Trendom dnešnej doby, a nielen v architektúre, je odlíšiť sa. Nie je k tomu za každú cenu nutné vždy projektovať špeciálne fasádne architektonické prvky. Riešením je tvorivým spôsobom využiť kombináciu dostupných povrchových úprav a s ich prispením vytvoriť zaujímavú a originálnu fasádu.

 

Spoločnosť Sto, svetový líder v oblasti kontaktných zatepľovacích systémov, sa tomuto trendu venuje už viac ako 20 rokov, pričom inšpiráciou sú predovšetkým architekti. Výsledkom je rad kreatívnych povrchových úprav a ich uplatnenie na mnohých objektoch po celom svete.

 

Príkladom vydarenej kombinácie materiálov je bytový dom v Prahe Hostivaři. Citlivým zvolením bielej a pastelovej farby organickej vrchnej omietky nepôsobí výšková budova v porovnaní s okolím dominantne. Pre oživenie fasády bol navrhnutý na ploche 650 m2 drevený obklad, ale klasický drevený obklad fasády nespĺňal požiarne predpisy pre novostavbu tejto výšky. Preto architekt aj developer uvítali možnosť zrealizovať „drevený obklad“ iným ako klasickým spôsobom. Zvolená technológia StoWood Decor ako povrchová úprava ETICS požiarne požiadavky spĺňa a má veľa ďalších výhod.

 

Systém Sto Beton dovoľuje dosiahnuť vzhľad pohľadového betónu, a to ako na štandardné stavebné povrchy v interiéri aj exteriéri, tak aj na kontaktné zatepľovacie systémy StoTherm. Povrchy so štruktúrou dreva StoWood, vo variantoch štruktúra dosiek (popr. preglejky) alebo štruktúra kôry stromu sa dajú realizovať celoplošne alebo vo vhodnej kombinácii s ostatnými typmi povrchových úprav. V prípade požiadavky na metalický povrch je možné povrch opatriť metalickým náterom StoColor Metallic, ktorý sa vyrába v rôznych odtieňoch. Všetky uvedené kreatívne povrchy majú širokú škálu farebných kombinácií, môžete ich voliť v ľubovoľnej škále farebných odtieňov, či už z firemného systému StoColor, alebo NCS, RAL pod.

 

Vyspelý sortiment tehál a tehlových pásikov Stobrick ponúka na fasádnych zatepľovacích systémoch obrovskú tvorivú slobodu a architekta či investora si získa aj svojimi nekonvenčnými a zároveň kombinovateľným formátmi. Sklenená mozaika vytvára estetický efekt s kovovými odleskami a je častou súčasťou dizajnovo pojednaných budov, pretože pôsobí elegantne a súčasne nadčasovo.

 

Bytový dom vo Švajčiarsku, zateplený fasádnym systémom Sto, kombinuje na fasáde prírodný kameň, keramický obklad a sklenenú mozaiku.

 

Pri stvárnení fasád sa tešia veľkej obľube fasádne prvky StoDeco. Moderné StoDeco profily sú určené predovšetkým na zatepľovacie systémy a vyznačujú sa nízkou tepelnou vodivosťou a minimálnou tepelnou rozťažnosťou. K dispozícii sú aj individuálne StoDeco profily, ktoré umožňujú originálne stvárnenie úplne podľa požiadaviek architektov.

 

Predsadený prevetrávaný zatepľovací systém StoVentec ponúka, popri svojich nesporných tepelno-technických prednostiach, predovšetkým bezškárovú povrchovú úpravu, ktorú je možné kombinovať s rôznymi povrchovými úpravami. V sortimente Sto medzi ne patria omietky, prírodný kameň, keramický obklad, sklenená mozaika a sklo. Fasády plniace najvyššie požiadavky na vzhľad a odolnosť sa dajú realizovať aj zo systémov s priznanými škárami – s panelmi z prírodného kameňa alebo zo sklenených panelov.

 

Detail steny bytového domu v talianskom Thiene s povrchovou úpravou StoColor Metallic.

 

Takmer nevyčerpateľný je výber fasádnych omietok v najrôznejších zrnitostiach a farbách, ktoré sú použiteľné pre takmer všetky druhy podkladu a na akýkoľvek účel. Široký sortiment ponúka klasické škriabané a ryhované omietky, univerzálne modelačné omietky aj mimoriadne odolné omietky z prírodných kamienkov.

 

Farebný program Sto spĺňa vysoko estetické nároky a je založený na ľudskom vnímaní farieb. Klasikom od Sto je extrémne užívateľsky prívetivý systém StoColor, s kolekciou AC – Architectural Colours ponúka Sto prídavný nástroj, ktorý rozširuje systém StoColor s jeho 800 nuansami o ďalších 300 minerálnych odtieňov.

 

Bytový dom vo Francúzsku s fasádou, kombinujúcou kontaktný zatepľovací systém StoTherm Classic, predsadený prevetrávaný zatepľovací systém StoVentec Glass, zložený zo sklenených panelov rôznych tvarov a biely fasádny povrch StoSignature.

 

Veľmi zaujímavá je pre architektov i služba StoSignature, ktorá ponúka sofistikovaný systém kombinácií textúr a efektov, určených pre realizáciu originálnej fasádnej omietky, úplne na želanie architekta či investora.

 

Ďalšie detaily o vyššie uvedených systémoch kreatívnych povrchových úprav s produktmi Sto vrátane ukážok referenčných realizácií u nás i vo svete nájdete na www.sto.sk.