v kombinácii s drevovláknitou izoláciou STEICO Internal alebo STEICO base. Má vynikajúce vlastnosti, pretože zabezpečuje konštantnú vzdušnú vlhkosť v miestnosti, pohlcuje prebytočnú vlhkosť, potláča rôzne druhy pachov a toxínov, tvorí zdravú mikroklímu v interiéri.

 

omietky3

 

Hlinené omietky zabezpečujú zdravú mikroklímu

,,Hlinená omietka BIOKAY je zdravšou alternatívou oproti sadrovým alebo cementovým omietkam. Jej použitie je vhodné aj do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu. Miestnosti majú potom konštantnú vzdušnú vlhkosť na úrovni cca 45 % (+/- 5 %), čo je optimálna vlhkosť pre zdravú mikroklímu. Vďaka svojej vysokej absorpčnej schopnosti dokáže hlinená omietka pohlcovať zo vzduchu prebytočnú vlhkosť a v prípade potreby ju opäť uvoľniť do priestoru. Tým rýchlo reguluje a zabezpečuje zdravú a vyrovnanú mikroklímu. Napríklad v kúpeľni pri sprchovaní sa vlhkosť tak rýchlo absorbuje do omietky, že inak bežná kondenzácia na zrkadle nie je viditeľná. Hlinená omietka pohlcuje okrem vlhkosti aj rôzne druhy pachov a toxínov zo vzduchu a teda funguje ako filter. Hlinená omietka funguje na prírodnom princípe. Je ho možné porovnať napr. s búrkou, kedy je vzduch nabitý zápornými iónmi, ktoré ho osviežujú a obnovujú. Záporné iónové častice rozbíjajú nepríjemné pachy a tým zabezpečujú v miestnosti čerstvý vzduch bez zápachu, ako aj ideálnu mikroklímu pre pohodlie človeka. BIOKAY je 100 % prírodný a ekologický stavebný materiál,“ vysvetľuje J. Čajko.

 

omietky4

 

Dopĺňa, že na záverečnú úpravu sa používa BIOKAY Clay finish, čo je hlinená povrchová finálna vrstva s prírodným pigmentom, ktorú ponúkajú v širokej farebnej škále.

 

Firma M-House, s.r.o. ako osvedčený realizátor drevostavieb používa hlinené omietky a tehly na akumuláciu teploty a vlhkosti. Ing. Petra Jakubová z firmy M-HOUSE k tomu hovorí: ,,Využívame vynikajúce  vlastnosti prírodných materiálov. Pretože hlina veľmi dobre pracuje s vlhkosťou, v prípade zvýšenej vlhkosti v miestnosti hlinené omietky a steny z hlinených tehál túto vlhkosť pohlcujú. Naopak, keď je vzduch v interiéri suchý, pohltenú vlhkosť hlinené materiály vyparujú bez toho, aby sa akýmkoľvek spôsobom porušili, popraskali a pod. Najčastejšie použitie hlinených tehál je na nedeliace konštrukcie v rámci jednej miestnosti.“

 

omietky5

 

Materiály vhodné na omietanie hlinou

BIOKAY Clay bricks je  hlinená nepálená tehla na obvodové steny, priečky a prímurovky. Je to 100% ekologický produkt, ručne vyrábaný a recyklovateľný.  Tieto výrobky vedia regulovať zvýšenú vlhkosť, majú veľmi vysokú akumulačnú schopnosť a regulujú vnútornú klímu počas leta aj zimy.

Hlinené panely majú formát 1250 x 625mm, plochu 0,781 m2, vyrábajú sa v hrúbkach 14 a 22 mm, s váhou 17, resp. 22 kg. Majú podobné vlastnosti ako nepálené tehly a používajú sa v aj kombinácii s nimi. Hlinené panely sú schopné viazať a ukladať teplo a tým zlepšujú klímu v obytných priestoroch, s obľubou sa používajú v drevostavbách, kde zvyšujú akumuláciu stavby.

 

omietky6

 

STEICO systémové riešenie s hlinenou omietkou

Drevovláknité dosky STEICO sú vhodné pre omietanie hlinenými omietkami:

STEICO base je drevovláknitá podlahová (kročajová) doska s vysokou pevnosťou v tlaku, je univerzálna a má široké využitie. Vhodná je najmä do podlahových konštrukcií, ale aj ako nosič hlinenej omietky na stenách. Táto doska je známa ako HOBRA. Je to veľmi tuhá doska s výbornými izolačnými parametrami, ktorá sa dá dobre opracovávať. Reže sa kotúčovou, chvostovou, alebo priamočiarou elektrickou pílou a pri menších hrúbkach sa dá doska rezať aj orezávačom.

STEICO internal je vnútorná omietateľná doska. Ideálna je pre renováciu tehlových stien a tradičných drevených konštrukcií a je vhodná v kombinácii s hlinenými omietkami. Ukladá sa iba na plný plošný podklad (murivo, OSB, SDK…). Vynikajúco reguluje vlhkosť, tvorí zdravú klímu v interiéri a je dostupná aj s pero-drážkovým profilom. Reže sa kotúčovou, chvostovou, alebo priamočiarou elektrickou pílou.

 

S ekologickými materiálmi firmy TEPORE sa môže verejnosť zoznámiť v prezentačnej miestnosti na Hraničnej ulici 18 v Bratislave alebo v Banskej Bystrici, Kremnička 3. Firma TEPORE má Slovenským skúšobným ústavom technickým (TASUS) certifikovaný kompletný konštrukčný systém stien, stropov a striech. Certifikované konštrukčné skladby sú dostupné projektantom na vyžiadanie. Okrem drevovláknitých izolácií dodáva aj ďalšie prírodné materiály, konštrukčné systémy a konopné izolácie. Ďalej aj hlinené omietky v kombinácii s drevovláknitými doskami, fúkanú drevovláknitú izoláciu a ďalšie ekologické materiály.