Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

 

Najmodernejšie vetracie systémy s rekuperáciou majú množstvo výhod. Lokálnym alebo centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou domácnosti zásadne ovplyvnia kvalitu vzduchu v interiéri, dosiahnu výrazné zníženie tepelných strát vetraním a ušetria množstvo energie na vykurovanie.

Vetracie systémy pracujú so spätným získavaním tepla (rekuperáciou), pri ktorom počas vetrania síce odvedú odpadový vzduch z interiéru domu či bytu, ale nie teplo. Získava sa tak spätne energia, ktorá už raz bola vložená do vykurovania, a ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila.

 

recovair2

Centrálna rekuperačná jednotka recoVAIR.

 

Centrálne riešenie pre novostavby

S inštaláciou centrálne riadeného vetrania s rekuperáciou sa väčšinou počíta už v projekte rodinného domu – kvôli montáži rozvodov. V súčasnosti býva bežné najmä v nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch. Rekuperačnú jednotku Vaillant recoVAIR možno ľahko inštalovať v každej domácnosti. Systém monitoruje kvalitu vzduchu (prach, peľ, znečisťujúce látky sú zachytené na jemných filtroch) a zároveň kontroluje CO2 i vlhkosť v budove. Chráni tak konštrukciou budovy pred vlhkosťou a eliminuje potenciálny výskyt roztočov či plesní. Centrálna rekuperačná jednotka Vaillant recoVAIR je dostupná v troch výkonových úrovniach (150, 260 a 360 m3/h), v závislosti od plochy rodinného domu a objemu vzduchu v ňom. Bezproblémovú inštaláciu v novostavbe (a transport na miesto montáže) umožňuje jej hmotnosť iba 38 až 39 kilogramov. Inštalácia je založená na princípe „zapoj a funguj“. Zariadenie sa môže kedykoľvek prispôsobiť individuálnym potrebám domácnosti vďaka 4-stupňovému diaľkovému ovládaniu, rôznym režimom a inteligentnému systémovému regulátoru multiMATIC 700. Možné je aj pripojenie dvoch snímačov kvality vzduchu (CO2), pomocou ktorých vie jednotka vyhodnotiť stav a kvalitu vzduchu v miestnosti a následne prispôsobiť svoj výkon. Využíva až 98 % tepla z odvádzaného odpadového vzduchu, a to aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách, až do – 7 °C (bez použitia predohrevu privádzaného vzduchu). Táto hodnota je pritom najvyššia, aká sa dá so súčasnou technológiou dosiahnuť. Vetranie je tiché, hladina hlučnosti sa pohybuje od 46 do 55 decibelov. Centrálne riadený rekuperačný systém s jednotkou recoVAIR je kombinovateľný so všetkými tepelnými čerpadlami a vykurovacími zariadeniami značky Vaillant.

 

recivar3

 

recovair4

Lokálny systém vetrania s rekuperáciou tepla – recoVAIR VAR 60.

 

Lokálne riešenie pre modernizácie

Majitelia domu či bytu sa však môžu rozhodnúť pre riadené vetranie len v niektorých miestnostiach. A postupne ho môžu rozširovať do celej domácnosti. Pre vetranie apartmánov alebo jednotlivých izieb v rodinných domoch či bytových jednotkách si môžu vybrať priestorovo úsporné a nákladovo efektívne riešenie – lokálne vetracie jednotky recoVAIR VAR 60 značky Vaillant. Ide o jednoduchý koncept vetrania s rekuperáciou tepla, s nízkymi nákladmi na inštaláciu a pohodlným ovládaním. Tento decentralizovaný systém možno namontovať aj dodatočne, v rámci rekonštrukcie. Je to najrýchlejšia možnosť pre zabezpečenie optimálnej vlhkosti v domácnosti a zároveň prívodu čerstvého vzduchu. Hoci recoVAR VAIR 60 zaberá len minimálny priestor, dokáže vytvoriť maximálny komfort. V kúpeľniach a na WC sa odporúča inštalovať odsávacie ventilátory, v obývacích miestnostiach a v spálni lokálne ventilačné jednotky s rekuperáciou tepla. V porovnaní s konkurenciou v tomto segmente výrobkov má recoVAR VAIR 60 jeden z najvyšších objemových prietokov vzduchu, až 60 m3/h. Jednotka sa inštaluje jednoducho (s pomocou bežných nástrojov) do obvodovej steny rodinného domu či bytu. Nie je potrebná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Nevyhnutné je iba vyvŕtanie otvoru v stene. Komunikácia medzi jednotlivými jednotkami môže byť bezdrôtová. Lokálne ventilačné jednotky recoVAIR VAR 60 disponujú triedou energetickej účinnosti A a zaručujú až 85 % rekuperácie (spätného získavania) tepla.

 

recovair5

 Jednoduchý koncept vetrania s lokálnou rekuperáciou tepla v bytovej jednotke – recoVAIR VAR 60.