Stredné školy z Bratislavy, Námestova, Nitry, Košíc a Žiliny postúpili do slovenského finále medzinárodnej súťaže HSF System Modelium 2023. Národné finále sa uskutoční v stredu 7. júna v Žiline v sídle stavebnej skupiny HSF System, ktorá je organizátorom a generálnym partnerom súťaže. Šesť finalistov si v národnom finále rozdelí 940 eur.

V národnom finále súťažilo 10 tímov z 8 škôl z celého Slovenska. „Hoci sú slovenské školy v súťaži takmer úplnými nováčikmi, ich žiaci si počínali obdivuhodne. Modely sú moderné, nápadité a kvalitne spracované, preto bolo veľmi ťažké vybrať tie najlepšie do finálového kola,“ povedal za slovenskú časť Tomáš Kosa, podpredseda predstavenstva stavebnej skupiny HSF System.

Národné finále na Slovensku privíta talentovaných stavbárov zo Strednej odbornej školy technológií a remesiel Bratislava, Strednej odbornej školy technickej Námestovo, Strednej priemyselnej školy stavebnej Nitra, SPŠ stavebnej a geodetickej Košice (2 tímy) a Strednej priemyselnej školy stavebnej Žilina. Víťaz národného finále získa 625 eur. Ocenenie v hodnote 315 eur udelia zamestnanci stavebnej skupiny HSF System na Slovensku.

Do medzinárodného superfinále potom postúpia štyri najlepšie stavby zo slovenského finále doplnené štyrmi najlepšími českými stavbami. Osem stredoškolských tímov zo Slovenska a Českej republiky bude o prvenstvo súťažiť v utorok 20. júna v Dolných Vítkoviciach v Ostrave. Víťaz superfinále získa 25 000 Kč, strieborná škola 15 000 Kč a bronzový tím 10 000 Kč. Cenu v hodnote 5 000 Kč udelí ešte verejnosť prostredníctvom súťaže HSF System Modelium na sociálnych sieťach.

Cieľom 15. ročníka medzinárodnej súťaže HSF System Modelium bolo vytvoriť originálny model z vlnitej lepenky na tému „Najvyšší mrakodrap Európy“. Odborná porota bude vo finálových kolách hodnotiť modely najmä za originálny a nevšedný nápad, moderný prístup k spracovaniu, kreativitu a nápaditosť.

Organizátorom a generálnym partnerom súťaže je stavebná skupina HSF System. Hlavným partnerom súťaže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerom je český Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.