Zamerali sme sa na izolovanie domov, aby sme znížili ich energetickú spotrebu a zabudli sme, aké dôležité pre naše zdravie je správne vetranie. Našťastie sa situácia obracia a pozornosť obyvateľov, majiteľov, projektantov a staviteľov sa uberá na bytové rekuperačné jednotky. Vďaka klesajúcej cene a lepšej informovanosti je táto technológia stále viac žiadaná a vnútorné prostredie našich domovov sa s ňou mení k lepšiemu.

Včas naplánovaná rekuperácia šetrí starosti aj peniaze

 

stitok

Ideálne je plánovať riadené vetranie s rekuperáciou už pri navrhovaní domu, hlavne bytového. Do hotovej nehnuteľnosti je možné síce systém doplniť, je však potrebné počítať s vyššími nákladmi a komplikovanejšou realizáciou. Doslova kľúčová je rola architekta a projektanta – obaja by mali k zdravému vnútornému prostrediu, ktorého základom je čerstvý vzduch, pristupovať rovnako zodpovedne ako k energetickej úspornosti.

 

DAPHNE: vysoká účinnosť, veľmi tichá prevádzka a moderné ovládanie

Na trh bol nedávno uvedený nový rad energeticky úspornej rekuperačnej jednotky DAPHNE s nominálnymi prietokmi 200, 300 a 500 m3/h.

 

graf

 

Jej obojstranne lakovaný sendvičový plášť zabezpečuje vynikajúcu tepelnú aj hlukovú izoláciu. V jadre zariadenia je integrovaný protiprúdny hliníkový rekuperátor RECUTECH s pozoruhodnou účinnosťou získavania tepla – až 93%. Moderný vzhľad, kompaktná veľkosť a veľmi tichá prevádzka rekuperačnej jednotky ju predurčujú na inštaláciu v domácnostiach a to nielen v technických miestnostiach či priestoroch povaly. Príhodné použitie pre jednotku DAPHNE je aj všade tam, kde sú kladené vyššie nároky na hygienu.

 

Za zmienku stojí aj moderný riadiaci systém AirGENIO s ovládačom zabudovaným v prednej časti jednotky.

https://vetrani.tzb-info.cz/docu/clanky/0191/019179o7.png

https://vetrani.tzb-info.cz/docu/clanky/0191/019179o8.png

 

Čo dokáže regulácia AirGENIO

Rekuperačná jednotka DAPHNE

 

Plynulá regulácia výkonu ventilátorov (0–10 V)

Plynulá regulácia integrovaného elektrického dohrevu (SSR)

Plynulá automatická regulácia predohrevu

Integrovaný časovač (denný, týždenný)

Možnosť pripojenia čidiel: CO2, RH, VOC (0–10 V)

Plynulý by-pass (regulácia teploty: freecooling, protimrazová ochrana)

Možnosť nastavenia Offset ventilátorov (pretlak a podtlak)

Indikácia zanesenia filtrov

CAV nebo DCV režim vetrania

BOOST režim – intenzívni vetranie pri maximálnom výkone po nastavenú dobu

Freecooling – nočné vetranie v letnom období

Neprítomnosť osôb – zníženie vzduchového výkonu

BMS – pripojenie cez Modbus RTU / TCP, BACnet

Jednotku je zároveň možné napojiť na centrálne riadenie budovy (BMS) a taktiež prostredníctvom smart zariadení napojených v rámci domácej siete.

 

2VV AirGENIO APP – k stiahnutiu na Google Play

https://vetrani.tzb-info.cz/docu/clanky/0191/019179o13.jpg

2VV AirGENIO APP je určená pre jednoduchá a intuitívne ovládanie 2VV jednotiek pomocou inteligentného zariadenia založeného na operačnom systéme Android. Aplikácia umožňuje nastavenie otáčok a teplôt ventilátorov, zobrazuje prevádzkový stav a hlásenie, ako je požiadavka na servis, výmena filtrov, chybový stav atď. Plná funkčnosť aplikácie je dostupná len s pripojeným 2VV zariadením s integrovaným ovládaním AirGENIO Superior.