Spoločnosť Mapei preverila šikovnosť žiakov stredných odborných škôl učebného odboru murár/obkladač prostredníctvom súťaže Mapei Mladým. V celoslovenskom finále prvého ročníka projektu zvíťazila Stredná odborná škola v Senici. Súťaž organizovala firma Mapei v spolupráci s partnerskými spoločnosťami Makita, Stavmat Stavebniny a Rigips.

„S priebehom úvodného ročníka sme veľmi spokojní a v tomto projekte by sme chceli pokračovať aj v nasledujúcom roku. Teším sa, že sa súťaž páčila nielen nám, ale aj majstrom i samotným žiakom. Verím, že v budúcnosti sa nám podarí zapojiť do projektu viac škôl a  náš školiaci tím odovzdá ďalším študentom veľa nových poznatkov a naučí ich správne technologické postupy, ktoré budú môcť využívať v praxi,“ hodnotí projekt Miroslav Jaška, generálny manažér spoločnosti Mapei.

Nový projekt školy zaujal

Na slovenskom trhu je aktuálne málo odborníkov v oblasti obkladačského remesla. Na odborné školy sa každý rok hlási čoraz menej študentov. Táto súťaž tak bola výbornou príležitosťou ako obkladačské remeslo medzi mladými ľuďmi spropagovať a vzbudiť u nich záujem o túto profesiu. Projekt Mapei Mladým sa skladal z dvoch častí. V prvej fáze navštívil jednotlivé školy školiaci tím a študentom predstavil niektoré výrobky spoločnosti, ich výhody a následne spôsob ich správnej aplikácie. Získané poznatky mohli žiaci následne využiť v druhej časti súťaže, v ktorej ich praktické zručnosti hodnotila odborná porota. Jeden z účastníkov hodnotí projekt nasledovne: „Veľmi sa mi táto súťaž páčila a som rád, že som sa jej mohol zúčastniť. Získal som nové skúsenosti a navyše som mohol svoju zručnosť otestovať v praxi a porovnať sa s chalanmi z iných škôl. Účasť na takejto súťaži je podľa mňa prospešná nielen pre moje štúdium, ale aj pre moju ďalšiu pracovnú činnosť.“

Víťazi sa na súťaž vzorne pripravovali

Celoslovenské finále súťaže sa uskutočnilo 28. novembra 2019 v Ivanke pri Dunaji, v sídle spoločnosti Mapei. Najväčší počet bodov získal tím SOŠ zo Senice v zložení Daniel Tomek, Andrej Kujan, Dominik Romer a Patrik Chalupa. Každý člen víťazného tímu dostal poukážku na nákup produktov spoločnosti Makita v hodnote 250 eur, víťazná škola získala rovnakú poukážku v hodnote 1 000 eur. „Som prekvapený, že práve my sme vyhrali, pretože sme sa ešte nikdy žiadnej súťaže nezúčastnili. Vôbec som to nečakal, ale teším sa a musím chlapcov pochváliť za odvedený výkon. Projekt nás veľmi zaujal, poctivo sme sa naň pripravovali, dokonca sme si pozreli aj niekoľko videí správnych postupov a naštudovali ich,“ hovorí Ján Sládek, majster odborného výcviku víťaznej školy. Finále sa zúčastnilo 8 stredných odborných škôl z celého Slovenska: SOŠ stavebná v Nitre, SOŠ služieb v Leviciach, SOŠ stavebná v Žiline, SOŠ v Považskej Bystrici, SOŠ v Senici, Spojená škola v Banskej Bystrici, SOŠ technická v Košiciach a SOŠ technická v Prešove.

Na správne postupy aplikácie výrobkov dohliadala porota

Finále projektu Mapei Mladým malo štyri častí, počas ktorých organizátor preveril praktické zručnosti žiakov získané na školeniach v prvej fáze súťaže. Úlohou súťažných tímov zložených zo 4 najzručnejších študentov z každej zúčastnenej školy si zmeralo sily v lepení mozaiky dvojzložkovým lepidlom ELASTORAPID, v lepení keramického obkladu lepidlom ULTRALITE, v škárovaní keramického obkladu cementovou škárovačkou ULTRACOLOR PLUS a v škárovaní mozaiky epoxidovou škárovačkou KERAPOXY CQ. Odborná porota hodnotila prípravu materiálu, samotný postup i výsledok jednotlivých pracovných zadaní. Víťazom sa stala škola s najvyšším počtom získaných bodov.